موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی ترافیک

a/84301 :کد

لزوم ساماندهی مسافران در جاده های کم ظرفیت کشور

احمدرضا صباغی

  دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ — ۱۰:۲۶
تعداد بازدید : ۴۲۳   
 تحلیل ایران -لزوم ساماندهی مسافران در جاده های کم ظرفیت کشور

اگر آزادراه تهران- شمال تا به حال به بهره برداری می رسید آیا شاهد ترافیک های سنگین در جاده های منتهی به شمال کشور بودیم؟

 

اگر آزادراه تهران- شمال تا به حال به بهره برداری می رسید آیا شاهد ترافیک های سنگین در جاده های منتهی به شمال کشور بودیم؟

 


با تعطیلی چند روزه در کشور جاده های ایران چند سالی است که ترافیک های سنگینی را تجربه می کنند. درحقیقت اوج سفرهای خانوادگی در کشورمان را باید در تعطیلات نوروز دانست به طوری که با آغاز تعطیلات نوروزی در کشور چند سالی است که جاده های مناطق مختلف ایران خودروهای زیادی را به خود می بینند.ازسوی دیگربا توجه به اینکه خیل عظیمی از مردم در تعطیلات نوروزی وتابستانی به شمال سفر می کنند به نظر می رسد جاده های شمال کشور ظرفیت پذیرش تعداد زیادی از مسافران را ندارد ولی برخلاف این موضوع به جای اینکه شاهد برنامه ریزی های لازم برای تسهیل در سفر مردم باشیم شاهد شلوغ تر شدن جاده های شمال کشور در تعطیلات طول سال وبه خصوص تابستان هستیم.


از سوی دیگر ترافیک های سنگین جاده های شمالی که در همین تعطیلات گذشته عید فطر رخ داد موجب بازگشت مجدد مسافران به خانه های خود شد.در واقع با توجه به اینکه فراهم کردن امکانات وظرفیت های لازم برای حضور مسافران در یک منطقه گردشگری همچون شمال کشوریک ضرورت مهم به شمار می رود به نظر می رسد این اتفاق برای انجام سفرهای هموطنان ما به مناطق مختلف کشور رخ نداده است.


ازسوی دیگر هجوم جمعیت های میلیونی در جاده های منتهی به شمال کشور که در تعطیلات چند روزه هر سال رخ می دهد می تواند آثار منفی برجاده های کشور از یک طرف وبرخود مسافران و امکانات جاده ها از طرف دیگر داشته باشد.البته نباید از کوتاهی مسئولان کشور به منظور تجهیز امکانات سخت افزاری ونرم افزاری جاده های کشور به منظور انجام سفرهای آسان از سوی هموطنان ایرانی غافل شد به طوری که به طور مثال اگر آزادراه تهران- شمال تا به حال به بهره برداری می رسید آیا شاهد ترافیک های سنگین در جاده های منتهی به شمال کشور بودیم؟


در حقیقت آزادراه تهران – شمال بیش از 20 سال است که در حال ساخته شدن است ولی متاسفانه تا به حال به بهره برداری نرسیده است که این موضوع می تواند یک مشکل مهم برای تردد مسافران به شمال کشور باشد. ازطرف دیگرعدم توجه مسئولان راهداری وراهنمایی ورانندگی به تعطیلات چند روزه در کشورقطعا در بروز ترافیک های سنگین در جاده های کشور موثر بوده است نباید از ذکر این نکته مهم غافل شد.بنابراین با وقوع ترافیک های سنگین در تعطیلات نوروزی وچند روزه در کشور به نظر می رسد ساماندهی وضعیت جاده های کشور در این ایام سال از سوی مسئولان ذیربط به یک ضرورت مهم تبدیل شده باشد تا دیگر شاهد ترافیک های سنگین در جاده های مختلف ایران نباشیم.

 

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :