موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/83135 :کد

0

جمع‌ آوری امضا در پارلمان عراق برای اخراج سفیر عربستان

  دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۴
تعداد بازدید : ۱۴۰   
 تحلیل ایران -جمع‌ آوری امضا در پارلمان عراق برای اخراج سفیر عربستان

رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان عراق گفت: این کمیته در واکنش به پافشاری عربستان برای دخالت در عراق و اظهارات غیر دیپلماتیک مقامات سعودی علیه بسیج مردمی قصد اخراج سفیر عربستان در بغداد را دارد.

 

 

رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان عراق گفت: این کمیته در واکنش به پافشاری عربستان برای دخالت در عراق و اظهارات غیر دیپلماتیک مقامات سعودی علیه بسیج مردمی قصد اخراج سفیر عربستان در بغداد را دارد.

 

به گزارش تحلیل ایران، «رزاق الحیدری»، عضو کمیته روابط خارجی در پارلمان عراق در گفت‌وگو با فارس، سکوت دولت عراق در قبال مداخله آشکار عربستان در امور عراق و تعرض به نیروهای بسیج مردمی را محکوم کرد. اظهارات اخیر وزیر خارجه عربستان و پیش از آن بیانیه‌های پیاپی سفیر عربستان علیه نیروهای بسیج مردمی که نهادی نظامی وابسته به دولت است، شواهد روشنی دال بر مقاصد سیاه سعودی در قبال ملت عراق است.


نماینده عراقی تصریح کرد: هدف از این گونه اظهارات تلاش برای تنش آفرینی و اختلاف افکنی بین فراکسیون‌های سیاسی و فتنه‌انگیزی طائفه‌ای بین فرزندان ملت عراق است. صدور چنین بیانیه‌هایی از سوی مسئولینی که ماموریت اصلی آنها در مقام وزیر خارجه یا سفیر تقویت بین کشورهاست نشان می‌دهد که آنها بر خلاف وظیفه اصلی خود عمل می‌کنند.عضو پارلمان عراق از دولت و وزارت خارجه کشورش خواست گامی بیش‌تر از محکوم کردن مداخلات سعودی‌ها برداشته و پس از اقدام عملی برای اخراج سفیر عربستان از بغداد از طریق رایزنی با دولت عربستان مانع تکرار چنین اقداماتی شوند.


وی تاکید کرد: اگر دولت عراق هیچ اقدام عملی نکند، کمیته روابط خارجی پارلمان عراق تصمیم دارد امضای نمایندگان در خصوص طرد سفیر سعودی از عراق را جمع‌آوری کند .تنش تازه‌ای میان عراق و عربستان بر سر نیروهای داوطلب مردمی که در کنار ارتش عراق با گروه تروریستی داعش سرگرم نبرد هستند به وجود آمده است.با وجود اینکه دولت عراق به حضور نظامی نیروهای داوطلب مردمی در مبارزه با داعش اهمیت می‌دهد اما عربستان هنوز هم در امور داخلی عراق دخالت می‌کند و از حضور نیروهای داوطلب مردمی در مبارزه با داعش انتقاد و به این گروه حمله می‌کند. این نشان می‌دهد که ریاض تلاش دارد تا از راه فشار بر رهبران عراق برای کنار گذاشتن نیروهای داوطلب مردمی از روند مبارزه با داعش، راهبرد مشخصی را در بغداد تعیین کند.


انتقاد «ثامر السهبان» سفیر عربستان در عراق از نیروهای داوطلب مردمی فضایی از تنش میان 2 کشور به وجود آورد؛ به طوری که برخی از نمایندگان پارلمان عراق و رهبران سیاسی این کشور خواستار اخراج سفیر عربستان از کشور شدند. اما ریاض لحن خود را شدیدتر کرد و «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان، خواستار منحل شدن گروه‌های داوطلب مردمی شد که در کنار ارتش عراق سرگرم نبرد با داعش هستند.او این نیروهای را متهم به بر افروختن جنگ طایفه‌ای و مذهبی کرد.


الجبیر در دیدار با روزنامه نگاران در پاریس گفت نیروهای داطلب مردمی طایفه‌ای عمل می کنند و به دست ایران رهبری می‌شود. این گروه‌ها در نبرد فلوجه همه چیز را نادیده گرفتند و ما بر این باوریم که باید این گروه‌ها منحل شود و ارتش عراق به مبارزه با داعش بپردازد. او همچنین خواستار تشکیل دولتی در عراق شد که از همه گروه‌ها تشکیل شده باشد.اظهارات وزیر امور خارجه عربستان، خشم بسیاری از رهبران عراق را به دنبال داشت به طوری که وزارت امور خارجه عراق دهم تیرماه مخالفت و نارضایتی خود را از دخالت های پی در پی عربستان در امور داخلی عراق اعلام کرد و گفت نیروهای داوطلب مردمی یک هیات رسمی است و از بسیجیانی که نماینده همه مردم عراق هستند، تشکیل شده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :