موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/84120 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیستم تیر ماه

  یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۷
تعداد بازدید : ۶۰۶   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیستم تیر ماه

امروز یکشنبه بیستم تیر ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، پنجم شوال ۱۴۳۷ هجری قمری و دهم جولای ۲۰۱۶ میلادی است. ۵۷ سال پیش در چنین روزی، قانون اساسنامه پولی و بانکی ایران به تایید شورایعالی اقتصاد رسید.

 

امروز یکشنبه بیستم تیر 1395 هجری خورشیدی، پنجم شوال 1437 هجری قمری و دهم جولای 2016 میلادی است. 57 سال پیش در چنین روزی، قانون اساسنامه پولی و بانکی ایران به تایید شورایعالی اقتصاد رسید.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

20 تیر 1369
آیت اللَّه سید مرتضی‏ فیروز آبادی شیرازی فقیه اصولی و صاحب آثار ارزنده ای چون السبعة من السلف، عنایةالاصول و الفروعِ المهِمة فی احکام الامة در 81 سالگی چشم از جهان فرو بست.

20 تیر 1356
کانون وکلای دادگستری در اعتراض به فضای قضایی، اعلامیه ای منتشر کرد. در این اعلامیه از ستم های رژیم پهلوی و شکنجه های سازمان اطلاعات و امنیت کشور(ساواک) سخن رفته بود.

20 تیر 1354
در یک آتش سوزی بزرگ در جنوب شهر تهران میلیون ها ریال کالا سوخت، این آتش سوزی به مدت 10 ساعت ادامه داشت.

20 تیر 1350
کمیل شمعون رییس جمهوری وقت لبنان به ایران سفر کرد.

20 تیر 1338
قانون اساسنامه پولی و بانکی ایران که در شش فصل تدوین شده بود، به تایید شورایعالی اقتصاد رسید. برپایه این قانون، بانک مرکزی، مسوول انتشار پول و نماینده دولت در موسسه های مالی بین المللی و عهده دار تمامی عملیات های بانکی و اعتباری دولت است.

20 تیر 1330
ماکسول تایلور معاون ستاد نیروهای ارتش آمریکا به همراه یک هیات نظامی وارد تهران شد و با محمدرضا پهلوی و محمد تقی ریاحی رییس ستاد ارتش، دیدار و گفت و گو کرد.

20 تیر 1320
کابینه جنگی انگلیس در جریان جنگ جهانی دوم از رییسان ستاد ارتش خود خواست با فرض خودداری دولت ایران از اخراج آلمانی ها، مسایل ناشی از عملیات نظامی مشترک شوروی و انگلیس را مورد بررسی قرار دهند.

20 تیر 1307
فیلیپ هافمن وزیر مختار آمریکا، در نامه ای به میرزا فتح الله خان پاکروان وزیر امور خارجه ایران، خاطر نشان کرد که شهروندان آمریکایی در ایران درباره مسایلی همچون ازدواج، طلاق، اهلیت، فرزند خواندگی، بلوغ، قیمومت، وکالت، حق ارث و مانند آن باید تابع قوانین ملی کشور خود باشند و در صورت مراجعه آنها به دادگاه های ایران این دادگاه ها وظیفه دارند که قوانین آمریکا را اجرا کنند که این نامه با موافقت وزارت امور خارجه ایران روبرو شد.

20 تیر 1303
روزنامه ایران از ورود سه فروند هواپیما به ایران خبر داد و نوشت: کشتی اسپارت که در بندر انزلی پهلو گرفت، این هواپیماها را به ایران آورده است.

20 تیر 1302
ظهیرالدوله حاکم تهران در دیدار با رییس الوزرا به دلیل حضور نیافتن اعضای انجمن نظارت بر انتخابات و فشارهای غیرقانونی استعفا کرد.

20 تیر 1302
میلسپو رییس مالیه ایران از رضاخان خواست مالیات غیرمستقیم خراسان را به تهران بفرستد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران (جلد 3 و 4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :