موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/8299 :کد

0

ادامه تنش میان اسلام آباد و کابل؛

  دوشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۲:۵۵
تعداد بازدید : ۳۰۰   
 تحلیل ایران -ادامه تنش میان اسلام آباد و کابل؛

سفیر افغانستان در اسلام آباد، شامگاه یکشنبه، برای دومین بار در کمتر از یک هفته اخیر به وزارت امور خارجه پاکستان احضار شد. گویا تنش های امنیتی، مرزی و دیپلماتیک میان دو همسایه ناآرام تمامی ندارد و روز

سفیر افغانستان در اسلام آباد، شامگاه یکشنبه، برای دومین بار در کمتر از یک هفته اخیر به وزارت امور خارجه پاکستان احضار شد. گویا تنش های امنیتی، مرزی و دیپلماتیک میان دو همسایه ناآرام تمامی ندارد و روز به روز تشدید می شود.

به گزارش تحلیل ایران به دنبال کشته شدن چهار سرباز پاکستانی بر اثر شلیک راکت از خاک افغانستان که قبل از ظهر روز یکشنبه رخ داد، وزارت امور خارجه پاکستان ساعاتی پیش 'جانان موسی زی' احضار کرد.
وزارت امور خارجه پاکستان با صدور بیانیه ای که نسخه ای از آن نیز در اختیار دفتر ایرنا در اسلام آباد قرار گرفت، ضمن اعلام خبر احضار جانان موسی زی، حوادث مرزی صبح روز یکشنبه و شلیک راکت از خاک افغانستان به منطقه مرزی پاکستان موسوم به 'خیبر ایجنسی' را دلیل این احضار عنوان کرد.
براساس بیانیه یاد شده، در جریان احضار سفیر افغانستان، ضمن اعترض شدید دولت 
اسلام آباد به کابل، به وی ابلاغ شد که دولت افغانستان باید پس از انجام تحقیقات لازم درباره شلیک راکت به خاک پاکستان، نتایج آن را در اختیار اسلام آباد قرار دهد.
همچنین مقامات وزارت خارجه پاکستان به سفیر افغانستان هشدار دادند که اینگونه اقدامات می تواند به روند مثبت و بهبود روابطی که دو کشور در ماه های اخیر تلاش زیادی برای تحقق آن انجام داده اند، لطمه بزند.
در این بیانیه با اشاره تلویحی به حوادث تروریستی مرگبار روزهای اخیر در کابل، همچنین آمده است: پاکستان تروریسم را در هر شکل آن به شدت محکوم می کند و خواستار تعامل با افغانستان برای مبارزه با دشمن مشترک دو کشور است. به هر حال، حمله علیه نیروهای نظامی پاکستان غیرقابل قبول است.
در روزهای اخیر، این نخستین بار نیست که مرزهای دو کشور همسایه دچار تنش ها و حملات مرگبار می شود. چند روز پیش نیز مقامات افغانستان مدعی شدند که تعدادی از نیرهای افغان در اثر تیراندازی و شلیک خمپاره از داخل خاک پاکستان، کشته شده اند.
گزارش روز یکشنبه ارتش پاکستان مبنی بر شلیک راکت از خاک افغانستان به داخل خاک پاکستان درشرایطی مطرح شده است که مقامات رسمی افغانستان به ویژه در روزها و هفته های اخیر بارها ادعا کرده اند عناصری که دست به اقدامات تروریستی در افغانستان می زنند، مخفی گاه های امن در داخل خاک پاکستان دارند.
جانان موسی زی چهارشنبه هفته گذشته، درست یک روز پس از آنکه میزبان تعدادی از شخصیت ها و مقامات رسمی پاکستان در مراسم برگزاری جشن سالروز افغانستان در اسلام آباد بود، از سوی مقامات وزارت خارجه پاکستان احضار شد.
دلیل احضار هفته گذشته سفیر افغانستان، ابلاغ نگرانی نگرانی پاکستان از موج اتهام زنی های دولت کابل مبنی بر دست داشتن اسلام آباد در حوادث تروریستی افغانستان و همچنین اعتراض به تبلیغات رسانه ای افغانستان علیه پاکستان بود.
افغانستان هم روز سه شنبه هفته گذشته 'ابرار حسین' سفیر پاکستان در کابل را برای اعتراض به حوادث مرزی اخیر میان دو کشور احضار کرده بود.
معاون وزیر خارجه افغانستان در جریان احضار ابرار حسین، به او گفت: این بار اول نیست که شاهد چنین اقداماتی از سوی پاکستان هستیم و اگر این روند ادامه یابد، می تواند روابط دو کشور را تحت الشعاع قرار دهد.
مقامات امنیتی کابل در روزها و هفته های اخیر، آشکارا و رسما پاکستان را متهم به نقش داشتن در حوادث تروریستی اخیر در افغانستان کرده اند. حرف های آتشین اشرف غنی که بیش از دو هفته پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل و در حضور دهها خبرنگار افغان و خارجی مطرح شد، حاوی جملات سنگین و نیش دار علیه پاکستان بود تا جایی که او حتی پاکستان را به قطع روابط تهدید کرد و گفت تروریست هایی که در افغانستان جنایت می کنند، مخفی گاه هایی امن در خاک پاکستان دارند و حتی آنجا آموزش داده می شوند.
با نگاهی به منحنی و نمودار روابط کابل و اسلام آباد در طی یک سال گذشته، فراز و فرودهای زیادی را می توان در آن مشاهد کرد و منحنی های نا منظم و پر فراز و فرود، همواره از نبودن ثبات و آرامش حکایت دارند که البته درمورد روابط پاکستان و افغانستان به خصوص طول یک سال اخیر هم کاملا صدق می کند.
کمتر از یک سال پیش، زمانی که محمداشرف غنی سکّان ریاست و هدایت دولت افغانستان را از حامد کرزی تحویل گرفت، پاکستانی ها از روی کار آمدن اشرف غنی به گرمی استقبال کردند و در همان ماه های اول ریاست او، هیات های بلندپایه زیادی میان اسلام آباد و کابل رد و بدل شد و حتی سران دو کشور هم به پایتخت های یکدیگر سفر کردند و نمودار روابط، در مدت نسبتا کوتاهی، با شیب تند سیر صعودی خود را آغاز کرد. 
نقطه عطف این نمودار را باید سفر اشرف غنی به اسلام آباد و سفر نخست وزیر و فرمانده ارتش پاکستان به کابل دانست. همچنین به ثمر نشستن تلاش های اسلام آباد برای آغاز روند مذاکرات صلح میان طالبان افغانستان و دولت کابل را هم می توان یک نقطه عطف دیگر در روابط اخیر دو کشور دانست.
اما با تشدید حوادث تروریستی در کابل از حدود دو ماه پیش از جمله حمله تروریستی به پارلمان این کشور و به دنبال آن، اعلام خبر رمزآلود مرگ ملا عمر رهبر طالبان، تمام معادله را بر هم زد و نموداری که بطور غیرطبیعی سیر صعودی پیدا کرده بود، با همان سرعت و با همان شیب و بلکه بیشتر، دچار روند نزولی شد و اتهام زنی های کابل علیه اسلام آباد مبنی بر نقش داشتن دستگاه اطلاعات و امنیت پاکستان در اقدامات تروریستی در خاک افغانستان و همچنین داستان مرگ ملا عمر و از هم پاشیدن شیرازه روند مذاکرات صلح، از موثرین عوامل سیر نزولی شدید در منحنی روابط دو کشور بود.
حالا پاکستان و افغانستان تقریبا دوباره به دورانی شبیه دوران قبل از شروع دولت اشرف غنی رسیده اند؛ دورانی مملو از بی اعتمادی میان دو همسایه و سردی و التهاب در روابط، که در طول حکومت 13 ساله حامد کرزی، هیچ وقت التیام نیافت.


ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :