موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/82603 :کد

0

پیشنهاد امریکا به روسیه برای همکاری علیه تروریست‌ها در سوریه

  جمعه ۱۱ تیر ۱۳۹۵ — ۱۳:۲۱
تعداد بازدید : ۱۹۹   
 تحلیل ایران -پیشنهاد امریکا به روسیه برای همکاری علیه تروریست‌ها در سوریه

گزارش‌های منتشره حاکی است امریکا در تلاش برای تشکیل ائتلاف نظامی با روسیه برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در سوریه است.

گزارش‌های منتشره حاکی است امریکا در تلاش برای تشکیل ائتلاف نظامی با روسیه برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در سوریه است.


گفته می‌شود امریکا این هفته این پیشنهاد را به مسکو ارسال کرده است که این تغییری بنیادین در سیاست امریکا در سوریه به شمار می‌آید و براساس آن واشنگتن و مسکو در برابر تروریست‌ها مبارزه خواهند کرد.


به گزارش تحلیل ایران؛موضوع اصلی مطرح شده در این پیشنهاد این است که امریکا و روسیه حملاتی هماهنگ را علیه گروه تروریستی جبهه النصره، شاخه القاعده در سوریه انجام خواهند داد.


یکی از مقامات امریکایی به واشنگتن پست گفت در عوض از روسیه انتظار می‌رود بر دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه فشار آورد تا حملات هوایی خود علیه شبه نظامیان متحد امریکا را متوقف کند.


این پیشنهاد که گفته می‌شود مورد تایید باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا قرار گرفته و از سوی جان کری وزیر خارجه این کشور حمایت می‌شود، در اصل بر لزوم ایجاد نوعی «منطقه امن» غیررسمی تاکید دارد؛ مناطقی که روسیه و دولت سوریه از هدف قرار دادن آن منع می‌شوند.


 در همین حال جان کربی سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز پنج شنبه این گزارش را رد نکرد و گفت: «ما درباره تعهدات روسیه به منظور تضمین همکاری رژیم (دولت سوریه) براساس توافق ترک مخاصمه شفاف بوده‌ایم. ما همچنین درباره خطر ناشی از القاعده در سوریه برای امنیت ملی‌مان روشن بوده‌ایم.»


وی گفت امریکا در حال بررسی «چندین اقدام» در سوریه است.

گفته می‌شود روسیه در ماه می پیشنهاد مشابهی را مطرح کرده بود و از امریکا خواسته بود تا در مبارزه علیه جبهه النصره با مسکو همکاری کند؛ اگرچه مقامات امریکایی واکنشی سرد به این پیشنهاد داده بودند.


در همین حال بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در گفتگو با خبرنگار شبکه خبریِ استرالیایی اس.بی.اس در دمشق گفت کشورهای غربی از جمله استرالیا مخفیانه به دنبال معامله با دولت سوریه هستند.


وی گفت کشورهای غربی رویکرد دوگانه‎ای دارند و در حالی که به صورت علنی از دولت وی انتقاد می‎کنند، در خفا به دنبال معامله مخفیانه با او هستند.


رئیس جمهوری سوریه گفت: «آن‌ها از نظر سیاسی به ما حمله می‎کنند و سپس مقامات خود را به ویژه مقامات امنیتی را برای معامله پشت پرده با ما اعزام می‎کنند، از جمله دولت شما (استرالیا).»

همچنین منابع آگاه از دیدارهای اسد با برخی از مقامات غربی خبر داده‌اند که این موضوع به نوعی بر اظهارات رئیس جمهوری سوریه صحه می‌گذارد.


سوریه از سال 2011 (1389) صحنه ناآرامی‌های مرگبار است. براساس گزارش مرکز پژوهش‌های سیاسی سوریه که در تاریخ 22 بهمن 1394 منتشر شد، حدود 470 هزار نفر از مردم سوریه به صورت مستقیم و غیرمستقیم در جریان این ناآرامی‌ها کشته و بیش از 1.9 میلیون نفر زخمی شده‌اند.


در جنگ پنج ساله سوریه میلیون‌ها نفر نیز در داخل و خارج از این کشور جنگ زده آواره شده‌اند.

 

 

منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :