موضوعات ‌مرتبط: سیاسی امنیتی و دفاعی

a/83721 :کد

0

رقابت برخی گروهکهای تروریستی برای اقدامات خرابکارانه درایران

  پنجشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۵ — ۲۳:۱۳
تعداد بازدید : ۲۱۱   
 تحلیل ایران -رقابت برخی گروهکهای تروریستی برای اقدامات خرابکارانه درایران

طی چند ماه اخیر برخی اقدامات تروریستی و خرابکارانه در جنوب شرق کشور اتفاق افتاده که در پی آن بلافاصله چند گروهک اقدام به برعهده گرفتن آن کرده اند؛ رفتاری که قابل تامل و بررسی است.طی چند ماه اخیر برخی اقدامات تروریستی و خرابکارانه در جنوب شرق کشور اتفاق افتاده که در پی آن بلافاصله چند گروهک اقدام به برعهده گرفتن آن کرده اند؛ رفتاری که قابل تامل و بررسی است.


به گزارش تحلیل ایران، صبح روز چهارشنبه در درگیری رخ داده در جنوب شرق کشورمان 4 نفر از نیروهای مرزبانی به شهادت رسیدند.


در همین خصوص منابع محلی اعلام کردند که درگیری در مرز پیشین از توابع شهرستان سرباز سیستان و بلوچستان و هنگ مرزی جکیگور بود و منجر به شهادت 4 تن از پرسنل مرزبانی شد که 3 تن از آنها سربازان وظیفه بودند.


تروریستها پس از درگیری و نا امیدی از نفوذ از مرزها برای اقدامات خرابکارانه خود به سرعت منطقه را ترک کرده و به پاکستان گریختند.


بلافاصله پس از این ماجرا بود که دو گروه تروریستی جنوب شرق کشور اقدام به انتشار بیانیه و برعهده گرفتن این اقدام خرابکارانه کردند که علت این تلاش برای تصاحب بدنامی قابل تامل و بررسی است.


باید گفت که ظرف چند سال گذشته نیروهای امنیتی و انتظامی کشور با تلاش های شبانه روزی موفق به مهار تروریسم در این منطقه شده و گروه های تروریستی مانند گروهک موسوم به جیش العدل را با گرفتن سرکردگان و از بین بردن عناصر آنها به شدت تضعیف کرده اند.


این برخوردها و عملیاتهای ضد تروریستی که با قدرت طی چند سال گذشته دنبال شده باعث شده بود تا از این گروهک ها جز نام و نشانی در فضای مجازی چیزی باقی نماند که همین عامل باعث سرخوردگی و بعضاً درگیرهای داخلی بین خود آنها و انشعاب های داخلی بین این گروهکها شده بود.


این موضوع باعث شد تا حامیان خارجی این گروهکها نظیر سرویس های اطلاعاتی غربی و برخی کشورهای مرتجع عربی برای تغذیه مالی و تسلیحاتی آنها دچار تردید شده و اقدام به سرمایه گذاری در بخش های دیگر کنند که همین امر وضعیت گروهکهای تروریستی شرق کشور را اسفبار بارتر از گذشته کرده است.


بر همین اساس است که طی چند ماه گذشته شاهد هستیم هر اقدام تروریستی که در این منطقه رخ می دهد اعم از اینکه اشرار یا قاچاقچی ها اقدام به عمل کرده باشند، دو گروهک تروریستی به طور همزمان و با تبلیغات رسانه ای در سایتهای خود این اقدامات را بر عهده می گیرند تا ضمن نشان دادن زنده بودن خود، بتوانند دوباره نقش گذشته شان نزد حامیان مالی خارجی خود را بازیابند.


علاوه بر این، گروهکهای ترویستی تلاش می کنند با این اقدامات برای خود حامیان و اعضایی در بین اشرار منطقه و هم کیشانشان پیدا کرده و به اصطلاح یار گیری داشته باشند.


با این وجود باید  گفت که این اقدامات ایذایی که هدفی جز خوش خدمتی برای حامیان خارجی ترویستها دنبال نمی کند، نتیجه ای در بر نخواهد داشت و نشانگر عمق ضعف و اختلافات در بین این گروهکهاست.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :