موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تاریخ معاصر

a/83489 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در شانزدهم تیر ماه

  چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۵ — ۰۹:۰۶
تعداد بازدید : ۲۲۱   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در شانزدهم تیر ماه

امروز چهارشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، یکم شوال۱۴۳۷ هجری قمری، ششم جولای ۲۰۱۶ میلادی است.

 امروز چهارشنبه شانزدهم تیر 1395 هجری خورشیدی، یکم شوال1437 هجری قمری، ششم جولای 2016 میلادی است. 28 سال پیش در چنین روزی، خاویر پرز دکوئه یار دبیر کل سازمان ملل حمله موشکی ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایر باس ایران را محکوم کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:


16 تیر 1383
سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد(یونسکو) مجموعه پاسارگاد با آثار باستانی برجای مانده از دوره ی هخامنشی را در فهرست آثار فرهنگی میراث جهانی ثبت کرد. این محوطه تاریخی در 135 کیلومتری شمال شیراز در استان فارس واقع شده است.

16 تیر 1367
خاویر پرز دکوئه یار دبیرکل سازمان ملل متحد حمله موشکی ناو آمریکایی را به هواپیمای مسافربری ایرباس محکوم کرد. در این رخداد تمامی 290 مسافر و خدمه هواپیما جان خود را از دست دادند.

16 تیر 1365
سیدرضا حسینی شاعر و مدیحه سرای معاصر در 76 سالگی درگذشت. وی سرگذشت و مصایب خاندان بزرگوار رسالت و ولایت را از مآخذ معتبر اسلامی، اعم از شیعه و سنی استخراج و آنها را با زبانی شاعرانه و آمیزه‏ای از حماسه و عاطفه بیان می کرد و شعرهایی گیرا و دلنشین می‏سرود.

16 تیر 1364
رصدخانه مراغه با آثار برجای مانده از دوره ایلخانی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این رصدخانه در دوره هلاکوخان زیرنظر خواجه نصیرطوسی بر روی تپه ای در غرب مراغه ساخته شده است.

16 تیر 1358
هفته نامه اکتبر چاپ قاهره در گزارشی نوشت که برونوکرایسکی صدر اعظم اتریش به محمدرضا پهلوی پیشنهاد پناهندگی سیاسی در اتریش داده است به شرطی که هزینه نیروهای امنیتی محافظ را خودش تامین کند.

16 تیر 1330
محمد مصدق نخست وزیر وقت دستور قطع ارتباط با رژیم صهیونیستی را صادر کرد و کنسولگری های ایران در تل آویو و قدس تعطیل شد.

16 تیر 1319
سفیر شوروی در تهران درخواست محرمانه ای مبنی بر واگذاری کنترل آذربایجان، سواحل دریای خزر و دادن اجازه استفاده از فرودگاه های کشور و واگذاری راه آهن ایران به دولت شوروی را تسلیم دولت ایران کرد.

16 تیر 1316
آیت ‏اللّه میرزا ابوالهدی کرباسی عالم دینی در 79 سالگی درگذشت. وی آثاری چون الاصول، البدرالتمام، زلات الاقدام و الفوائد الرجالیه را نوشته است.

16 تیر 1306
میرزا داودخان مفتاح وزیر مختار ایران در واشنگتن، نامه هایی برای سفیران آرژانتین، برزیل، شیلی، مکزیک و اروگوئه مبنی بر لغو کاپیتولاسیون در ایران فرستاد.

16 تیر 1303
وزارت امور خارجه در نامه ای که برای سفارت انگلیس در تهران فرستاد با نام بردن بدهی های احمدشاه هنگام مسافرت به اروپا و بازگشت به ایران، چه در بین النهرین و چه برای حمل خودروها از بمبئی به بوشهر، مبلغی مشخص برای پرداخت بدهی های وی را خواستار شد.

16 تیر 1302
کارگزاری خلیج فارس در نامه ای به وزارت جنگ از ساخت وساز سه ساختمان که ظرفیت پذیرش یک قشون 800 تنی را دارا است به وسیله انگلیس در جزیره هنگام خبر داد و افزود که می بایست منتظر عملیات گسترده انگلیسی ها در خلیج فارس بود.

16 تیر 1301
آیت ‏الله شیخ زین‏العابدین بن اسماعیل مرندی یکی از مراجع تقلید و صاحب رساله عملیه منهاج العباد در 72 سالگی درگذشت.

16 تیر 1300
وزارت امورخارجه که گزارشی از وزارت مالیه درباره قاچاق سکه های طلا و نقره در مرز کرمانشاه دریافت کرده بود، در نامه ای اعتراض آمیز به سفارت انگلیس با بیان این که تنها وسیله عملیات قاچاقچیان، خودروها و ماموران نظامی این کشور هستند که در این منطقه ها رفت و آمد دارند، از آنها خواست تا با تاکید و توصیه به مقام های نظامی خود، آنان را از حمایت و همراهی قاچاقچیان بازدارند و از آنها بخواهند قانون گمرکی ایران را رعایت کنند.

16 تیر 1300
عده ای از تجار ایرانی که در هنگام تصرف بادکوبه، مقدار زیادی از کالاهایشان به ویژه قالی های آنها از طرف نیروهای بلشویک توقیف شده بود، با ارسال تلگرافی از تبریز به ریاست وزراء خواستار اقدامی برای استرداد اموال خود شدند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1 و 3)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :