موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/83049 :کد

نگاهی کوتاه به تاریخ رابطه ناهمگون انگلیس و اتحادیه اروپا

صدرا سالاری

  یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ — ۰۵:۳۶
تعداد بازدید : ۷۲۸   
 تحلیل ایران -نگاهی کوتاه به تاریخ رابطه ناهمگون انگلیس و اتحادیه اروپا

یکی از پر سر و صدا ترین اخبار روزهای گذشته که داستانهای زیادی را در ادامه خود خواهد داشت، ماجرای رای ۵۲ درصدی بریتانیایی ها به جدایی از اتحادیه اروپا بود.یکی از پر سر و صدا ترین اخبار روزهای گذشته که داستانهای زیادی را در ادامه خود خواهد داشت، ماجرای رای 52 درصدی بریتانیایی ها به جدایی از اتحادیه اروپا بود.


چرایی این قضیه البته وابسته به یک کشمکش تاریخی ما بین آنگلوساکسون ها و دیگر اهالی اروپاست و می توان بررسی ریشه ای ماجرا را به قبل از این پیوند چند ده ساله برد، لیکن بگذارید نگاهی به برخی رویدادهای چند دهه اخیر بیاندازیم.


پس از تشکیل جامعه اقتصادی اروپا توسط چند کشور اصلی و پایه گذار اولیه، بریتانیایی ها آرام آرام اوضاع را نظاره کردند تا اهداف و برنامه های آینده این تشکل بیشتر روشن شود.


با گسترده شدن حوزه های اقتصادی مد نظر اتحادیه، بریتانیایی ها درخواست پیوستن خود را در 1963 ارائه کردند که البته غرور ملی و اروپایی شارل دو گل مانع از این پیوستن شد، هرچند جناب دوگل در تشریح مخالف خود، نگرانی از نفوذ آنگلوساکسون ها به دیگر عرصه های این اتحادیه، همچون زبان و زیاده خواهی های آینده را علت اصلی اعلام کرد.


بریتانیایی ها البته از پای ننشستند و با مرگ مخالف اصلی و انجام اصلاحاتی، در 1973 به عضویت این اتحادیه اقتصادی در آمدند. دو سال بعد یعنی در 1975 نیز با برگزاری یک همه پرسی بریتانیایی و با کسب رایی 67 درصدی و به گفته هارولد ویلسون "تصمیم تاریخی" مخالفان خانگی را به سکوت واداشتند. هرچند همین امر یکی از عوامل ایجاد شکاف در درون حزب کارگر بریتانیا شد و چند سال بعد سبب پیدایش جناح سوسیال دموکرات گردید.


با برآمدن خانم تاچر در عرصه سیاسی انگلیس، البته حواشی و انتقادهایی از نحوه تعامل با اتحادیه اروپا پیش آمد، که برخی را می توان از لحن گزنده بانوی آهنین دریافت. شاید او و کلید واژه معروف "تاچریسم" را یکی از نفوذهای سخت آنگلوساکسونی به اتحادیه اروپا باید قلمداد نمود. رخدادی که اروپا را آرام آرم تابع سیاست های ایالات متحده کرد.


در 1992 با بالاگرفتن دعوای پولی در رابطه با مکانیزم نرخ تبدیل عرض، سبب تعلیق آن مکانیزم از سوی بریتانیایی ها شد. چندی بعد و با امضای پیمان ماستریخت و شکل گیری اتحادیه اروپا و خلق یورو، جان میجر نخست وزیر بریتانیا، با قرار دادن تمایزاتی در زمینه ارز و امور اجتماعی برای بریتانیایی ها، آن را امضا کرد. با این روند، تونی بلر نیز در دوره خود، به سرعت بازسازی و پر رنگ نمودن نقش آنگلوساکسون ها در اتحادیه اروپا را در پیش گرفت.


پیش از ورود به قرن بیست و یکم، مساله ای حاد در رابطه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با بریتانیا، پیش آمد: بحران جنون گاوی. فرانسه جدی ترین تصمیم را در این میان گرفت و ممنوعیتی بر واردات گوشت از خاک بریتانیا را اعلام کرد. مساله ای که روابط این دو کشور عضو را بیش از پیش به تنگنا برد. فرانسه تا شش سال زیر بار تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر لغو این تحریم نرفت.


در سال 2000 و بالاخره پس از 27 سال، شکلات های بریتانیایی که فروششان در این اتحادیه به دلیل ترکیب مواد سازنده اشان ممنوع بود، آزد شدند. هر چند در این میان باز جناح فرانسوی ممانعتی بر برخی انواع شکلات های بریتانیایی برقرارنمود.


طرح امتیازات ویژه با حمایت بریتانیا در اتحادیه اروپا، صدای برخی کشورها که رهبریشان با فرانسه بود را در آورد. فرانسه اعطای امتیازت خاص را سبب پاره پاره شدن این اتحادیه دانست و با همراهی هلند به مخالفت با آن پرداخت. چندی بعد و در سال 2007، پیمان لیسبون نیز که به دنبال قدرتمندتر سازی اتحادیه بود، اختلافاتی را پیش آورد که یک پای آن بریتانیایی ها بودند.


چهارسال پس از این، دیوید کامرون به اعتراض جدی نسبت به تصمیم اتحادیه بر محدود سازی بانک ها و برخی بخش های مالی بریتانیا پرداخت. یک سال پس از این در یک نظر سنجی مشخص شد که مردم بریتانیا تمایل بیشتری به ضدیت با اتحادیه اروپایی یافته اند. در این ادامه، چندی بعد دیوید کامرون در یک سخنرانی، یه مشکلات اصلی اتحادیه اروپا اشاره کرد و ماندن بریتانیا را محل مذاکره دانست.


در سال 2014، وی البته به سبب مناقشه با اعضای اتحادیه اروپا در مورد مهاجران، رد پیشنهادش را انگیزه ای برای خروج از اتحادیه خواند.


مشکلات در حال گسترش منطقه یورو در کنار قدرت یافتن حزب استقلال بریتانیا در سال 2015، عاملی شد تا تمایل انگلیسی ها به جدایی از این اتحادیه بیشتر شود، مساله ای که چندی پیش و پس از مناقشات بسیار به وقوع پیوست.

                               

  صدرا سالاری
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :