موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/82887 :کد

0

مقام اسبق سوری: آمریکا در پی تقویت گروه جبهه النصره در سوریه

  یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ — ۰۳:۱۴
تعداد بازدید : ۲۷۷   
 تحلیل ایران -مقام اسبق سوری: آمریکا در پی تقویت گروه جبهه النصره در سوریه

وزیر اطلاع رسانی اسبق سوریه تاکید کرد آمریکا و ترکیه به دنبال از بین بردن داعش به سود گروه تروریستی جبهه النصره هستند.

وزیر اطلاع رسانی اسبق سوریه تاکید کرد آمریکا و ترکیه به دنبال از بین بردن داعش به سود گروه تروریستی جبهه النصره هستند.
به گزارش تحلیل ایران، ،وزیر اطلاع رسانی اسبق سوریه گفت: آمریکا در پی تقویت گروه جبهه النصره در سوریه است. ابراهیم دخل الله در گفتگو با تلویزیون العالم از دمشق درباره تحولات سوریه گفت: در حال حاضر توافق آمریکا و روسیه برای توافق ترک مخاصمه در سوریه در جریان است و رئیس جمهور اسد از این توافق استقبال کرده است. در صورتی که شرط آمریکا برای همکاری نظامی این کشور با روسیه درباره حفظ آتش بس در سوریه باشد این کشور از این شریط استقبال می کند به ویژه آنکه این آتش بس در موارد زیادی به سود دولت سوریه بوده شده است.
مشکل اصلی درباره ماهیت گروه های معارضی است که باید نبرد علیه آنان متوقف شود که یک مشکل سیاسی و فنی است. روسیه و سوریه از آمریکا خواستند گروه های به اصطلاح میانه رو از جبهه النصره در شمال حلب جدا شوند ولی این مسئله تا کنون محقق نشده است.
دخل الله آمریکا گروه موسوم به جیش الفتح را یک گروه معارض میانه رو می داند ولی این گروه به شکل اساسی وابسته به جبهه النصره است. اگر این گروه ها از جبهه النصره جدا شوند، سوریه و روسیه می توانند به راحتی با داعش و جبهه النصره مقابله کنند.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر به نظر می رسد آمریکا و ترکیه عملیات جدیدی را علیه داعش آغاز کرده اند و هدف این عملیات  تقویت جبهه النصره است. حتی آمریکایی ها در این زمینه مذاکرات مستقیمی با اعضای ارشد جبهه النصره در قطر داشتند تا این گروه رابطه خود را با القاعده قطع و خود را یک گروه میانه رو اعلام کند ولی این مذاکرات به نتیجه نرسیده است. به نظر می رسد تلاش هایی برای متقاعد کردن  نیروهای جبهه النصره آغاز شده است تا این نیروها خود را میانه رو اعلام کنند. آمریکا گروه جبهه النصره را قدرتی واقعی برای مقابله با دولت سوریه می داند این در حالی است که درخواست روسیه از آمریکا این است که گروه های به اصطلاح میانه رو را از جبهه النصره دور کند ولی واشنگتن تا این لحظه به درخواست مسکو پاسخ مثبت نداده است. اختلافات روسیه و آمریکا در این زمینه ادامه دارد و باید منتظر بمانیم تا در آینده چه رخ خواهد داد.

دخل الله در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا در مبارزه با گروه های تروریستی در سوریه جدی است؟، گفت: تا این لحظه آمریکایی ها چنین تمایلی  از خود نشان نداده اند. تحول اساسی این است که آمریکا و ترکیه به دنبال از بین بردن داعش به سود گروه جبهه النصره هستند.

حمایت های گسترده ترکیه و آمریکا در شمال حلب و لاذقیه در اختیار گروه جبهه النصره قرار گرفته است. آمریکایی ها می خواهند اوضاع میدانی در این منطقه به سود جبهه النصره و گروه های متحد با النصره به ویژه جیش الفتح تغییر کند و این مسئله یک مشکل بزرگ در روابط روسیه و آمریکاست و تا این لحظه حل نشده است. با وجود آنکه قطعنامه های شورای امنیت و بیانیه پاریس بر تروریستی بودن گروه جبهه النصره تاکید دارد ولی واشنگتن به این قطعنامه عمل نمی کند.
منبع:خبرگزاری صدا و سیما
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :