موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/83608 :کد

0

نشست جدید روسیه - ناتو ۱۳ ژوئیه برگزار می‌شود

  پنجشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۵ — ۰۱:۳۱
تعداد بازدید : ۱۶۶   
 تحلیل ایران -نشست جدید روسیه - ناتو ۱۳ ژوئیه برگزار می‌شود

ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" روز چهارشنبه اعلام کرد دور جدید مذاکرات بین ناتو و روسیه ۱۳ ژوئیه (۲۳ تیر) در بروکسل برگزار می شود.

ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" روز چهارشنبه اعلام کرد دور جدید مذاکرات بین ناتو و روسیه 13 ژوئیه (23 تیر) در بروکسل برگزار می شود.

 

به گزارش تحلیل ایران این نشست چهار روز بعد از نشست رهبران کشورهای عضو ناتو در ورشو پایتخت لهستان برگزار می شود.


استولتنبرگ در بیانیه ای اعلام کرد این نشست در سطح سفیران 13 ژوئیه «بلافاصله بعد از نشست ناتو در ورشو در مقر ناتو در بروکسل برگزار خواهد شد.»


بحران اوکراین تنش شدیدی را بین مسکو و ناتو سبب شده است و شورای ناتو - روسیه، "نهادی برای گفتگو" بعد از ژوئن 2014 میلادی تنها یک نشست در آوریل گذشته در بروکسل برگزار کرده است.


دبیرکل ناتو گفت «‌شورای ناتو - روسیه به عنوان مجمع گفتگو و تبادل اطلاعات می تواند در کاهش تنش و افزایش همگرایی نقش مهمی داشته باشد.»


ناتو در اعتراض به الحاق کریمه به خاک روسیه و حملات جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین در بهار 2014 هر نوع همکاری عملی با مسکو را قطع کرده است و این کشور را به حمایت نظامی از جدایی طلبان متهم می کند.


با وجود تضمین های رهبران ناتو مبنی بر اینکه راه های گفتگو سیاسی باز است ارتباط بین دو طرف به چند مشاجره بین استولتنبرگ و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه محدود شد.


در همین حال سفرای 28 کشور عضو ناتو و الکساندر گروشکو همتای روس آنها 20 آوریل نخستین بار بعد از 20 ماه در بروکسل گفتگو کردند.


استولتنبرگ آن زمان از « بحث های جدید » استقبال و در همین حال به وجود « اختلاف نظرهای عمیق » بین مسکو و ناتو اذعان کرد.


وی گفت «بحث های ما بر بحران اوکراین و ضرورت اجرای توافقنامه مینسک برای حل این مناقشه متمرکز خواهد شد.»


در حالی که برخوردهای نظامی از دو سال قبل افزایش یافته است دبیرکل ناتو افزود « ما همچنین فعالیت های نظامی متحدان خود و روسیه را بررسی می کنیم و به ویژه بر شفافیت و کاهش خطرات متمرکز خواهیم شد.»

 


منبع: خبرگزاری صدا و سیما

                               

ناتو     مسکو     اجلاس     بروکسل     مقامات    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :