موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/84091 :کد

0

استقبال از غرفه ایران در جشنواره عید سعید فطر در لندن

  یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵ — ۰۳:۵۳
تعداد بازدید : ۲۳۰   
 تحلیل ایران -استقبال از غرفه ایران در جشنواره عید سعید فطر در لندن

غرفه جمهوری اسلامی ایران در یازدهمین جشنواره عید سعید فطر که بعدازظهر روز شنبه در میدان ترافالگار در قلب لندن برگزار شد، با استقبال فوق العاده شرکت‌کنندگان مواجه شد.

غرفه جمهوری اسلامی ایران در یازدهمین جشنواره عید سعید فطر که بعدازظهر روز شنبه در میدان ترافالگار در قلب لندن برگزار شد، با استقبال فوق العاده شرکت‌کنندگان مواجه شد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، در این غرفه علاوه بر به نمایش گذاشته شدن آثار فرهنگی و صنایع‌دستی و نمایشگاه خطاطی، تلاش شده بود که جاذبه های گردشگری ایران نیز به بازدیدکنندگان معرفی شود.


محمدحسن حبیب‌الله زاده. کاردار ایران در لندن در جریان دیدار از غرفه ایران گفت: خوشبختانه استقبال از غرفه ایران بسیار زیاد بوده است .


وی افزود: امسال با پیگیری و رایزنی‌های که صورت گرفت موفق شدیم فضای غرفه را نسبت به سال گذشته به دو برابر افزایش دهیم ضمن اینکه محل بهتری برای آن نیز در نظر گرفته شد که این مساله در استقبال از غرفه ایران موثر بوده است.


حبیب الله زاده همچنین با اشاره افزایش درخواست‌ها برای سفر به ایران از سوی گردشگران انگلیسی، گفت: در حدود 4 ماه است که بخش ویزای سفارت راه‌اندازی شده است و در این مدت ما شاهد استقبال خوب گردشگران برای سفر به ایران بوده ایم.


کاردار ایران گفت: برای افزایش شمار گردشگران خارجی متقاضی سفر به ایران، تلاش می کنیم که تسهیلات لازم را برای متقاضیان فراهم آوریم که در همین خصوص درصدد هستیم که بخش ویزای سفارت را توسعه بدهیم.


وی افزود: البته به دلیل حضور شمار زیادی از مسلمانان و شیعیان در انگلیس، ما با دو دسته گردشگران زیارتی و نیز گردشگرانی که صرفا به دنبال دیدن جاذبه‌های تاریخی و باستانی به ایران می‌روند، روبرو هستیم و ما در هر دو بخش سعی کرده‌ایم که کمک‌های لازم را صورت دهیم .


حبیب‌الله زاده همچنین در خصوص ضرورت راه‌اندازی نمایشگاه صنایع‌دستی ایران در لندن با توجه به وجود متقاضیان زیاد این آثار، گفت: در این خصوص در سال گذشته با سازمان میراث فرهنگی صحبتی داشته‌ایم و در حال حاضر صحبت‌های اولیه انجام‌ شده و الان داریم امکان‌سنجی را صورت می‌ دهیم که اگر بشود این موضوع تحقق یابد.


وی در پاسخ به سؤالی برای گسترش بیشتر حضور ایران در جشنواره عید فطر در لندن در سال آینده میلادی گفت: اگر امکانات فراهم شود در نظر داریم که در سال آینده در کنار غرفه کنونی یک نمایشگاه فرش و قالیچه‌های نفیس ایرانی و نیز غرفه غذاهای ایرانی دایر کنیم که مطمئن هستیم مورد استقبال خوبی قرار خواهند گرفت.


ابوالقاسم آزمندیان' مدیر مرکز گسترش زبان و ادبیات فارسی در انگلیس و متصدی غرفه ایران نیز به خبرنگار ایرنا گفت: امروز استقبال بسیار زیادی از این غرفه که در آن جنبه‌های مختلف ادب و هنر ایرانی ازجمله صنایع‌دستی، خاتم‌کاری، میناکاری و هنر خوش‌نویسی و کتاب‌های نفیس به نمایش گذاشته‌شده بود، صورت گرفت.


وی با اشاره به حضور یکی از خوشنویسان کشورمان در غرفه ایران افزود: بسیاری از شرکت‌کنندگان برای اینکه نامشان به خط زیبای فارسی نوشته شود، صفی طولانی در مقابل غرفه ما تشکیل داده بودند.


آزمندیان با اشاره به اینکه این برای دومین بار است که ایران در این جشنواره شرکت می‌کند، گفت: با توجه به استقبال صورت گرفته امیدواریم که در سال آینده بتوانیم با امکانات بیشتری که بتواند جوابگوی خیل علاقه‌مندان باشد، داشته باشیم.


وی افزود: بسیاری از بازدیدکنندگان مشتاق خرید صنایع‌دستی ایران بودند که متاسفانه در حال حاضر امکان آن وجود نداشت و امیدواریم که در سال آینده بتوانیم بخشی از غرفه را به صنایع‌دستی اختصاص دهیم. .


آزمندیان با اشاره به پخش بروشورهایی معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران در این غرفه اضافه کرد: بسیاری از کسانی که امروز در غرفه ایران حضور یافته بودند، خواستار این بودند که بتوانند از کشورمان دیدن کنند.


وی همچنین گفت: استقبال از جشنواره عید فطر امسال به نظر من به‌مراتب بیشتر از سال گذشته بود که یکی از علل آنها انتخاب صادق خان، به‌عنوان شهردار لندن است.


برگزاری جشنواره عید فطر با همکاری شهردار لندن و شهرداری منطقه وستمینستر، صورت می گیرد.


در جریان این جشنواره، گروه‌های هنری از کشورهای اسلامی برنامه‌های سرگرم‌کننده متنوعی را برای شرکت‌کنندگان اجرا کردند.


این مراسم که در آن هزاران نفر شرکت داشتند فرصتی بود که ضمن گردهمایی مسلمانان، فرهنگ‌ها و سنن آنان به نمایش گذاشته شود.


این مراسم همچنین فرصتی فراهم ساخت که پیروان سایر ادیان نیز بتوانند از نزدیک با مسلمانان انگلیس و فرهنگ آنان آشنا شوند .


همچنین در حاشیه این مراسم، جشنواره غذاهای حلال با شرکت شماری از کشورهای مسلمان برگزار شد .


میدان ترافالگار که در سال 1845 میلادی ساخته‌شده است، یکی از مشهورترین میدان‌های شهر لندن هست و از جاذبه‌های توریستی این شهر به شمار می‌آید.


برپایی بسیاری از جشن‌ها و بزرگداشت‌ها از سوی شهرداری لندن و نیز اغلب گردهمایی‌ها، اعتراضات و راهپیمایی‌های سیاسی و غیر سیاسی در این میدان که در نزدیکی ساختمان نخست وزیر انگلیس و پارلمان این کشور است، صورت می‌گیرد.


نزدیک به سه میلیون از کشور 61 میلیون نفری انگلستان مسلمان هستند و شمار زیادی از آنان در کلان‌شهر لندن زندگی می‌کنند.منبع : ایرنا  

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :