موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/83549 :کد

0

کوربین:‌ با هر معیاری که بسنجیم جنگ عراق یک فاجعه بود

  چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۵ — ۱۸:۳۰
تعداد بازدید : ۳۲۳   
 تحلیل ایران -کوربین:‌ با هر معیاری که بسنجیم جنگ عراق یک فاجعه بود

رهبر حزب کارگر بریتانیا گفت که جنگ عراق به خشونت‌های فرقه‌ای در عراق و در منطقه و همچنین به تهدید امنیت دیگر نقاط جهان منجر شد و با هر معیاری که بسنجیم جنگ عراق یک فاجعه بود.

رهبر حزب کارگر بریتانیا گفت که جنگ عراق به خشونت‌های فرقه‌ای در عراق و در منطقه و همچنین به تهدید امنیت دیگر نقاط جهان منجر شد و با هر معیاری که بسنجیم جنگ عراق یک فاجعه بود.

 

به گزارش تحلیل ایران و به نقل از بی‌بی‌سی، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا در نشست پارلمان انگلیس که به دنبال انتشار گزارش کمیته تحقیق انگلیس درباره جنگ عراق برگزار شد، گفت: تصمیم اشغال عراق یکی از مهمترین تصمیم‌های سیاسی در بریتانیای معاصر بوده است.

 

کوربین گفت مخالفان جنگ عراق از بی رحمی صدام ناآگاه نبودند، اتفاقا بسیاری از آنها علیه صدام مبارزه می‌کردند، آن هم در سال‌هایی که حکومت بریتانیا و آمریکا حامی او بودند.

 

رهبر حزب کارگر بریتانیا، با اشاره به راهپیمایی بزرگ ضد جنگ پیش از اشغال عراق، گفت در حالی که نخبگان حاکم در بریتانیا و آمریکا ارزیابی بسیار غلطی داشتند، بسیاری از مردم با راهپیمایی مخالفت خود را با این تصمیم غلط نشان دادند.

 

کوربین گفت که جنگ عراق به خشونت‌های فرقه‌ای در عراق و در منطقه و همچنین به تهدید امنیت دیگر نقاط جهان منجر شد و با هر معیاری که بسنجیم جنگ عراق یک فاجعه بود.

 

ساعتی پیش جان چیلکات قاضی بازنشسته و رئیس کمیته تحقیقات انگلیس در مورد جنگ عراق با قرائت گزارشی تاکید کرد تصمیم حمله به عراق تصمیم درستی نبود و به اهدافی که دولت انگلیس اعلام کرده بود دست پیدا نکرد.

 

همچنین در بخشی از گزارش هیات تحقیق آمده است که براساس منشور سازمان ملل متحد، مسئولیت حفظ صلح و امنیت جهانی بر عهده شورای امنیت سازمان ملل است. دولت بریتانیا ادعا می کرد که به نیابت از سوی جامعه بین الملللی در صدد حفظ اقتدار شورای امنیت است در حالیکه می دانست که اقدام به جنگ علیه عراق از آرای اکثریت اعضای شورا برخوردار نیست. در چنین شرایطی، اقدامات بریتانیا عملا باعث تضعیف موقعیت شورای امنیت شد.

 

در گزارش هیات تحقیق آمده است که اگرچه هیات دولت در مورد مبنای قانونی حمله به عراق "گمراه نشد" اما به اعضای کابینه گفته شد که اقدامات دیپلماتیک دیگر نتیجه‌ای نخواهد داشت و از آنان خواسته شد که پیشنهاد به پارلمان برای ورود به جنگ را تایید کنند.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :