موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/8303 :کد

0

مواضع مشترک تهران و لندن فقط در حوزه اقتصادی نیست

  دوشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۳:۵۶
تعداد بازدید : ۲۸۶   
 تحلیل ایران -مواضع مشترک تهران و لندن فقط در حوزه اقتصادی نیست

رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران با ابراز خرسندی از بازگشایی سفارتخانه های لندن و تهران، این اقدام را نخستین گام برای گسترش مناسبات تجاری دانست و گفت: مواضع مشترک دو کشور فقط در حوزه اقتصادی نیست.

رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران با ابراز خرسندی از بازگشایی سفارتخانه های لندن و تهران، این اقدام را نخستین گام برای گسترش مناسبات تجاری دانست و گفت: مواضع مشترک دو کشور فقط در حوزه اقتصادی نیست.

به گزارش تحلیل ایران «نورمن لامونت» عضو مجلیس اعیان و رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران در حاشیه مراسم بازگشایی سفارت کشورمان در انگلیس در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره این رخداد گفت: امروز، روز بزرگی است؛ سفارتها چهار سال است که تعطیل بوده و زندگی را برای مردمی که می خواستند میان دو کشور تردد کنند سخت کرده بود.
وی افزود: این مهم است که سفارت داشته باشیم و من از اینکه سفارتها بازگشایی می شوند، خرسندم.
لامونت گفت: این اقدام یک گام مهم به سوی عادی سازی روابط بین دو کشور است. سایر کشورهای اروپایی در تهران سفارت دارند؛ البته یک اتفاق سبب شد ما سفارتمان را ببندیم اما من خوشحالم که دوباره آن را بازگشایی می کنیم.
این سیاستمدارانگلیسی ادامه داد: ایران و انگلستان مواضع مشترکی دارند که فقط در حوزه اقتصادی خلاصه نمی شود، بلکه در حوزه سیاسی بویژه در مورد مسایل مرتبط با خاورمیانه مشترکاتی دارند و من امیدوارم که این (بازگشایی سفارت) منجر به تقویت همکاری ها میان دو کشور و بهبود روابط شود.
لامونت در پاسخ به این پرسش که تصور وی از آینده مناسبات انگلیس و ایران چگونه است؟ نیز گفت: این تنها یک گام در راستای بهبود شرایط است. چهار سال است که سفارت ها بسته بوده و این مساله زندگی را برای ایرانیان و انگلیسی هایی که قصدد تردد دارد و یا بازرگانانی که می خواهند تجارت کنند دشوار ساخته بود.
وی خاطرنشان کرد که بازگشایی سفارت های دو کشور منجر به تقویت مناسبات تجاری میان تهران و لندن خواهد شد.
نماینده مجلس اعیان همچنین در پاسخ به این پرسش که توافق هسته ای وین تا چه میزان بر بازگشایی سفارت انگلیس در تهران نقش داشته است، گفت: می توان ادعا کرد که حتی اگر توافق انجام نمی شد انگلستان باز هم خواهان (بازگشایی) سفارتش در تهران بود و این یک امر طبیعی است.
لامونت ادامه داد: البته فکر می کنم توافق هسته ای که من به شدت آن را تصدیق کرده و از آن استقبال می کنم در تسهیل این رخداد نقش به سزایی داشته است. از سوی دیگر، با روی کار آمدن روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران، همه چیز عوض شده زیرا وی با رئیس جمهوری سابق ایران تفاوت دارد.
رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران در پاسخ به این پرسش که آیا بازگشایی سفارتها سبب تقویت مناسبات اقتصادی می شود، گفت: تصور می کنم که توافق هسته ای از سوی کنگره آمریکا تصویب خواهد شد و تحریمها نیز در مدت 6 تا 9 ماه برداشته خواهد شد. اگر چنین اتفاقی بیفتد سطح سرمایه گذاری ها و تجارت میان دو کشور افزایش می یابد که این مساله نه تنها به نفع انگلستان بلکه به سود ایران و منجر به بهبود روابط خواهد شد. 
وی با بیان اینکه مشتاق تقویت مناسبات تجاری میان ایران و انگلیس است، افزود: این مساله سبب بهبود گسترده تر روابط خواهد شد.
این سیاستمدار انگلیسی همچنین درباره اینکه پاسخ وی به آن دسته از افرادی که بازگشایی سفارت انگلیس در تهران را 'واکنش سریع' از سوی دولت کامرون در راستای بهبود روابط با ایران می دانند، چیست؟، گفت: ما تنها سفارت هایمان را باز کردیم و اکنون در ردیف کشورهای اروپایی قرار داریم که در ایران سفارتخانه دارند. 
وی با ابراز امیدواری از بهبود مناسبات سیاسی و اقتصادی به دنبال بازگشایی سفارتخانه ها، افزود: انگلیس و ایران درخصوص داعش موضع مشترکی دارند؛ ایران در این زمینه (مبارزه با داعش) بسیار فعال بوده است. بازگشایی سفارت می تواند سبب تقویت این همکاری شود. البته گام ها قدم به قدم و همراه با مصادیق صورت خواهد گرفت.
مراسم بازگشایی و فعالیت کامل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن دیروز(یکشنبه) با حضور «مهدی دانش یزدی» معاون وزیر امور خارجه ایران و مقامات وزارت خارجه انگلیس انجام شد.
بازگشایی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن همزمان با بازگشایی سفارت انگلیس در تهران با حضور «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه این کشور صورت گرفت. 


ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :