موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/8355 :کد

0

دیدار وزیر خارجه انگلیس با شمخانی

  دوشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۵:۲۱
تعداد بازدید : ۲۷۹   
 تحلیل ایران -دیدار وزیر خارجه انگلیس با شمخانی

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس صبح دوشنبه با علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس صبح دوشنبه با علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش تحلیل ایران، علی شمخانی در این دیدار با اشاره به فراز و نشیب‌های تاریخی در روابط دو کشور، حرکت به سمت روابط پایدار مبتنی بر اعتمادسازی و احترام متقابل را تامین کننده منافع دو کشور عنوان کرد.

او با اشاره به تعامل سازنده جمهوری اسلامی ایران با کشورهای 1+5 در جریان مذاکرات هسته‌ای، ضرورت تغییر نگاه و دوری جستن از برخی سوء‌تفاهم‌های غیرسازنده از سوی غرب را مورد تاکید قرار داد و افزود: قدرت جمهوری اسلامی ایران ناشی از پشتوانه مردمی، رهبری هوشمند و سیاست‌های منطقه‌یی و بین‌المللی متوازن و ثبات آفرین بوده و درک درست و واقعی این موضوع آغاز همکاری‌های نوین را تسهیل می‌کند.

شمخانی با اشاره به ریشه‌های شکل گیری تروریسم تکفیری در منطقه و نقش برخی کشورهای متحد غرب در این زمینه افزود:‌ بی‌توجهی به هشدار‌های جمهوری اسلامی در خصوص خودداری برخی کشورها از تسلیح معارضان دولت قانونی سوریه موجب شکل‌گیری گروه‌های تروریستی متعدد و ایجاد بحرانی کم سابقه با تحمیل هزینه‌های مادی و انسانی گسترده به کشورهای منطقه شد.

وی افزود: اراده مقابله واقعی با افراطی‌گری و ترویسم در منطقه در چارچوب احترام به استقلال و حق حاکمیت کشورها شکل می‌گیرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: دیدگاه مشترکی در خصوص مبارزه با داعش و تروریسم، لزوم ایجاد ثبات در منطقه و توسعه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور وجود دارد که می‌بایست با تداوم رایزنی‌های فعال به مورد اجرا گذارده شود.

شمخانی با تاکید بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی در حمایت از ملل مظلوم و مورد تجاوز بیگانگان گفت: ما همواره به صورت صریح بر پشتیبانی قاطع از ملت‌های تحت سلطه که برای احقاق حقوق خود مقاومت می‌کنند تاکید کرده‌ایم و این مسیر را هم‌چنان ادامه خواهیم داد.

شمخانی در پایان گفت: امیدواریم مشکلات دانشجویان و اتباع ایرانی در انگلیس با پیگیری این کشور مرتفع شود.

فلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلستان نیز با ابراز خرسندی از آغاز فصل جدید در روابط دو کشور بر نقش و جایگاه ویژه کشورمان به عنوان یک قدرت منطقه‌یی در حل مسائل مختلف به ویژه مقابله با تروریسم تاکید کرد و گفت: در تلاش هستیم که بتوانیم ضمن مشورت و همکاری مشترک در موضوعات منطقه‌یی روابط اقتصادی طولانی و ماندگاری با ایران داشته باشیم.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :