موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/8329 :کد

0

لاوروف: سرنوشت جهان را تنها یک کشور نمی‌تواند رقم بزند

  دوشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۰:۰۷
تعداد بازدید : ۲۲۰   
 تحلیل ایران -لاوروف: سرنوشت جهان را تنها یک کشور نمی‌تواند رقم بزند

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که قدرت‌های جهان نباید درس‌هایی را که از گذشته گرفته‌اند، فراموش کنند و از تکرار اشتباهات گذشته در آینده جلوگیری کنند.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که قدرت‌های جهان نباید درس‌هایی را که از گذشته گرفته‌اند، فراموش کنند و از تکرار اشتباهات گذشته در آینده جلوگیری کنند.

به گزارش تحلیل ایران ، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در مقاله‌ای که به طور مشترک در روزنامه «روسیاسکایا گازتا» و روزنامه «مردم ارگان رسمی حزب کمونیست» چین، به چاپ رسیده است، تصریح کرد: تلاش های صورت گرفته برای دست بردن در تاریخ جنگ جهانی دوم، توهین به بسیاری از کشورها و تضعیف پایه های اصلی نظم جهانی به شمار می رود.
لاوروف در ادامه افزود: سرنوشت جهان نمی تواند تنها توسط یک کشور یا گروه کوچکی از کشورها تعیین شود. نقض این موارد منجر به تکرار اتفاقات گذشته مانند بمباران یوگسلاوی، اشغال عراق، هرج و مرج در لیبی و جنگ داخلی در اوکراین خواهد شد.
وزیر خارجه روسیه در این مقاله نوشت: چین و روسیه که در جنگ جهانی دوم به پیروزی رسیدند و از از جمله کشورهایی هستند که سازمان ملل را پایه گذاری نموده اند و از اعضای دائم شورای امنیت به شمار می روند، باید به طور فعالانه‌ای در ایجاد نظم جهانی چند قطبی مشارکت کنند. همکاری روسیه و چین تاثیر زیادی بر برقراری ثبات منطقه‌ای و بین المللی خواهد داشت.
لاوروف در بخش دیگری از مطلب خود با اشاره به سفر آتی رئیس جمهور روسیه به پکن، تصریح کرد: من مطمئن هستم که سفر آتی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به چین در اوایل سپتامبر، یک انگیزه زیاد برای گسترش همکاری های راهبردی بین دو کشور ایجاد خواهد کرد و توسعه روابط بین مسکو و پکن را تسهیل خواهد کرد.
3 سپتامبر چین قصد دارد رژه بزرگ نظامی را به مناسبت هفتادمین سالگرد پیروزی بر ژاپن در جنگ جهانی دوم برگزار کند. ولادیمیر پوتین به همراه رهبرانی از 10 کشور دیگر جهان قرار است در این مراسم شرکت کنند.
لاوروف افزود: روسیه هر اقدام ممکنی را برای گسترش روابط دوجانبه و ارتقای سطح همکاری ها با چین انجام خواهد داد. همکاری هایی که به نفع دو کشور بوده و برای برقراری عدالت و برابری در جهان موثر خواهد بود.
وانگ یی وزیر خارجه چین نیز با انتشار مقاله‌ای در 2 روزنامه مذکور تاکید کرد: پکن و مسکو 2 قدرت جهانی به شمار می روند که در حال تسهیل ایجاد یک جهان چند قطبی هستند. روسیه و چین به دفاع از اصول منشور سازمان ملل و معیارهای اساسی نظم جهانی ادامه خواهند داد تا روابطی را بر اساس منافع مشترک، ایجاد کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :