موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/83871 :کد

0

دوگانگی ناتو در قبال مسکو و توسل به ایران برای محاصره روسیه

  جمعه ۱۸ تیر ۱۳۹۵ — ۲۱:۳۱
تعداد بازدید : ۲۱۶   
 تحلیل ایران -دوگانگی ناتو در قبال مسکو و توسل به ایران برای محاصره روسیه

روابط روسیه با غرب در بدترین شرایط ممکن به سر می برد و در این میان رهبران غرب تلاش می کنند تا با مسائلی همچون فعالیت موشکی ایران اقدامات خود را علیه روسیه توجیه کنند.


روابط روسیه با غرب در بدترین شرایط ممکن به سر می برد و در این میان رهبران غرب تلاش می کنند تا با مسائلی همچون فعالیت موشکی ایران اقدامات خود را علیه روسیه توجیه کنند.


به گزارش تحلیل ایران، روابط روسیه و غرب که از بعد از حوادث اوکراین و جدا شدن شبه جزیره کریمه از این کشور رو به وخامت گذارده بود همچنان در سراشیبی به سر می برد و در این میان کشورهای غربی برای تضمین امنیت خود بار دیگر موضوع استقرار سپر موشکی در نزدیکی مرزهای روسیه را مطرح می کنند.


هر چند در گذشته عنوان می شد که این سپر موشکی برای مقابله با ایران است و در سال گذشته با نهایی شدن توافق هسته ای جمهوری اسلامی با کشورهای ۱+۵ دیگر توجیهی برای استقرار این سامانه در نزدیکی مرزهای روسیه وجود ندارد اما در ماه های اخیر  مقامات غربی بطور مرتب این مموضوع را بازگو کرده اندد که البته با واکنش مقامات مسکو مواجه شده اند.  


در همین رابطه در آستانه نشست سران کشورهای ناتو دولت آلمان ضمن رد انتقادهای روسیه، از استقرار پدافند موشکی در جنوب اروپا دفاع کرد و آن را در رابطه با برنامه موشکی ایران خواند. به گفته آلمان ایران قوانین بین‌الملل زیر پا می‌گذارد.


دولت آلمان انتقادها و نگرانی روسیه از استقرار پدافند موشکی ناتو را نادرست خواند و از ایجاد سپر موشکی در جنوب اروپا پشتیبانی کرد. دولت آلمان در توضیحی ضمن اشاره به توافق اتمی با ایران یادآور شد که برجام مانع گسترش برنامه موشکی ایران نشده است.


از سوی دیگر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در روز پنج‌شنبه (۷ ژوئیه/۱۷ تیر) ایجاد پدافند موشکی در اروپا را به دلیل ادامه برنامه موشکی ایران ضروری خوانده است.


دولت آلمان تصریح کرده است که انتقادهای روسیه نادرست بوده و پدافند موشکی جدید ناتو نیز قادر نیست مانعی برای موشک‌های قاره‌پیما روسیه باشد. دولت آلمان گفته است که شمار تسلیحات تاکتیکی اتمی روسیه در مقایسه با ناتو «صد به یک» است.


به گفته صدراعظم آلمان سپر موشکی اروپا تنها اقدامی دفاعی است و علیه روسیه نبوده و توازن استراتژیک میان ناتو و روسیه را برهم نمی‌زند. مرکل گفته است: «ما قصد نداریم این توازن را برهم زنیم.»


«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا نیز امروز جمعه در مقاله‌ای که در روزنامه انگلیسی «فایننشال‌تایمز» منتشر شد، از رهبران ناتو خواست تا محکم مقابل روسیه به دلیل آنچه که تصرف «کریمه» خواند، ایستادگی کنند.


وی تأکید کرد که رأی بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا نباید ائتلاف ناتو را تضعیف کند و تأکید کرد که «روابط ویژه» آمریکا با بریتانیا علیرغم رأی بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا ادامه می‌یابد.


اوباما در ادامه افزود که غرب باید از طریق حفظ تحریم‌های مسکو تا زمانیکه به توافق آتش‌بس عمل کند، به اوکراین در دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی کمک کند.


رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین تصریح کرد: «ما باید دفاع همپیمانان خود در مرکز و شرق اروپا را تقویت کنیم، بازدارندگی را تقویت کنیم و انعطاف‌پذیری خود مقابل تهدیدات از جمله حملات سایبری را افزایش دهیم».


استونی، لیتوانی، لتونی و لهستان خواستار حضور دائم ناتو  شده‌اند اما کرملین اعلام کرده است که ناتو با انتقال مرزهایش حتی به نزدیک‌تر از قلمرو شوروی سابق، نقش مهاجم را ایفا می‌کند.


استراتژی دوگانه در قبال روسیه

از سوی دیگر «اورسلا فون در لاین» وزیر دفاع آلمان نیز از استراتژی توانمندی ناتو در مقابل روسیه دفاع کرد و در گفتگویی تلویزیونی در روز جمعه (۸ ژوئیه) تصریح کرد که آرزوی کشورهای حوزه بالتیک برای تامین امنیت را به‌خوبی درک می‌کند.


به گفته فون در لاین نمایش توانمندی ناتو، روسیه را از تکرار اقدامی مشابه در اوکراین باز می‌دارد و به همین دلیل نگرانی کشورهای حوزه بالتیک بی‌مورد نیست. به‌گفته وزیر دفاع آلمان، دولت روسیه در اوکراین نشان داد که احترامی برای مرزهای بین‌المللی قائل نیست.


به گفته وزیر دفاع آلمان تدابیر کنونی ناتو دفاعی است و تنها باید مانع از آن شود که کسی به کشورهای عضو این پیمان حمله کند.


فون در لاین افزود که در مسائل بین‌المللی روسیه چهره‌ای دوگانه‌از خود به نمایش گذاشته است. از یک سو روسیه رفتاری تهاجمی و غیرقابل محاسبه داشته و از سوی دیگر در برخی موضوعات هم‌چون ایران و لیبی حاضر به همکاری بوده است.


وزیر دفاع آلمان سیاست ناتو در قبال روسیه را «استراتژی دوگانه» خواند.

نشست سران کشورهای عضو ناتو امروز جمعه (۸ ژوئیه) در ورشو، پایتخت لهستان، برگزار می‌شود. موضوع محوری این نشست حمایت از کشورهای اروپای شرقی و واکنش به سیاست‌های تهاجمی روسیه در قبال اوکراین است. قرار است که در این نشست اعزام واحدهایی از نیروهای رزمی ناتو به کشورهای حوزه بالکان و استقرار پدافند موشکی در اروپا نیز مورد بررسی قرار گیرد.


منبع: مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :