موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/82804 :کد

0

پوتین:اگرفنلاند عضوناتو شود،نیروهانزدیک مرزها مستقر می‌ شوند

  شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ — ۱۵:۰۸
تعداد بازدید : ۱۸۰   
 تحلیل ایران -پوتین:اگرفنلاند عضوناتو شود،نیروهانزدیک مرزها مستقر می‌ شوند

روسیه تهدید کرده است در صورتی که هلسینکی به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بپیوندد، نیروهای نظامی‌اش را به نزدیک مرزهای فنلاند اعزام می‌کند.

روسیه تهدید کرده است در صورتی که هلسینکی به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بپیوندد، نیروهای نظامی‌اش را به نزدیک مرزهای فنلاند اعزام می‌کند.


به گزارش تحلیل ایران ، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با سائولی نینیسته همتای فنلاندی خود در اقامتگاه تابستانی‌اش در جنوب غربی این کشور گفت: «(در صورت عضویت فنلاند در ناتو) فکر می‌کنید ما به همین روش عمل خواهیم کرد؟»


پوتین گفت: «ما نیروهایمان را 1500 کیلومتر (از مرزها) عقب راندیم. آیا فکر می‌کنید آنها همان جا خواهند ماند؟»پوتین روز جمعه همچنین گفت با وجود گسترش فعالیت ناتو در مرزهای غربی روسیه، مسکو تلاش می‌کند مذاکرات با این ائتلاف نظامی را آغاز کند.

وی گفت مسکو به تصمیم فنلاند برای عضویت در ناتو احترام می‌گذارد.


 

پوتین همچنین از پیشنهاد رئیس جمهوری فنلاند مبنی بر اینکه هر هواپیمایی که در منطقه بالتیک پرواز می‌کند تجهیزات شناسایی خود را روشن کند، استقبال کرد و گفت این «اولین گام در جهت اعتمادسازی و جلوگیری از مناقشه (در حریم هوایی بالتیک) است.»

 

به گزارش راشاتودی، روسیه در ماه‌های گذشته بارها هواپیماهای نظامی امریکا را در منطقه بالتیک و نزدیک مرزهایش ردگیری و تعقیب کرده است.


مسکو تاکید کرده است که این هواپیماها تجهیزات شناسایی خود را خاموش کرده بودند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پیشتر در ماه آوریل در اظهار نظری مشابه گفته بود در صورت عضویت سوئد، همسایه فنلاند، در ناتو روسیه اقدامات مناسب نظامی-فنی در مرزهای شمالی‌اش انجام خواهد داد.


روابط ناتو و روسیه پس از آغاز بحران در اوکراین و برگزاری همه پرسی در ماه مارس 2014 در شبه جزیره کریمه و پیوستن آن به فدراسیون روسیه، تیره شد.


ناتو در واکنش به این موضوع کلیه همکاری‌های نظامی با روسیه را به حال تعلیق در آورد.

غرب روسیه را حمایت از نیروهای جدایی طلب اوکراین متهم می‌کند؛ اتهامی که مسکو آن را رد می‌کند.


گفتنی است، از زمان تیره شدن روابط میان روسیه و ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی تاکنون چندین رزمایش در نزدیکی مرزهای روسیه برگزار کرده و همچنین پایگاه‌های نظامی خود را در شرق اروپا را گسترش داده است.


 منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :