موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/83627 :کد

0

حمایت سازمان ملل از پیشنهاد ایران برای مقابله با گرد و غبار

  پنجشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۵ — ۰۵:۰۲
تعداد بازدید : ۳۱۷   
 تحلیل ایران -حمایت سازمان ملل از پیشنهاد ایران برای مقابله با گرد و غبار

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران گفت: این نهاد بین المللی با پیشنهاد ایران قطعنامه ای مبنی بر ارزیابی وضعیت گرد و غبار در جهان مصوب کرد که اجرای این قطعنامه با تمرکز بر وضعیت ایران آغاز شده است.

 

 

 

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران گفت: این نهاد بین المللی با پیشنهاد ایران قطعنامه ای مبنی بر ارزیابی وضعیت گرد و غبار در جهان مصوب کرد که اجرای این قطعنامه با تمرکز بر وضعیت ایران آغاز شده است.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، گری لوییس در نشست مشترک کمیته راهبردی ستاد مقابله با گرد و غبار کشور و شورای هماهنگی مدیریت بحران استان ایلام اظهار کرد: 2 ماه پیش با پیشنهاد ایران و حمایت عراق و پاکستان در مجمع محیط زیست سازمان ملل متحد اقدام دیگری در دستور کار قرار گرفت که در قالب آن کشورهای خاورمیانه درباره ریزگردها اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهند.


وی یادآور شد: همچنین کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا قطعنامه ای را تصویب کرد که در این قطعنامه نشست بین المللی برای بررسی و ارائه راهکارهای ریزگردها در کشور ایران برگزار شود.


وی تاکید کرد: هرچند سازمان ملل متحد با همکاری ایران اقدام های موثری برداشته است، اما پدیده ریزگردها نیازمند توجه زیاد همه کشورهای درگیر است.


لوییس گفت: با توجه به اینکه گرد و غبار وارد شده به ایران از طرف کشور عراق است، انجام تدابیری چون آبخیزداری و مالچ پاشی در کانون های بحرانی این کشور منوط به تامین امنیت این منطقه است.


وی با بیان اینکه تنها مردم استان ایلام با این پدیده درگیر نیستند، یادآور شد: دولت ایران اقدام های موثری برداشته است و وزارت امور خارجه و سازمان حفاظت محیط زیست کشور گام های تاثیرگذاری را برداشته اند.
رییس ستاد بحران کشور نیز دراین نشست گفت: مساله ریزگردها در قالب مصوبه ای توسط دولت در دستور کار هیات وزیران قرار دارد.


اسماعیل نجار افزود: نکته حایز اهمیت اینکه سدهای احداث شده از سوی کشور ترکیه در ایجاد و تشدید کانون های گرد و غبار خیز در کشورعراق تاثیر گذاری زیادی دارد.


وی اظهار کرد: به علت ناامنی در این کانون ها و وجود گروه های تکفیری داعش تا زمان حصول امنیت در این نقاط نمی توان اقدام های موثر و دراز مدتی را انجام داد.


ایرنا نوشت: نجار با بیان اینکه انجام اقدام های تثبیت کننده در این کانون ها از اولویت های 2 کشورعراق و سوریه نیست، تاکید کرد: اما مسوولان کشور به طورجدی درحال پیگیری این موضوع در سطح بین الملل هستند.


وی گفت : با توجه به حساسیت موضوع و عواقب و مخاطرات آن برای مردم و تحمیل هزینه به آنها باید رفع پدیده ریزگردها در مجامع بین المللی و ایجاد حسن همکاری کشورها در این خصوص از اولویت های مجامع بین المللی و همه کشورهای درگیر باشد. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :