موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/83640 :کد

0

تشنگی و پریشانی تالاب‌ها و دریاچه‌های فارس

  پنجشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۵ — ۰۸:۱۲
تعداد بازدید : ۳۳۰   
 تحلیل ایران -تشنگی و پریشانی تالاب‌ها و دریاچه‌های فارس

روستای «دو بنه» در نزدیکی دریاچه مهارلو در چند روز اخیر دچار خودسوزی شده و روز به روز نیز گسترش می‌یابد و از ۱۰۰ متر به ۴۰۰ متر و در حال حاضر به ۱۰۰۰ متر رسیده است.

 

 

 

روستای «دو بنه» در نزدیکی دریاچه مهارلو در چند روز اخیر دچار خودسوزی شده و روز به روز نیز گسترش می‌یابد و از ۱۰۰ متر به ۴۰۰ متر و در حال حاضر به ۱۰۰۰ متر رسیده است.

 
 
 

به گزارش تحلیل ایران، ترک‌های تالاب‌های خشکیده استان فارس به دلیل کمبود آب روزبه‌روز بیشتر می‌شود و در چند سال اخیر تالاب‌ها پریشان‌تر و تشنه‌تر از گذشته دچار خودسوزی می‌شوند، خودسوزی که نتیجه قهری رفتار کردن ما انسان‌ها با طبیعت است.


هنوز التهاب آتش‌سوزی‌های جنگل‌های پاسارگاد، پارک بمو، داراب و دیگر نقاط استان که از ابتدای تیرماه در استان فارس رخ داده، خاموش نشده که خبر می‌رسد روستای دو بنه در نزدیکی دریاچه مهارلو دچار خودسوزی شده و روز به روز نیز گسترش می‌یابد و از 100 متر به 400 متر و امروز به 1000 متر رسیده است.


تسنیم از شیراز نوشت: سیروس زارع، فعال محیط زیست در استان فارس درباره خودسوزی زمین‌های اطراف دریاچه مهارلو می‌گوید: یک کیلومتری نرسیده به روستای دوبنه سمت چپ جاده دوبنه در بستر تلاب قرار گرفته و به دلیل افزایش حفر چاه‌های غیر مجاز، کاهش بارندگی و کاهش آب ورودی به دریاچه این منطقه دچار خودسوزی شده است.


به گفته وی برای مهارآتش اقدام به آب‌پاشی از سوی ماموران آتش‌نشانی صورت گرفته ولی به دلیل گرمای زیاد و فرونشست زمین در این منطقه آتش مهار نشده و در حال پیشروی است.


این فعال محیط زیست ثابت نگه داشتن آب دریاچه‌ها و تالاب‌های استان فارس را راهکار اصلی برای مقابله با خودسوزی‌های تالابها و روستاهای اطراف تالاب‌ها می‌داند.


عزت‌الله رئیسی، استاد زمین‌شناسی دانشگاه شیراز برداشت بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی را علت اصلی این حادثه می‌داند و می‌گوید: خشکسالی‌های چند سال اخیر سبب خشک شدن گیاهان تالاب‌ها و زمین‌های اطراف آنها شده و ریشه این گیاهان در زمین تبدیل به مواد آلی و زغال نارس شده است.


به گفته وی این ریشه‌های مرطوب که به تدریج تبدیل به زغال نارس می‌شوند به دلیل زهکشی زمین‌های کشاورزی اطراف و حفر چاه و برداشت از سفره‌های زیرزمینی با خشک شدن زمین دچار آتش‌سوزی می‌شوند. عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز بر این باور است که برای جلوگیری از خودسوزی زمین و گسترش آن باید با تزریق آب به زمین ریشه‌ها را مرطوب نگه داشت.


جدا کردن حریم آتش، حفر کانال در اطراف آنها و تزریق آب به این مناطق راهکارهایی برای جلوگیری از گسترش خودسوزی است که حمزه ولوی، مدیرکل محیط زیست استان فارس در جریان خودسوزی تالاب پریشان مطرح کرد و فعالان محیط زیست نیز برای روستای دوبنه پیشنهاد می‌دهند.


ولوی گفته است از آنجا که معمولا در خودسوزی‌ها منبع اصلی آتش مشخص نیست خاموش و مهار کردنش نیز دشوار و تنها راه مهار آن غرقابی و مرطوب کردن زمین است.


سیروس زارع فعال محیط زیست استان فارس به ماجرای ساخت سد تنگ سرخ و خشک شدن دریاچه مهارلو اشاره کرده و می‌گوید: خودسوزی حریم دریاچه مهارلو زنگ خطری  است برای کسانی که می‌خواهند بر روی رودخانه تنگ سرخ سد بنا کنند چراکه این امر نتیجه‌ای جز خشک شدن مهارلو و ادامه خودسوزی‌ها ندارد.


به گفته وی سد تنگ سرخ سبب کاهش هرچه بیشتر آب ورودی به دریاچه مهارلو می‌شود و ممکن است اتفاقاتی از این قبیل در وسعتی بیش از هزار متر مربع رخ دهد.


خودسوزی روستای دوبنه، خودسوزی تالاب پریشان در 9 ماه گذشته، خودسوزی روستای اسلاملو که پس از 5 سال خودسوزی آن مهار شده و امروز دوباره در معرض خطر قرار گرفته است همگی نشان از این دارد که تالاب‌ها و دریاچه‌های استان بیش از گذشته نیازمند حمایت و تامین حقآبه‌هایی هستند که به فراموشی سپرده شدند.


در سفر محمدباقر نوبخت به استان فارس در سال گذشته وعده 25  میلیارد ریال اعتبار برای احیای دریاچه‌ها و تالاب‌های فارس داده شد که قرار بود این اعتبار تا پایان سال در اختیار محیط زیست فارس قرار گیرد  اما پس از یک سال تالاب‌های استان فارس در حسرت این اعتبار دچار خودسوزی می‌شوند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :