موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/82848 :کد

0

کری: سعودی‌ها از برجام و اقدامات آمریکا حمایت می‌کنند

  شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ — ۲۲:۲۶
تعداد بازدید : ۱۲۴   
 تحلیل ایران -کری: سعودی‌ها از برجام و اقدامات آمریکا حمایت می‌کنند

وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با یک شبکه خبری عربی گفت که سعودی‌ها بارها اعلام کرده‌اند که از توافق برجام و اقداماتی که آمریکا انجام می‌دهد حمایت می‌کنند.وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با یک شبکه خبری عربی گفت که سعودی‌ها بارها اعلام کرده‌اند که از توافق برجام و اقداماتی که آمریکا انجام می‌دهد حمایت می‌کنند.


به گزارش تحلیل ایران، جان کری در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی تصریح کرد عربستان سعودی نیز حامی توافق هسته ای ایران (برجام) است.


مجری شبکه در ادامه پرسید:« سؤال بعدی درباره وضع کشورهای حوزه خلیج (فارس) است به ویژه با توجه به توافقی که بین ایالات متحده و متحدانش با ایران امضاء شد. عربستان سعودی از این توافق خیلی خوشحال نیست. این مسئله اصلا پوشیده نیست. پیام شما خطاب به آنها در کجا گم شده و به هدف نرسیده است زیرا دولت اوباما به آنها گفته است که توافق با ایران به معنای آن نیست که آمریکا روابطش را با عربستان سعودی و دیگران فدا می کند؟»


کری در پاسخ گفت:« باید صادقانه بگویم که این سخن ، یا برداشت اشتباه یا سخن اغراق آمیز است. سعودی ها بارها و بارها به ما گفته اند که از این توافق حمایت و از کارهایی پشتیبانی می کنند که ما انجام داده ایم. آنها از اقدامات جاری ما نیز حمایت می کنند برای اینکه اطمینان حاصل شود هیچ کشوری در امور داخلی کشوری دیگر مداخله نمی کند. ما محموله ای تسلیحاتی را رهگیری کردیم که به سمت یمن در حال انتقال بود. زمانی هم که لازم بود ، تحریمهایی (علیه ایران) اعمال کردیم که علت آن نیز فعالیتهای موشکی (ایران) بود. ما به شدت تلاش می کنیم تا هر گاه امکان پذیر باشد از طریق مسالمت آمیز ، اختلافها را حل و فصل کنیم. درباره زمان و مکان استفاده از زور باید بسیار دقت کرد زیرا این رویکرد همواره تاثیرات و پیامدهایی دارد.»


وی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره وضع گذشته و چشم انداز آتی سوریه گفت:« من به گذشته نگاه نمی کنم. من بر وضع کنونی تمرکز دارم و اینکه چگونه می توانیم آتش بسی واقعی برقرار کنیم و لازم است چه کارهایی انجام شود تا انتقال قدرت واقعی براساس فرایند بیانیه ژنو شکل بگیرد که ایران، روسیه، ترکیه، قطر و عربستان سعودی و همه ما در قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد از آن حمایت کرده ایم. ما برای رسیدن به این هدف تلاش می کنیم. همه انرژی من نیز با تمرکز بر آینده است و نه گذشته. برای مدتی آتش بس موقت واقعی در سوریه برقرار شد و ما ثابت کردیم که می توان این کار را انجام داد. در این مدت، زندگی مردم به صورت ناگهانی تغییر کرد و مردم سوریه این امکان را پیدا کردند که به رستوران بروند، در تظاهرات شرکت کنند و با آزادی بیشتری تحرک داشته باشند. در این مدت شاهد گسترش انتقال کمکها به سوریه بودیم و توانستیم کمکها را به مردمی برسانیم که سالها از این کمکها بی بهره بودند. بنابراین مردم سوریه چشیدند که چه امکاناتی در این زمینه وجود دارد. البته این آتش بس از هم پاشیده شد که علت آن نیز اتهاماتی بود که دو طرف علیه هم مطرح می کردند. یک طرف می گفت که رژیم اسد همچنان به حملاتش به حلب ادامه می دهد. رژیم اسد نیز می گفت مخالفان همچنان به درگیری در حلب ادامه می دهند. هر یک از دو طرف مدعی بودند که فقط با حملات طرف دیگر مقابله می کنند. این روند به شکست منجر شد. حالا صحبتهایی که با روسیه و دیگران داریم این است که چگونه با شفافیت، توقف واقعی درگیری ها را تضمین کنیم به طوری که بدانیم چه کسانی مسئول نقض آتش بس هستند و آنها به علت این کارشان پاسخگو باشند. ما در حال حاضر روی این حوزه کار می کنیم.»


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :