موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/82605 :کد

0

احیای بناهای تاریخی، راه مقابله با تهاجم فرهنگی

  جمعه ۱۱ تیر ۱۳۹۵ — ۱۳:۲۴
تعداد بازدید : ۱۷۱   
 تحلیل ایران -احیای بناهای تاریخی، راه مقابله با تهاجم فرهنگی

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: احیای بناهای تاریخی پیوند بین فرهنگ و اقتصاد را برای مقابله با شبیخون دشمنان ایجاد می‌کند.

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: احیای بناهای تاریخی پیوند بین فرهنگ و اقتصاد را برای مقابله با شبیخون دشمنان ایجاد می‌کند.

 

به گزارش تحلیل ایران،  حجت‌الاسلام احمد مازنی با بیان این‌که آثار و ابنیه تاریخی کشور که مجموعه منحصر به فردی از هنرهای مختلف هستند، یکی از بهترین ابزارهای فرهنگ ایرانی – اسلامی برای موفقیت در مقابله با هجوم فرهنگی محسوب می‌شوند، افزود: مقام معظم رهبری از سال‌ها قبل بر دو موضوع در کشور تاکید جدی داشته‌اند که تاکیدات ایشان نیز اخیرا جدیت بیشتری گرفته است. یکی از این موضوعات اقتصاد مقاومتی و درون‌زا بوده و دیگری بحث پاسداری فرهنگی از ارزش‌ها و اصالت کشور و جامعه در مقابل هجوم ارزش‌های خارجی است.


نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه در اجرای این منویات، نه حوزه اقتصاد و فرهنگ به شکل مجرد و مستقل قابل قبول عمل کرده‌اند و نه مهمتر از آن توانسته‌ایم پیوندی بین این دو ایجاد کنیم.


وی ادامه داد: در مقابل شاهد هستیم در جوامع و کشورهایی که همواره بزرگان انقلاب خطر نفوذ فرهنگی آنها در کشورمان را هشدار داده‌اند، چه ارتباط سیستماتیک و دقیقی بین اقتصاد و فرهنگ وجود دارد و چگونه برای تولیدات و محصولات فرهنگی خود بازارهای مصرف گسترده‌ای را ایجاد می‌کنند.


او احیای بناهای تاریخی را یکی از کارهایی دانست که می‌تواند پیوند بین فرهنگ و اقتصاد را برای مقابله با شبیخون دشمنان ایجاد کند و گفت: احیای بناهای تاریخی اگر در یک مسیر منطقی و با توجه به گستردگی ابنیه موجود در کشور انجام شود، زمینه یک موج جدید از اشتغالزایی است که در چارچوب مجموعه فعالیت‌های اقتصادی درون‌زا انجام می‌شود و از این حیث برای کشور بسیار اهمیت دارد.


نماینده مردم تهران در ادامه ابعاد فرهنگی این کار را مهمتر از دیگر تاثیرات آن دانست و افزود: مهمتر از هر چیز این است که با احیاء بناهای تاریخی، فرهنگ و سبک زندگی اصیل ایرانی – اسلامی ما در وهله اول به فراموشی سپرده نمی‌شود و در وهله دوم امکان معرفی و عرضه آن به شهروندان دیگر کشورها مهیا می‌شود.


به گزارش روابط عمومی صندوق احیای و بهره‌برداری از آثار تاریخی – فرهنگی، ‌وی تاکید کرد: در مقابله با هجوم فرهنگی، زمانی‌ که فرهنگ‌های بیگانه جذابیت‌های خود را به ما عرضه می‌کنند، ما نیز باید برای مقابله با آن بتوانیم چیزی برای عرضه‌ی متقابل داشته باشیم و قطعا آثار و ابنیه تاریخی کشورمان که مجموعه منحصر به فردی از هنرهای مختلف هستند، یکی از بهترین ابزارهای فرهنگ ایرانی – اسلامی برای موفقیت در مقابله با هجوم فرهنگی محسوب می‌شوند.


منبع : ایسنا 

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :