موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی پزشکی

a/83780 :کد

0

تشخیص عفونت های ویروسی از باکتریایی با یک آزمایش خون ساده

  جمعه ۱۸ تیر ۱۳۹۵ — ۰۸:۱۳
تعداد بازدید : ۴۶۳   
 تحلیل ایران -تشخیص عفونت های ویروسی از باکتریایی با یک آزمایش خون ساده

محققان موفق به توسعه یک آزمایش خون ساده شده اند که عفونت های ویروسی را از باکتریایی با دقت ۹۸.۵ درصد تشخیص می دهد.

 

 

 

محققان موفق به توسعه یک آزمایش خون ساده شده اند که عفونت های ویروسی را از باکتریایی با دقت 98.5 درصد تشخیص می دهد.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، معمولا تشخیص عفونت های ویروسی بسیار پرهزینه و زمان گیر است و باید برای شناسایی هر ویروس، یک آزمایش جداگانه انجام شود. از طرفی تشخیص عفونت های ویروسی از باکتریایی اولین و مهمترین قدم در جلوگیری از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک است. 


ایرنا از فاکس نیوز نوشت: محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد موفق به توسعه یک آزمایش خون ساده شده اند که عفونت های ویروسی را از باکتریایی تشخیص می دهد. دقت تشخیص بیماری های باکتریایی و ویروسی توسط این آزمایش ، 98.5 درصد است. در حاضر زمان لازم برای انجام این آزمایش چهار تا شش ساعت است که برای بیماران بدحال و اورژانسی زمان زیادی محسوب می شود. محققان در حال کاهش این زمان با حفظ حداکثر دقت آزمایش هستند. مهمترین کاربرد این روش جلوگیری از مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک است. 


بیماری های عفونی همواره یک تهدید جدی برای سلامت محسوب می شوند. با کشف آنتی بیوتیک، مرگ ناشی از بیماری های عفونی کاهش قابل ملاحظه ای داشته است؛ اما با استفاده نابجای آنتی بیوتیک و مقاومت در برابر آن، این بیماری ها در حال بازگشت هستند. 


یک مطالعه جدید نشان می دهد عفونت های مقاوم در برابر دارو در حال افزایش هستند و پیش بینی می شود که قربانیان آنها روز به روز افزایش یابد و تعداد مرگ و میر ناشی از آنها نیز در سال 2050 میلادی، بیشتر از سرطان باشد. 


ایکولای (E. coli)، مالاریا و سل در سال جاری حدود 700 هزار قربانی داشتند که در صورت نبود درمان و اتخاذ راهکارهای موثر، این آمار به 10 میلیون نفر می رسید. 


عفونت های مقاوم در برابر دارو نه تنها بیماران بیشتری را به سمت مرگ می کشاند؛ بلکه در سطح جهان هزینه ای حدود 100 تریلیون دلار دربرخواهد داشت. 


آنتی بیوتیک های استفاده شده در شاخه کشاورزی، عامل اصلی این معضل است، همچنین در بسیاری از کشورها، آنتی بیوتیک های استفاده شده در حیوانات، بیشتر از انسان است و ضایعات شرکت های تولیدکننده داروهای ضدمیکروبی که اغلب وارد آب می شوند، نیز یکی دیگر از معضلات جدی در این زمینه است. 


مقاومت ضدمیکروبی (Antimicrobial resistance) به مقاومت یک میکروارگانیسم (شامل باکتری، قارچ، ویروس و انگل) در برابر داروهای ضدمیکروبی، برای درمان عفونت ناشی از آن گفته می شود. زمانی که این میکروارگانیسم ها نسبت به داروهای ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس مقاوم شوند، داروهای استاندارد بی اثر می شوند، عفونت در بدن باقی می ماند و به راحتی منتقل می شود. 


تکامل گونه های مقاوم یک پدیده طبیعی است و زمانی رخ می دهد که میکروارگانیسم به اشتباه تکثیر شود یا صفات مقاوم بین چند میکروارگانیسم رد و بدل شود. 


آنتی بیوتیک یک منبع با ارزش دارویی است که برای درمان عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از آن تنها با تجویز پزشک و در یک دوره درمانی کامل موثر است. 


استفاده مکرر و نابجا از آنتی بیوتیک، یکی از مهمترین دلایل افزایش باکتری های مقاوم به دارو به شمار می رود. 


باید درنظر داشت که آنتی بیوتیک فقط قادر به درمان عفونت های باکتریایی است و به هیچ عنوان در برابر عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی، گلودرد و آنفلوآنزا موثر نیست. 


در سال 2012 میلادی، سازمان جهانی بهداشت گزارشی را مبنی بر افزایش مقاومت به داروهای ایدز ارایه کرد. این گزارش پیام آور این مطالب بود که کنترل این بیماری مهلک با داروهای رایج، اثربخشی کمتری دارد و باید به سمت داروهای پرهزینه تر حرکت کرد. 


در سال 2013 میلادی، 480 هزار مورد جدید بیماری سل مقاوم به دارو در 100 کشور گزارش شد که به معنی دوره های درمان طولانی تر و اثربخشی کمتر داروهای فعلی بود. 


در بخش هایی از مکونگ در ویتنام، مقاومت به بهترین داروی ترکیبی درمان مالاریا گزارش شد که بزرگترین دستاورد درمان مالاریا را به مخاطره کشاند. 
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، نسبت بالایی از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک که سبب عفونت های شایعی مانند عفونت های دستگاه ادراری، ذات الریه و عفونت های خون می شوند، وجود دارند. 


تشخیص عوامل ویروسی از باکتریایی که به کمک فناوری های جدید در حال توسعه است، اولین قدم برای کاهش باکتری های مقاوم به داروست.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :