موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/83294 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در پانزدهم تیر ماه

  ﺳﻪشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۵
تعداد بازدید : ۱۷۸   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در پانزدهم تیر ماه

امروز سه شنبه پانزدهم تیر ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیست و نهم رمضان ۱۴۳۷ هجری قمری و پنجم جولای سال ۲۰۱۶ میلادی است.

 

امروز سه شنبه پانزدهم تیر 1395 هجری خورشیدی، بیست و نهم رمضان 1437 هجری قمری و پنجم جولای سال 2016 میلادی است. 33 سال پیش در چنین روزی، لایحه تقسیمات کشوری در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

15 تیر 1376
قلعه نهبندان از آثار به جامانده تاریخی در خراسان جنوبی که قدمت آن به دوره اشکانیان می رسد، در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

15 تیر 1362
لایحه تقسیمات کشوری در مجلس شورای اسلامی تصویب و نظام کلی تقسیمات با این شرح تصویب شد. از لحاظ نظام اداری، دهستان تابع بخش، بخش تابع شهرستان، شهرستان تابع استان و استان تابع تشکیلات مرکزی است.

15 تیر 1356
در جریان آغاز حرکت های مردمی در ایران، ارتشبد نصیری رییس سازمان اطلاعات و امنیت کشور(ساواک) در پاسخ به پیام 30 خرداد گذشته اسحاق رابین نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی اظهار امیداوری کرد که روابط دو دولت در آینده گسترش یابد.

15 تیر 1327
مجلس شورای ملی، قرارداد پیوستن ایران به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل(یونسکو) را تصویب کرد. دولت ایران در 30 اردیبهشت 1325 هجری خورشیدی، پذیرش اساسنامه یونسکو را در هیات وزیران به تصویب رسانده بود.

15 تیر 1315
دفتر کنفرانس پارلمانی بین المللی تجارت، از سفارت ایران در بروکسل، برای شرکت در بیست و یکمین جلسه کنفرانس بوکارست(بخارست) به ریاست پادشاه رومانی دعوت کرد.

15 تیر 1308
عنایت الله سمیعی با آغاز برقراری روابط سیاسی ایران و عراق به عنوان وزیر مختار ایران راهی بغداد شد.

15 تیر 1303
جلوگیری نمایندگان طرفدار رضاخان از سخنرانی ملک الشعرای بهار درباره کشته شدن میرزاده عشقی شاعر و روزنامه نگار ایرانی، موجب خروج اعتراض آمیز اقلیت مجلس شد.

15 تیر 1300
حاجی میرزا عبدالحسین مجتهد قمی از مجتهدان قم در63 سالگی گذشت.

15 تیر 1296
پس از وقوع انقلاب روسیه، بیشتر سربازان روس که در ایران بودند و از فرماندهان خود فرمانبری نمی کردند، در شهرها دست به چپاول دارایی های مردم زدند و بازار ارومیه را غارت کردند و آنجا را آتش زدند.
 روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 3 و 2)

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :