موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/84249 :کد

0

یک زندانی از گوانتانامو به ایتالیا منتقل شد

  دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ — ۰۱:۳۵
تعداد بازدید : ۳۰۷   
 تحلیل ایران -یک زندانی از گوانتانامو به ایتالیا منتقل شد

آمریکا روز یکشنبه از انتقال یک زندانی یمنی از گوانتانامو به ایتالیا و باقی ماندن ۷۸ تن در این پایگاه نظامی در کوبا خبر داد.

آمریکا روز یکشنبه از انتقال یک زندانی یمنی از گوانتانامو به ایتالیا و باقی ماندن 78 تن در این پایگاه نظامی در کوبا خبر داد.

 

به گزارش تحلیل ایران، «لی ولوسکی» نماینده ویژه آمریکا در زمینه تعطیل کردن گوانتانامو گفت، آمریکا از دولت ایتالیا به خاطر تدام کمک ها در زمینه بستن این زندان در گوانتانامو سپاسگزار است.


وزارتخانه های دفاع، خارجه، دادگستری و امنیت داخلی، دفتر مدیر اطلاعات ملی و ستاد مشترک ارتش آمریکا حدود 6سال پیش با انتقال «فایض احمد یحیی سلیمان» موافقت کرده بودند.


بر اساس این گزارش، بیشتر 78 نفری که همچنان در گوانتانامو زندانی هستند، بیش از یک دهه است که بدون هیچ اتهام و یا برگزاری محاکمه ای در این پایگاه حبس شده اند.


«باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در تبلیغات انتخاباتی اش وعده داده بود که در صورت انتخاب شدن به ریاست جمهوری، زندان گوانتانامو را خواهم بست.


پایگاه نظامی گوانتانامو در خلیجی به همین نام در کوبا در اختیار ارتش آمریکا قرار دارد. در پی حملات انتحاری 11سپتامبر سال 2001 در آمریکا و اعلام دکترین «مبارزه جهانی با تروریسم»، دولت آمریکا بازداشتگاهی را در این پایگاه ایجاد کرد تا کسانی را که در ارتباط با اقدامات تروریستی در نقاط مختلف جهان بازداشت می ‌شوند، در این محل زندانی کند.


این افراد که دارای تابعیت آمریکایی نیستند و در مناطق مختلف جهان دستگیر شده‌اند، تحت عناوینی مانند «اشخاص متخاصم غیر ارتشی» به گوانتانامو فرستاده شده ‌اند. زمانی بیش از هفتصد تن در این محل زندانی بودند.


از آنجا که آمریکا این افراد را «نظامی دشمن» نمی‌ داند، آنان از حقوق اسیران جنگی برخوردار نیستند و از آنجا که نه تابعیت آمریکایی دارند و نه در خاک آمریکا دستگیر یا زندانی شده‌اند، در حوزه قضایی این کشور قرار ندارند، مشمول حقوق بازداشت شدگان در قوانین این کشور، مانند ایراد رسمی اتهام، دسترسی به وکیل مدافع در مراحل بازجویی و حق محاکمه سریع و عادلانه نشده ‌اند.


ادامه بازداشت این افراد با انتقاداتی از سوی نهادهای حقوق بشری مواجه شد.


هیات بازنگری وضعیت زندانیان گوانتانامو ظاهرا به منظور تسریع در روند رسیدگی نهایی این زندانیان ایجاد شد.منبع : ایرنا  

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :