موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دفاع مقدس

a/82947 :کد

0

تصویری کمتر دیده شده از سردار احمد متوسلیان

  یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۷
تعداد بازدید : ۲۳۷   
 تحلیل ایران -تصویری کمتر دیده شده از سردار احمد متوسلیان

سیل عزل‌ها و استعفاها و پیاده شدن از قطار دولت یازدهم بواسطه فیش‌های نجومی تنها به صفدر حسینی محدود نشده و پیش از او نیز چهار مدیر بانکی و بیمه‌ای به سبب مزبور، معزول و یا مستعفی شده بودند.

تصویری کمتر دیده شده از سردار احمد متوسلیان منتشر شد.


به گزارش تحلیل ایران، تصویری کمتر دیده شده از سردار احمد متوسلیان در دوران جنگ تحمیلی منتشر شد.


سردار احمد متوسلیان وابسته نظامی سفارت ایران در بیروت، سید محسن موسوی کاردار سفارت ایران در بیروت، تقی رستگار مقدم کارمند سفارت ایران و کاظم اخوان عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی، 4 دیپلمات ایرانی هستند که در 14 تیرماه سال 61 در مسیر سفارت ایران در بیروت بودند که در یک پست بازرسی توسط یک گروه شبه نظامیان فالانژ، ربوده شده و بعدها طبق خبرهای رسمی و غیررسمی، تحویل رژیم صهیونیستی شده‌ بودند.


سمیر جعجع در بهمن ماه سال 87 برای اولین بار گفته بود که دیپلمات‌های ایرانی در "ایست البرباره" ربوده شدند ولی این افراد بعدا در مکانی که وی مدعی شده از آن اطلاعی ندارد، کشته شده‌اند.


وی که فرماندهی نیروهای فالانژ را به هنگام ربودن چهار دیپلمات ایرانی در بیست و شش سال پیش برعهده داشت، هم اکنون در قالب حزب "نیروهای لبنانی" رهبری این افراد را به عهده دارد.

در لبنان، دولت این کشور مدت‌ها است که یک کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی این موضوع و رسیدن به اطلاعات، تشکیل داده که تاکنون هیچ نتیجه روشنی از بررسی‌های این کمیته منتشر نشده است. اما در سوی دیگر، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان و بسیاری از شخصیت‌های لبنانی، سمیر جعجع و فالانژها را مسئول ربایش دیپلمات‌های ایرانی دانسته و خواستار روشن‌شدن این موضوع شده‌اند.


سید حسن نصرالله درباره 4 دیپلمات ایرانی گفته است: نشانه‌ هایی وجود دارد که دیپلمات های ایرانی در زندان های رژیم صهیونیستی بسر می‌‌برند. اسرائیل در گزارش خود ادعا می‌کند که چهار دیپلمات ایرانی توسط فالانژ‌ها ربوده شده و به دست این نیروها کشته شدند و اجساد آنان دفن شده است. اسرائیل دشمن ما است و ما نمی توانیم به گزارش های آن اعتماد کنیم. همانطور که اسرائیلی‌‌ها در گذشته هم حضور بعضی اسیران در زندان های خود را تکذیب می‌کردند، اما مشخص شد که این اسیران در زندان های این رژیم بوده ‌اند.


سردار حسین دهقان وزیر دفاع هم اخیراً به خبرگزاری دفاع مقدس گفته است که، "ادعای ما این است که این ها زنده و در اسارت رژیم صهیونیستی هستند و مدارکی دال بر این موضوع وجود دارد. آنها مسئولیت سلامت و امنیت چهار دیپلمات را باید بر عهده بگیرند و هم از لحاظ حقوقی و هم از لحاظ سیاسی دنبال می‌کنیم تا بتوانیم اینان را آزاد کنیم. دولت این مسئله را پیگیری خواهد کرد." 

 

پیش از این نیز مقامات متعددی از ایران از جمله شهید غضنفر رکن آبادی سفیر پیشین ایران در بیروت در مراسم سی و یکمین سالگرد ربایش این چهار دیپلمات که 13 تیرماه 1392 در محل سندیکای روزنامه نگاران لبنان برگزار شده بود نیز اعلام کرده بود که، "چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی زنده و در زندان‌های رژیم صهیونیستی هستند".


امروز نیز، رائد موسوی کاردار سابق کشورمان در لبنان و فرزند یکی از 4 دیپلمات ربوده شده، امروز اعلام کرده است که، "ما توانسته ایم به اطلاعاتی مبنی بر زنده بودن حاج احمد متوسلیان و سایر همراهان ایشان دست پیدا کنیم." وی همچنین می‌گوید:ما درحال پیگیری پرونده حقوقی دیپلمات های ایران در لبنان هستیم و سعی داریم حداقل یک حکم قضایی، مشابه حکمی که برای امام موسی صدر، صادر شده را برای دیپلمات های ایران بگیریم. این حکم قضایی گویای این نکته است که امام موسی صدر وارد لیبی شده ولی هرگز از آن کشور خارج نشده است و ما سعی داریم این حکم قضایی را در مورد اسرائیل بگیریم و با همکاری کشور لبنان در تلاش برای صدور رسمی و قانونی آن هستیم. با گرفتن این حکم می توانیم به صورت قانونی از ربایندگان در مجامع بین المللی شکایت کنیم و خواهان استرداد آنان شویم. اما همانطور که می دانید، فضا در لبنان و سرزمین های تحت اشغال اسرائیل به شدت امنیتی است و به همین دلیل پیگیری این پرونده بسیار مشکل است.


برای آزادسازی این 4 دیپلمات کشورمان 2 کمپین در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است.


منبع : خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :