موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/83079 :کد

0

تعلیق ۵ تن از مسئولان وزارت کشور افغانستان از سمت هایشان

  دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ — ۰۲:۵۳
تعداد بازدید : ۱۶۳   
 تحلیل ایران -تعلیق ۵ تن از مسئولان وزارت کشور افغانستان از سمت هایشان

رئیس جمهوری افغانستان پس از دریافت گزارش هیات تحقیق حادثه کشته شدن نزدیک به ۴۰ تن از افسران پلیس این کشور بر اثر حمله طالبان، وظایف ۵ تن از فرماندهان پلیس و مسئولان وزارت کشور را به حال تعلیق درآورد و

رئیس جمهوری افغانستان پس از دریافت گزارش هیات تحقیق حادثه کشته شدن نزدیک به 40 تن از افسران پلیس این کشور بر اثر حمله طالبان، وظایف 5 تن از فرماندهان پلیس و مسئولان وزارت کشور را به حال تعلیق درآورد و به این وزارتخانه دستور داد تا 5 تن دیگر از کارمندان رده های پائین را نیز معلق کند.

 

به گزارش تحلیل ایران، دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری افغانستان شامگاه یکشنبه اعلام کرد که این تصمیم عصر امروز در نشستی با حضور «عبدالله عبدالله» رئیس اجرائی دولت، «سرور دانش» معاون اول رئیس جمهوری و شماری از وزیران و «سیما سمر» رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، پس از مشورت با شرکت کنندگان در این نشست، ابلاغ شده است.


بر اساس این گزارش، اعضای این نشست تاکید کردند که با وجود دستور رئیس جمهوری برای خودداری از انتقال دسته جمعی نیروها، مسئولانی که وظایف آنان به حالت تعلیق درآمده است، در انجام وظایف خود سهل انگاری کرده اند.


در گزارش دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری افغانستان آمده است که ریاست عمومی امنیت ملی این کشور خطر را تشخیص داده بود و این تهدید به مسئولان وزارت کشور نیز گزارش شده بود، اما تدابیر لازم برای انتقال نیروها انجام نشده و در تغییر شیوه انتقال آنان نیز سهل انگاری صورت گرفته است.


بر اساس این گزارش، وظایف «محمد حسن عالمی» رئیس دفتر معاون اداری و سرپرست فرماندهی عمومی جلب و جذب، «عبدالمجید صادقی»، رئیس ارکان فرماندهی عمومی جلب و جذب، «الهام وردک»، فرمانده عمومی تعلیم و تربیت، «محمد کوهدامنی»، معاون فرماندهی تعلیم و تربیت و «جلال الدین رگبار»، فرمانده مرکز تربیتی پلیس استان میدان وردک، به حالت تعلیق درآمده است.


این گزارش افزوده است که همچنان به وزارت کشور افغانستان دستور داده شد تا وظایف پنج تن دیگر از کارمندان رتبه های پائین تر را که مسئولیت تامین امنیت و تصمیم گیری در خصوص فارغ التحصیلان مرکز آموزش پلیس استان «میدان وردک» را برعهده داشتند، به حالت تعلیق در آورد.


رئیس جمهوری افغانستان از وزارت کشور خواسته است تا این افراد تحت نظر قرار گرفته و بعد از تکمیل تحقیقات، مطابق با قوانین کشور به دلیل سهل انگاری در انجام وظایف به دادستانی معرفی شوند.
گروه طالبان روز پنجشنبه هفته گذشته به سه اتوبوس حامل افسران فارغ التحصیل مرکز آموزش نظامی استان میدان وردک که در حال انتقال به کابل بودند، در شاهراه کابل - قندهار در شهرستان «پغمان» واقع در 30 کیلومتری غرب کابل، حمله کرد که در این حمله نزدیک به 40 تن کشته و بیش از 50 تن دیگر زخمی شدند.


شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در نشست علنی روز شنبه از احتمال همکاری افرادی از داخل حکومت با طالبان برای حمله به کاروان نظامیان این کشور سخن گفتند و خواستار تحقیقات جامع در باره ریشه های بروز این حادثه شده بودند.


این حادثه واکنش های منفی اغلب تحلیلگران افغان را به دنبال داشت و برخی از آنان گفتند که دولت وحدت ملی در انتقال دسته جمعی نیروهای پلیس به گونه ای عمل کرده است که تصور می شود برای جان شهروندان اهمیت قائل نیست.


«جاوید کوهستانی» یک آگاه امور نظامی در این باره گفته است که هنگامی که یک شخصیت سیاسی قصد عبور از منطقه ای را دارد، شماری از زره پوشان و نیروهای پیشرو به انجا اعزام می شوند تا امنیت منطقه را تامین کنند، اما برای عبور دست کم 300 تن از نظامیان، مشخص نیست مسئولان چه تدابیری اتخاذ کرده بودند که منجر به کشتار خونین پلیس افغانستان شده است.منبع : ایرنا  

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :