موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/82780 :کد

0

آماده برگزاری دوره‌های شیعه شناسی هستیم

  شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۴
تعداد بازدید : ۲۸۹   
 تحلیل ایران -آماده برگزاری دوره‌های شیعه شناسی هستیم

پردراگ پوزوویچ، در دیدار با وابسته فرهنگی كشورمان از آمادگی دانشكده الهیات صربستان برای برگزاری دوره‌های شیعه شناسی خبر داد.

پردراگ پوزوویچ، در دیدار با وابسته فرهنگی كشورمان از آمادگی دانشكده الهیات صربستان برای برگزاری دوره‌های شیعه شناسی خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران، محسن سلیمانی، وابسته فرهنگی ایران در صربستان در آستانه سفر پردراگ پوزوویچ، رئیس دانشکده الهیات به ایران با وی دیدار و  در خصوص راهكارهای گسترش همکاری‌های بین‌ دانشگاهی و همایش‌ «جهان بدون خشونت و ادیان ابراهیمی» گفت‌وگو کرد.

 

رئیس دانشکده الهیات ضمن ابراز خرسندی از سفر به کشور جمهوری اسلامی ایران، گفت: ما همیشه برای فرهنگ و تمدن ایران‌زمین احترام ویژه‌ای قائل بوده‌ایم که این احترام با توجه به اقدام مکرر ایران در به رسمیت نشناختن استقلال به ناحق کوزوو به ویژه در سازمان ملل متحد، دو چندان شد و تمایل ما نسبت به همکاری با جمهوری اسلامی ایران شدت یافت.

 

وی در سخنان خود، تأكید كرد: بنده به عنوان یک دین‌شناس، کارشناس تاریخ و عضو فرهنگستان علوم صربستان که آشنایی خوبی با تاریخ ایران دارد و همچنین، اسقف ایرینی که یکی از همکاران ما در منطقه باچکای صربستان است، علاوه بر استقبال از موضوع سفر به ایران، تلاشمان بر این است تا با آگاهی کامل با هم ترازان خود در دانشگاه‌های ایران دیدار و گفت‌وگو داشته باشیم و بتوانیم تفاهم‌نامه‌های همكاری امضا کنیم.

 

پردراگ پوزوویچ، اظهار كرد: مواردی چون تاریخ ادیان در دوره‌های متعدد می‌تواند یکی از عناوین مورد توجه در این سفر باشد كه لازم است در خصوص تبادل مقالات و چاپ و نشر آنها در مجلات و کتب علمی  دو طرف گفت‌وگو شود.

 

وی افزود: به علاوه در دانشکده الهیات بلگراد، امکان برگزاری دوره‌های کوتاه مدت و همایش‌های علمی جهت آشنایی استادان و دانشجویان ما با اسلام خصوصا اسلام شیعی وجود دارد که در ارتقای سطح آگاهی‌ها مفید خواهد بود و دانشکده نیز، امکان میزبانی از چنین برنامه‌هایی را دارد.

 

پوزوویچ مطرح كرد: دانشکده الهیات بلگراد در نظر دارد تا طی آینده‌ای نزدیک جهت ایجاد ارتباطات بهتر و آینده‌ای مطلوب تر همایش علمی دینی بین‌المللی شش روزه‌ای با شرکت استادان و نمایندگانی از کشورهای منطقه از جمله کرواسی، بوسنی و هرزگووین و ... برگزار  کند که در آن بیش‌از ۴۰ دانشجو به ارائه مقالاتی خواهند پرداخت.

 

پس از آن، محسن سلیمانی، وابسته فرهنگی ایران در سخنان آغازین خود، گفت: جهت استفاده بهتر از سفر پیش رو، پیشنهاد می‌کنم دیداری با بخش‌های مشابه دانشگاهی و حوزه‌های علمیه و مراکز دینی  ایران داشته باشید.

 

وی افزود: اگر قرار بر این است تا تفاهم‌نامه‌ای امضاء شود، بهتر است پیش از آن جزئیات مربوطه مبادله و آماده شود؛ با این شیوه در زمان مناسب برنامه سفر در اختیارتان قرار خواهد گرفت و ارتباط شما با مؤسسات علمی پژوهشی دینی مشابه جهت انجام مذاکرات و امضای تفاهم‌نامه تنظیم خواهد شد.

 

سلیمانی پیشنهاد داد: دانشکده الهیات بلگراد با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران، می‌تواند در ماه دسامبر همایش یک روزه‌ای با حضور نمایندگان مختلف سه جامعه مذهبی با عنوان جهان بدون خشونت و ادیان توحیدی ابراهیمی و دیگر موضوع‌هایی که از سوی هیأت علمی منتخب دانشکده الهیات مطرح خواهد شد،  برگزار كند.

 

وی در پایان سخنان خود، گفت: انتخاب هیات علمی برگزار کننده، فراخوان، تعداد میزگردها و انتخاب مقالات را دانشکده می‌تواند سامان دهد. هدف از این گردهمایی، تبیین دیدگاه‌های واقعی ادیان و گسترش صلح، عشق و محبت میان پیروان ادیان واقعی الهی است و نه نفرت و تفرقه.

 

 منبع : مهر 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :