موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/83758 :کد

0

هشدار صربستان به افزایش مهاجران و پناهجویان

  جمعه ۱۸ تیر ۱۳۹۵ — ۰۳:۴۴
تعداد بازدید : ۲۱۰   
 تحلیل ایران -هشدار صربستان به افزایش مهاجران و پناهجویان

وزیر کار و امور اجتماعی صربستان و مسئول رسیدگی به امور مهاجران با اشاره به افزایش ورود آوارگان جنگی و پناهجویان در چند روز گذشته از نخست وزیر این کشور خواستار تشکیل فوری نشست اداره هماهنگی امنیت ملی ب

وزیر کار و امور اجتماعی صربستان و مسئول رسیدگی به امور مهاجران با اشاره به افزایش ورود آوارگان جنگی و پناهجویان در چند روز گذشته از نخست وزیر این کشور خواستار تشکیل فوری نشست اداره هماهنگی امنیت ملی بخاطر وضعیت مهاجران شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، آلکساندر وولین روز پنجشنبه در گفت و گو با رادیو و تلویزیون صربستان با اشاره به ورود 492 مهاجر به درون مرزهای کشور در یکی دو روز گذشته که 334 نفر آنان از مرز بلغارستان و 158 نفر از مرز مقدونیه وارد صربستان شده اند گفت که به این منظور از نخست وزیر خواستار فوری نشست اداره هماهنگی امنیت ملی شده است تا در باره وضعیت کنونی مهاجران و پناهجویان تصمیم گیری شود.


وولین با اشاره به اینکه پس از اقدام های انجام شده مجارستان که نه تنها مهاجران را در منطقه ترانزیت نگه می دارد، بلکه آنها را به قلمرو صربستان بدون هیچ مبنای قانونی و بین المللی باز می گرداند، گفت که تصمیم گرفته شد تا وضعیت مهاجران در اداره امنیت ملی کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد.


وی همچنین به اقدام های کرواسی برای حصار کشی در مرزهای صربستان و روند افزایش ورود مهاجرین به داخل مرزهای کشور پس از مسدود شدن مرزهای بالکان غربی به روی پناهجویان از اوایل سال جاری اشاره کرد و گفت که چنین وضعیتی نگران کننده است و باید در این مورد تصمیم قاطعی گرفته شود.


وزیر کار و امور اجتماعی در دولت صربستان اظهارداشت که اروپا به گونه ای رفتار می کند که بحران مهاجران برطرف شده است ولی بایدگفت که این بحران بطور کامل برطرف نشده است.
وولین به آماری از حضور مهاجرین در صربستان اشاره کرد و گفت که اکنون حدود یک هزار و پانصد مهاجران در شمال صربستان و حدود پانصد نفر نیز در جنوب کشور در مراکز پناهجویان مستقر هستند.


وی رفتار تمامی نهادهای صربستان را مانند گذشته نسبت به پناهجویان خوب و در چارچوب قوانین حقوق بشر دانست.


ده ها نفر از مهاجرین که اکثریت آنها شهروند افغانی هستند و از مرز مجارستان به قلمرو صربستان بازگردانده شده اند در گفت و گو با گزارشگران رادیو تلویزیون صربستان از رفتار خشونت آمیز پلیس مجارستان شکوه داشتند.


صربستان نیز در مرزهای خود با کشورهای همسایه ضریب کنترل برای ورود مهاجرین را افزایش داده ولی ماموران پلیس و ژاندارمری این کشور با مهاجرین رفتار مناسبی دارند.


پلیس و سربازان مجارستانی سه شنبه گذشته از یک هزار و 60 مهاجر که قصد داشتند به طور غیرقانونی وارد کشور شوند موفق به جلوگیری از ورود 870 نفر از آنها شدند و 190 نفر را نیز در داخل مرزهای مجارستان دستگیر کردند.


'جرد باکوندی' مشاور امور امنیتی نخست وزیر مجارستان در این باره پیشتر در جمع خبرنگاران در بوداپست گفت که در حال حاضر ده هزار نیروی ارتش و پلیس امنیت مرزهای کشور را برای جلوگیری از مهاجرین غیر قانونی تامین می کنند.


وی با اشاره به اینکه اقدامات جدید کنترل مرزهای مجارستان جهت جلوگیری از ورود مهاجرینی است که قصد دارند غیرقانونی وارد این کشور شوند، افزود: تمامی افرادی که غیر قانونی وارد مجارستان شوند توسط ماموران پلیس دستگیر خواهند شد.


مجارستان از روز چهارشنبه 16 تیر ماه برای جلوگیری از مهاجران غیرقانونی و پناهجویان کنترل در مرزهای خود را با صربستان و کرواسی تا عمق هشت کیلومتری افزایش داده است.


هم اکنون در اردوگاه پناهجویان بین مرزهای مجارستان و صربستان در منطقه هورگوش حدود 500 مهاجر وجود دارد که اکثر آنها از افغانستان هستند و در انتظار ورود به داخل مرزهای مجارستان می باشند.


گفته شده است که در اردوگاه بین مرزهای مجارستان و صربستان هر روز مهاجرین جدیدی وارد می شوند و تقریبا روزانه فقط به 15 نفر از مهاجرین اجازه ورود به داخل مرزهای مجارستان داده می شود.


سال گذشته مجارستان در بحران ورود مهاجران به اروپا برای جلوگیری از عبور آوارگان جنگی و پناهجویان از این کشور ابتدا در شهریور سال گذشته مرزهای خود با صربستان و سپس در آبان ماه با کرواسی را با کشیدن سیم خاردار مسدود کرد.منبع : ایرنا  

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :