موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/84245 :کد

0

مونته نگرو در یک قدمی پیوستن به ناتو پس از ده سال از استقلال

  دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ — ۰۱:۰۴
تعداد بازدید : ۱۸۱   
 تحلیل ایران -مونته نگرو در یک قدمی پیوستن به ناتو پس از ده سال از استقلال

مونته نگرو که در سال ۲۰۰۶ میلادی استقلال خود را پس از ۸۸ سال با برگزاری همه پرسی دوباره احیا کرد اکنون در یک قدمی پیوستن به ۲۸ عضو کنونی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قرار دارد.

مونته نگرو که در سال 2006 میلادی استقلال خود را پس از 88 سال با برگزاری همه پرسی دوباره احیا کرد اکنون در یک قدمی پیوستن به 28 عضو کنونی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قرار دارد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، 'میلو جوکانوویچ' نخست وزیر مونته نگرو که پیوستن به ناتو را برای بالا بردن ضریب امنیتی کشور و همچنین جذب سرمایه خارجی جهت گسترش اقتصادی امری مهم می داند شرکت این کشور در اجلاس سران ناتو در ورشو را افتخاری برای مونته نگرو توصیف کرد بخصوص که تنها ده سال از احیای استقلال این کشور می گذرد.


جوکانوویچ همچنین در مصاحبه با یک رادیو آمریکایی گفت که مونته نگرو در طی این مدت توانست خواسته های ناتو برای اصلاحات در تمامی امور بخصوص دفاعی را جامه عمل بپوشاند و خود را برای ورود به این پیمان بزرگ نظامی آماده کند.


وی پیوستن مونته نگرو به ناتو را تشویق و انگیزه ای بزرگ در ادامه مراحل مذاکرات عضویت این کشور در اتحادیه اروپا خواند و ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک مونته نگرو در این جامعه بزرگ اروپایی نیز عضو شود.


نخست وزیر مونته نگرو با توجه به ابتکار باراک اوباما در فراخواندن مجلس سنا در تصویب پروتکل عضویت در ناتو گفت با این وجود این امکان وجود دارد که دیگر کشورهای عضو نیز مراحل تصویب پروتکل پیوستن مونته نگرو به ناتو را سرعت بخشند.


وی همچنین تاکید کرد که شخصا ترجیح می دهد که تصمیم عضویت در ناتو توسط پارلمان پس از انتخابات پارلمانی در این کشور در ماه اکتبر پیش رو انجام شود که این انتخابات در عین حال می تواند به معنای همه پرسی برای مساله عضویت در ناتو نیز تلقی شود.


مونته نگرو که از زمان استقلال تاکنون با فراز و نشیب های زیادی به لحاظ سیاسی و اقتصادی رو به رو بوده و اکنون در آستانه ورود به ناتو قرار دارد بسیاری از مردم و احزاب اپوزیسیون به دلیل بمباران این کشور توسط هواپیماهای ناتو در سال 1999 میلادی با ورود کشورشان به این سازمان نظامی مخالف هستند.


احزاب اپوزیسیون مونته نگرو دولت کنونی این کشور را که در صدر آن میلو جوکانوویچ قرار دارد برای رفع مشکلات و معضلات سیاسی، اقتصادی، رفاهی، اجتماعی و درصد بالای بیکاری ناتوان می دانند و به این دلیل فضا را برای انتخابات پارلمانی آماده کردند.


میلو جوکانوویچ نخست وزیر کنونی مونته نگرو که از بزرگترین شخصیت های سیاسی در این کشور به شمار می رود پیشتر با تاکید بر اهمیت ثبات سیاسی و اقتصادی منطقه برای مونته نگرو تاکید کرده بود که برای ثبات منطقه بالکان غربی با توجه به چالش های به ارث رسیده از زمان فروپاشی یوگسلاوی باید به طور مستمر محتاطانه عمل کرد.


مونته نگرو در نوامبر سال 2010 برای پیوستن به اتحادیه اروپا نامزد و در ماه ژوئن امسال (2012) مذاکرات این کشور در مراحل پیوستن به اتحادیه اروپا آغاز شد.


جوکانوویچ با پیوستن مونته نگرو به ناتو دو هدف را دنبال می کند اول بالا بردن ضریب امنیتی کشور و دوم سرعت بخشیدن به مراحل عضویت این کشور کوچک در منطقه بالکان غربی در اتحادیه اروپا.


کشورهای حوزه بالکان از جمله رومانی، بلغارستان، آلبانی، اسلوونی و کرواسی از اعضای ناتو هستند.


مونته نگرو و مقدونیه در این منطقه از اروپا تلاش دارند که با انجام اصلاحات نهادهای خود با استانداردهای اتحادیه اروپا و ناتو به این سازمان نظامی بپیوندند.


صربستان دیگر کشور واقع در بالکان غربی با داشتن سیاست بی طرفانه نظامی انگیزه ای برای عضویت در ناتو ندارد ولی در چارچوب طرح پیمان صلح با این سازمان نظامی همکاری دفاعی دارد.


در همه پرسی که 26 'می' 2006 میلادی برگزار شد، 5/55 درصد از شهروندان مونته نگرو به استقلال این جمهوری رای مثبت دادند و بدین صورت فروپاشی یوگسلاوی سابق که از 1991 میلادی شروع شده بود با استقلاال مونته نگرو کامل شد و جمهوری مونته نگرو بعد از گذشت 88 سال دوباره به استقلال دست یافت.


مونته نگرو به لحاظ وسعت و جمعیت، کوچکترین جمهوری از یوگسلاوی سابق به شمار می رود که از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی اروپا واقع شده و مساحت آن 13.812 کیلومتر مربع است و جمعیت آن 678 هزار و 177 تن و پایتخت آن « پودگوریستا » است.


این کشور کوچک که در مجاورت با دریای آدریاتیک قرار دارد، دارای سواحل متعددی است که می تواند سالانه بیش از نیم میلیون گردشگر را به خود جذب کند.


جمهوری مونته نگرو با داشتن 199 کیلومتر سواحل با دریای آدریاتیک و چند بندر مهم از جمله بند بار از اهمیت راهبردی در منطقه بالکان برخوردار است.


مونته نگرو از جنوب شرقی با آلبانی و از جنوب غربی دریای آدریاتیک، از غرب با کرواسی، از شمال غربی با بوسنی و هرزگوین و از شمال شرقی با صربستان هم مرز است.


مونته نگرو پنجاه و ششمین عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا و صد و نود و دومین کشور عضو سازمان ملل است.منبع : ایرنا  

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :