موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/83572 :کد

0

برزیل خواستار تعویق ریاست دوره ای ونزوئلا در مرکوسور شد

  چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۵ — ۲۱:۱۶
تعداد بازدید : ۱۶۶   
 تحلیل ایران -برزیل خواستار تعویق ریاست دوره ای ونزوئلا در مرکوسور شد

وزیر خارجه برزیل پیشنهاد داد که ریاست دوره ای ونزوئلا در بلوک اقتصادی بازار مشترک جنوبی موسوم به “مرکوسور” به تعویق بیافتد.

وزیر خارجه برزیل پیشنهاد داد که ریاست دوره ای ونزوئلا در بلوک اقتصادی بازار مشترک جنوبی موسوم به “مرکوسور” به تعویق بیافتد.

به گزارش تحلیل ایران و به نقل از خبرگزاری اروپاپرس ، «خوسه سررا» (José Serra )، در حالی‌ این پیشنهاد را داد که روز سه شنبه با «رودولفو نین نوووآ» (Rodolfo Nin Novoa )، همتای اروگوئه ای خود در مونته ویدئو پایتخت اروگوئه دیدار کرده بود و دو مقام در مورد این مساله که باعث اختلافات نظر بین کشورهای عضو شده به بحث و گفت و گو پرداختند .


برزیل و پاراگوئه به دلیل بحران سیاسی و اقتصادی ونزوئلا ، با دادن ریاست دوره ای به این کشور مخالفت می‌ کنند اما اروگوئه معتقد است که از نظر قانونی ، این ریاست به ونزوئلا تعلق دارد .


سررا در کنفرانس خبری خود در مونته ویدئو پیشنهاد داد که کشورها تا ماه آگوست (اواخر مرداد ماه )، صبر کنند تا که ونزوئلا به تعهدات خود به مصوبات تجاری مرکوسور ، هنگامی که در سال 2012 به این بلوک پیوست عمل کند، زیرا تاکنون به آنها عمل نکرده است .


قرار است که وزرای خارجه کشورهای عضو این سازمان دوشنبه آینده در مونته ویدئو گرد هم آیند تا که در مورد این مساله به بحث بپردازند و انتقال ریاست را از اروگوئه به ونزوئلا مشخص کنند، تغییری که بر اساس قانون ، هر 6 ماه رخ می‌ دهد.


مرکوسور یک بلوک منطقه ای متشکل از آرژانتین ، برزیل ، پاراگوئه ، اروگوئه و ونزوئلا است .کشورهای شیلی ، بولیوی ، کلمبیا و پرو نیز با آن در ارتباط هستند .مکزیک و نیوزلند نیز عضو ناظر این بلوک هستند .


هدف این سازمان ، آسان سازی بازرگانی و تسهیل جریان کالا ، پول و نیروی کار میان کشورهای عضو است .

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :