موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست ایران

a/8349 :کد

0

اعلام رضایت سفیر ژاپن از دستاوردهای کشاورزی دریاچه ارومیه

  دوشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۴:۵۴
تعداد بازدید : ۴۲۰   
 تحلیل ایران -اعلام رضایت سفیر ژاپن از دستاوردهای کشاورزی دریاچه ارومیه

مدیرملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت:کوجی هوندا سفیر ژاپن در بازدیدی که از روند اجرای طرح توسعه کشاورزی پایدار در حوضه دریاچه ارومیه داشت ، از دستاوردهای ان اعلام رضایت کرد.

مدیرملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت:کوجی هوندا سفیر ژاپن در بازدیدی که از روند اجرای طرح توسعه کشاورزی پایدار در حوضه دریاچه ارومیه داشت ، از دستاوردهای ان اعلام رضایت کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران ،محسن سلیمانی روزبهانی افزود:طرح توسعه کشاورزی پایدار با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و دولت ژاپن در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حال اجرا است و تاکنون دولت ژاپن برای آن دو میلیون دلار هزینه کرده است.
وی اظهار کرد:دولت ژاپن برای اجرای طرح توسعه کشاورزی پایدار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در فاز اول یک میلیون دلار و در فاز دوم که تا شهریورماه سال آینده ادامه دارد نیز یک میلیون دلار دیگر اعتبار تخصیص داده است که اعتبار اولی هزینه شده و در حال هزینه کرد فاز دوم اعتبارات هستیم.
سلیمانی ادامه داد: اما تلاش می کنیم به مرور اعتبارات مورد نیاز اجرا و توسعه این طرح توسط وزارت جهاد کشاورزی و ستاد احیای دریاچه ارومیه تامین شود، زیرا معمولا روند اجرای پروژه های بین المللی به گونه ای است که ابتدا با اعتبارات بین المللی آغاز می شوند اما به مرور باید با اعتبارات ملی اداره شوند.
وی به بازدید سفیر ژاپن از روند اجرای طرح توسعه کشاورزی پایدار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: در این بازدید که ' بالاسوبرامانیام مورالی ' معاون نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل متحد و ' نورتوآکیرا ' دبیر اول سفارت ژاپن در ایران سفیر را همراهی می کردند، دستاوردهای طرح برای بازدید کنندگان به ویژه سفیر بسیار رضایت بخش بود.
سلیمانی افزود:سفیر ژاپن اعلام کرد که پیشرفت در بخش هایی از این طرح بسیار بیشتر از انتظار است و جوامع محلی نیز اقدام به ارایه فعالیت ها در زمین های کشاورزی خود کردند.
وی درباره ادامه همکاری دولت ژاپن برای اجرای این طرح گفت: سفیر در این زمینه به تنهایی قادر به تصمیم گیری نیست، وی گزارش خود را به دولت ژاپن ارسال می کند و بعد از انجام کارهای کارشناسی و بازدید کارشناسان از اجرای طرح، تصمیم نهایی اتخاذ می شود ضمن اینکه قصد داریم بعد از این طرح را با اعتبارات ملی پیش ببریم.
مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران افزود: اکنون طرح توسعه کشاورزی پایدار در 75 روستا در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به صورت پایلوت در حال اجرا است و مهمترین مساله در این زمینه سرعت بخشیدن به توسعه این طرح و اجرای آن در دیگر زمین های کشاورزی حوضه آبریز دریاچه است.
سلیمانی تاکید کرد: اگر این طرح با سرعت در دیگر زمین های کشاورزی اجرایی نشود ممکن است آبهایی که با اجرای این طرح صرفه جویی شده است به دریاچه نرسد زیرا این امکان وجود دارد که کشاورزان دیگر از آن برای زمین های خود استفاده کنند.
طرح کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی گونه های در معرض خطر طرحی است که کاهش مصرف آب در سطح مزرعه به میزان 35 درصد، کاهش استفاده از نهاده های کشاورزی به میزان 40 درصد ، کاهش مصرف آب و افزایش درآمد کشاورزان در واحد سطح از جمله اهداف آن است.
پروژه 'همکاری در احیاء دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی' از سال 2014 و در قالب همکاری دولت ژاپن، برنامه توسعه ملل متحد و دولت جمهوری اسلامی ایران در 41 روستای پایلوت آغاز شد و در سال 2015 با هدف مشارکت مردم در احیا دریاچه ارومیه و صرفه جویی در مصرف آب برای تامین حق آبه دریاچه ارومیه به 75 روستا گسترش یافت.
*** دریاچه ارومیه
دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیا است. آب این دریاچه بسیار شور است و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.
این دریاچه چند سالی است با بحران خشکی مواجه شده و بیش از 95 درصد آب خود را از دست داده است، اکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه با تصویب 26 پیشنهاد در قالب مصوبه ای تلاش می کند این حوضه آبی ارزشمند را نجات دهد.

                               

دریاچه ارومیه     ژاپن                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :