موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/84466 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیست و دوم تیر ماه

  ﺳﻪشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۰
تعداد بازدید : ۱۶۴   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیست و دوم تیر ماه

امروز سه شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، هفتم شوال ۱۴۳۷ هجری قمری و دوازدهم جولای ۲۰۱۶ میلادی است.

 

امروز سه شنبه بیست و دوم تیر 1395 هجری خورشیدی، هفتم شوال 1437 هجری قمری و دوازدهم جولای 2016 میلادی است. 33 سال پیش در چنین روزی، امام خمینی نسخه ای از وصیتنامه سیاسی- الهی خود را در پیامی نزد نمایندگان نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری به امانت گذاشتند.
 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

22 تیر 1391
حمید سمندریان کارگردان و استاد پیشکسوت تئا تر ایران به دلیل بیماری سرطان کبد در 81 سالگی درگذشت. مهم ترین اثری که وی کارگردانی کرده است، نمایشنامه دوزخ اثر ژان پل سارتر به شمار می رود.

22 تیر 1379
آیت اللَّه سیدمحمد وحیدی شبستری فقیه، عالم بزرگوار و صاحب آثار حاشیه بر عروة الوثقی، حاکمیت پیرامون خاتمیت و رفع شبهات، پنجاه مجلس و شرح وسیله النجاة در 84 سالگی درگذشت.

22 تیر 1362
امام خمینی نسخه ای از وصیتنامه سیاسی- الهی خود را در پیامی نزد نمایندگان نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری به امانت گذاشتند. ایشان در سال های بعد، این وصیتنامه را مورد بازبینی قرار داده و با انجام دادن تغییراتی، دو نسخه از آن را به نمایندگان خویش در مجلس خبرگان و آستان قدس رضوی سپردند.

22 تیر 1361
تیزپروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منطقه های راهبردی بغداد را بمباران کردند. این حمله در آستانه میزبانی عراق برای اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد صورت پذیرفت و فشارهای بسیاری بر بغداد وارد آورد، از جمله اینکه اعضای جنبش نسبت به امنیت پایتخت عراق دچار تردید شدند و این اجلاس در هند برگزار شد.

22 تیر 1358
ریچارد نیکسون رییس جمهوری آمریکا در دیدار 12 ساعته خود با محمدرضا پهلوی گفت: آمریکایی ها هنوز دوست وی هستند.

22 تیر 1338
خروشچف رییس اتحاد جماهیر شوروی در نامه ای از امضای قرارداد نظامی میان ایران و آمریکا انتقاد کرد.

22 تیر 1335
وزارت فرهنگ نامه ای را به اداره امور دانشجویان اعزامی درباره ارسال پاسخ وزارتخانه ها و مؤسسه های مختلف درباره رشته های مختلف تحصیلی مورد نیاز کشور فرستاد.

22 تیر 1331
محمد مصدق برای به عهده گرفتن نخست وزیری، از مجلس شورای ملی اختیارهای تام را درخواست کرد و او همچنین از محمدرضا پهلوی خواست که «وزارت جنگ» را به وی بسپارد.

22 تیر 1310
سفارت انگلیس برای کشف آثار باستانی در جنوب ایران از وزارت امور خارجه درخواست مجوز کرد. در این تقاضا آمده است که آثار کشف شده جهت مطالعه به انگلیس فرستاده خواهد شد و پس از بررسی و عکس برداری، یک نمونه از آن به ایران برگردانده می شود.

22 تیر 1302
مک مری رییس کل بانک شاهنشاهی ایران، به دولت ایران پیشنهاد کرد که اسکناس های فعلی جمع آوری شده به اسکناس هایی با طرح جدید تبدیل شود.

22 تیر 1300
وزارت امور خارجه به سفارت روسیه درباره خروج نیروهای روسی از شمال ایران نامه فرستاد.

22 تیر 1297
نظامیان انگلیس، 14 تن از افسران ایرانی را که در جنگ با نیروهای این کشور در جنوب شرکت کرده بودند، تیرباران کردند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران (جلد 1 و3)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :