موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دستگاه قضایی

a/83154 :کد

0

تنخواه دولت از بانک مرکزی حدود ۸ هزار میلیارد تومان بود

  دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۵
تعداد بازدید : ۱۷۳   
 تحلیل ایران -تنخواه دولت از بانک مرکزی حدود ۸ هزار میلیارد تومان بود

دادستان دیوان محاسبات گفت: تنخواه دولت از بانک مرکزی حدود ۸ هزار میلیارد تومان بود که باید در یک مقطع زمانی تسویه می‌شد، اما دولت در آن مقطع نتوانست آن را تسویه کند.

دادستان دیوان محاسبات گفت: تنخواه دولت از بانک مرکزی حدود ۸ هزار میلیارد تومان بود که باید در یک مقطع زمانی تسویه می‌شد، اما دولت در آن مقطع نتوانست آن را تسویه کند.


به گزارش تحلیل ایران، فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، از عدم تسویه تنخواه دولت به بانک مرکزی خبر داد و اظهار داشت: تنخواه دولت از بانک مرکزی حدود 8 هزار میلیارد تومان بود که باید در یک مقطع زمانی آن را تسویه کند اما دولت در آن مقطع نتوانست آن را تسویه کند


وی ادامه داد: البته دلایل دولت برای عدم تسویه موجه بود چون دیوان محاسبات به این موضوع ورود کرد و این موضوع را مورد بررسی قرار داد. درواقع دیوان محاسبات در بررسی برخی پرونده‌ها ضمن اینکه قوانین و مقررات را در نظر می‌گیرد، دلایل توجیهی را هم باید بشنود. چون در آن موعد زمانی هر 8 هزار میلیارد تومان تسویه نشده بود و تسویه 6 هزار میلیارد تومان مانده بود، دیوان محاسبات ورود پیدا کرده بود.


دادستان دیوان محاسبات برهمین اساس گفت: برای تسویه تنخواه یک فرجه زمانی وجود دارد که دولت باید در همان مدت آن مبلغ را برگرداند. درواقع این تنخواهی که دولت می‌گیرد، باید آن را در یک فرجه زمانی با خزانه تسویه کند. اگر در آن فرجه زمانی تسویه کند که هیچ. در واقع هم گرفتن تنخواه توسط دولت قانونی بوده و هم در موعد قانونی تسویه شده است. 


شجاعی تاکید کرد: دیوان محاسبات در این امور در رأس آن موعد قانونی وارد می‌شود تا بررسی کند که تنخواه دولت تسویه شده است یا خیر. اگر تسویه نشده باشد، به دولت اعلام می‌کنیم که شما این فرجه قانونی را برای تسویه رعایت نکردید. آنها هم باید دلایلی را به ما بیان کنند؛ یا بگویند تسویه کردیم و این اسنادش است، یا بگویند تسویه نکردیم، آن هم به این دلایل و معذوریت‌هایی که داشتیم. دیوان محاسبات رسیدگی کرده و اگر دلیلشان را موجه بداند، حکم برائت داده و منع تعقیب صادر می‌کند اما اگر دلایل را موجه تشخیص ندهیم، دادخواست صادر شده و علیه کسانی که تخلف کرده‌اند، رأی صادر می‌شود.


وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در این خصوص که دولت تنخواه را در موعد قانونی تسویه نکرده، دیوان محاسبات چه کاری انجام داد، گفت: هنوز گزارش از واحدهای فنی به دادستانی نیامده است اما در جریان موضوع هستیم. در هرصورت گزارش آن به دادستانی می‌آید.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :