موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/84557 :کد

0

ازبررسی بیوتروریسم تاتقدیر از روحیه ساده‌زیستی درکمیته امداد

  ﺳﻪشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ — ۱۷:۰۰
تعداد بازدید : ۲۰۹   
 تحلیل ایران -ازبررسی بیوتروریسم تاتقدیر از روحیه ساده‌زیستی درکمیته امداد

بهارستان‌نشینان امروز (سه‌شنبه) میزبان پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی و سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور بودند.

بهارستان‌نشینان امروز (سه‌شنبه) میزبان پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی و سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور بودند.


به گزارش تحلیل ایران، جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی (سه شنبه، 22 تیرماه) رأس ساعت 8 و 8دقیقه به ریاست علی لاریجانی و با حضور 202 نفر از نمایندگان آغاز شد.

گفتنی است سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی دستور کار جلسه علنی را به شرح زیر قرائت کرد:

- گزارش پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) درمورد فعالیتهای انجام شده آن کمیته و اقتصاد مقاومتی.


- انتخاب دو نفر از نمایندگان به انتخاب مجلس به عنوان عضو ناظر در شورای عالی اداری.

- انتخاب دو نفر از کمیسیون اجتماعی به انتخاب مجلس به عنوان عضو شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت.

- انتخاب یک نفر از کمیسیون فرهنگی به انتخاب مجلس به عنوان ناظر در هیئت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور.

- انتخاب دو نفر از اعضای کمیسیونهای اقتصادی و قضایی به انتخاب مجلس به عنوان عضو در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز.

- انتخاب دو نفر از اعضای کمیسیونهای اجتماعی و برنامه و بودجه به عنوان ناظر در شورای حقوق و دستمزد.


- انتخاب دو نفر از اعضای کمیسیونهای برنامه و بودجه به انتخاب مجلس به عنوان ناظر در شورای پول و اعتبار.

- انتخاب دو نفر از نمایندگان مجلس به عنوان ناظر در شورای اقتصاد.

- انتخاب دو نفر از اعضای کمیسیون اقتصادی به انتخاب مجلس به عنوان ناظر در هیئت عالی نظارت قانون نظام صنفی کشور.

- گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد لایحه کاهش ساعات اشتغال زنان.

**صبح امروز؛ بررسی "بیوتروریسم" در نشست ویژه کمیسیون امنیتسید حسن نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به جلسه صبح امروز این کمیسیون گفت: نشست ویژه کمیسیون امنیت ملی مجلس به منظور بررسی ابعاد "بیوتروریسم" صبح امروز و پیش از آغاز جلسه علنی برگزار شد.

وی افزود: در نشست ویژه کمیسیون امنیت مجلس به منظور بررسی ابعاد «بیوتروریسم»، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل و نمایندگانی از وزارت اطلاعات و دیگر نهادهای امنیتی کشور حضور داشتند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: در این جلسه، موضوع نحوه کاشت محصولات کشاورزی ارگانیک در پی بررسی ابعاد «بیوتروریسم» مورد بررسی قرار گرفت.

نقوی‌حسینی اضافه کرد: در بخش دیگری از این جلسه، آقای بروجردی، رئیس کمیسیون نیز، گزارشی از سفرش به استان کرمانشاه برای بررسی ابعاد حادثه سوء‌قصد به فلاحت‌پیشه را به اعضای کمیسیون ارائه کرد.

وی خاطرنشان کرد: قرار است، سردار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در جلسه عصر امروز این کمیسیون حضور یافته و گزارشی از آخرین اقدامات این وزارتخانه در حوزه دفاعی به اعضای کمیسیون ارائه کند.

**کمیته امداد فرامذهبی و فراقومی عمل می‌کند/تمرکز بر افزایش خدمات است

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، صبح امروز (سه‌شنبه 22 تیر) در جلسه علنی پارلمان به ارائه گزارشی از عملکرد و اهداف کمیته امداد پرداخت.

فتاح با بیان اینکه  حدود 15 ماه است با حکم مقام معظم رهبری بنده و هیئت امنای جدید در کمیته امداد مشغول فعالیت شده‌ایم، اظهار کرد: هدف اصلی رئیس و هیئت امنای کمیته امداد در این دوره پس از کسب رضایت پروردگار و رهبر معظم انقلاب، کسب رضایت مددجویان و افزایش اعتماد عمومی به این کمیته است.

وی با بیان اینکه  انباشت فقر در جامعه مناسب نیست، گفت: برای رفع این مشکل باید تلاش کرد، البته در این زمینه با کمبود منابع مالی مواجه هستیم  و نباید فراموش کرد که بی‌توجهی به فقر تبعات اجتماعی در پی خواهد داشت.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه  6 درصد از جمعیت کشور تحت پوشش خدمات کمیته امداد هستند، افزود: با توجه به افزایش تورم در سالهای گذشته اثربخشی پرداخت یارانه‌ها کم شده و نباید فراموش کرد میزان بودجه کمیته امداد و سازمان بهزیستی سرجمع یک و نیم درصد بودجه جاری کشور را تشکیل می‌دهد.


فتاح با اعلام اینکه مشکلاتی در رابطه با درمان، مسکن، ازدواج و آموزش وجود دارد، به آماری در این زمینه پرداخت و اظهار کرد: در حال حاضر یک میلیون زن سرپرست خانوار، 200 هزار یتیم، 130 هزار دانش آموز، 75 هزار دانشجو، 20 هزار بیمار صعب العلاج، 400 هزار سالمند زمین‌گیر و تعداد قابل توجهی سالمند، 30 هزار سرپرست زندانی و 80 هزارکودک دیگر تحت پوششهای امنیت غذایی هستند.

وی عنوان کرد: تمامی مددجویان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و تکمیلی هستند و با همه این مسائل سال 94 بالغ بر 300 میلیارد تومان صرف درمان افراد تحت پوشش شد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: در مجموع 200 هزار یتیم به علاوه 100 هزار از فرزندان محسنین و غیر یتیم در کشور تحت پوشش حامیان هستند و یک میلیون حامی در کشور وجود دارد.


فتاح با تأکید بر توسعه انفاق در جامعه افزود: در کمیته امداد ازظرفیت مراکز نیکوکاری و خیریه‌ها و حامیان داخلی و خارجی و همچنین از داوطلبان امداد دهی استفاده خواهد شد.

وی اظهار داشت: کاهش هزینه‌ها، چابک‌سازی و ارائه گزارش به مردم و مسئولان از اهداف دیگر کمیته امداد است.

فتاح با بیان اینکه کمیته امداد فراجناحی عمل می‌کند و در مسائل سیاسی دخالت نخواهد کرد، ادامه داد: کمیته امداد تحت زعامت رهبر انقلاب و نقطه نظرهای ایشان و شرع اداره می‌شود و همه ما تلاش می‌کنیم در چارچوب احکام، خودکفایی و اشتغال خانواده‌های تحت پوشش را امکان پذیر کنیم.


وی با تأکید بر اینکه اشتغال و خودکفایی خانواده‌های تحت پوشش مهمترین هدف کمیته امداد امام خمینی (ره) است، افزود: طی سنوات گذشته و تا سال 94 با صرف منابع بانکی و امدادی بالغ بر 1400 میلیاردتومان قرض الحسنه برای 130 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شده است.

فتاح بیان داشت: تمرکز کمیته امداد به جای افزایش پرداخت مستمری ماهانه افزایش خدمات است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: این قابلیت در کمیته امداد وجود دارد که در سال 95 با همکاری دولت و مجلس بالغ بر 200 هزار فرصت شغلی از طریق وام بانکی ایجاد کند، به همین دلیل دست یاری به سمت نمایندگان مجلس دراز می‌کنیم.


فتاح با بیان اینکه متأسفانه با وجود قابلیت بالای امداد در بودجه سال 95 منابع بانکی قرض‌الحسنه برای اشتغال به 50 درصد رسیده، افزود: از نمایندگان تقاضا داریم به جبران مافات بپردازند. کمیته امداد در سال 94 با اقدامات خود توانست 2 هزار دستگاه تراکتور از کارخانه تراکتورسازی تبریز خریداری و بین مددجویان تقسیم کند که همه مبالغ به صورت قرض‌الحسنه بود. همچنین حدود 3 هزار دستگاه وانت نیز برای ترابری بین روستاها خریداری و تحویل داده شده است.

وی ادامه داد: 190 دفتر نیز در سراسر کشور علاوه بر مراکز رسمی مشغول انجام وظیفه و رسیدگی به امور حقوقی مددجویان هستند که حدود 2 هزار وکیل هم به طور داوطلبانه این کار را انجام می‌دهند.


رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به صدقات مردمی،‌ اظهار کرد: با توجه به آسیبهای اجتماعی که در سالهای اخیر متوجه صندوقهای صدقات شده است طرح پرداخت صدقه به صورت پیامکی و الکترونیکی را در دستور کار داریم که مرحله اول آن در ماه مبارک رمضان از طریق رسانه ملی اعلام و اجرا شد، در این مراحل 800 هزار نفر با شماره 8877 کمیته امداد تماس گرفته و داوطلب پرداخت صدقات روزانه و ماهانه خود به صورت پیامکی شدند.

فتاح با بیان اینکه ریشه‌یابی فقر در برنامه‌ریزی کلان امروز کشور بسیار مهم است، افزود: کمیته امداد در ایجاد فقر نقشی ندارد و ما متولی اصلی رسیدگی به امور محرومین هستیم اگرچه این رسیدگی ناکافی است چرا که نقص قوانین و عدم اجرای صحیح آن در ایجاد این فقر تأثیر داشته که باید رفع شود.


وی تاکید کرد: در سالهای اخیر افزایش زنان مطلقه و سرپرست خانوار، اعتیاد، فقدان نظام جامع، تأمین اجتماعی، رکود، تورم، قاچاق، واردات و کاهش رشد سرانه ملی به شدت به میزان فقر جامعه اضافه کرده است که همه دولتها و مجالس در این صحن سهیم بودند و ساده عرض می‌کنم همه ما در پختن آشی که طعم آن تلخ است سهیم هستیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با تأکید بر اینکه فرهنگ ایرانی و اسلامی ایجاب می‌کند نسبت به فقرا بی‌تفاوت نباشیم، افزود: وضعیت موجود واقعیت تلخی است چرا که رسیدگی به امور فقرا متن انقلاب امام ما بود و نه حاشیه آن، هر چند امنیت اجتماعی که بسیار مهم است به این امر بستگی دارد؛ کمیته امداد امام خمینی (ره) خود را رقیب خیریه‌ها و سازمانهای مردم‌نهاد نمی‌داند و سعی داریم در سیاستهای کلان به سمت مردمی و اجتماعی شدن ببریم و برون سپاری خدمات کمیته امداد را در دستور کار داریم.


وی با ابراز تأسف از اینکه در حوزه ترویج انفاق و نیکوکاری در کشور دچار کمبود و عقب‌ماندگی فرهنگی هستیم، تصریح کرد: طبق برآورد کمیته  امداد اگر مردم در خصوص کمک به نزدیکان و همسایگان خود مشارکت کنند بیش از 50 درصد مددجویان می‌توانند از پوشش امداد خارج شوند.

فتاح در ادامه با بیان اینکه اقتصاد انفاق یکی از وجوه اقتصاد مقاومتی است، گفت: جبهه معارض انقلاب تلاش‌های بی‌وقفه‌ای برای تخریب کمیته امداد امام خمینی (ره) داشته‌اند که بی نتیجه بوده است و رشد درآمد این کمیته شاهد این مدعاست.

وی با اشاره به دریافت مجوز برای تأسیس صندوق قرض‌الحسنه کمیته امداد امام خمینی (ره) عنوان کرد: سال 94 بدون صندوق از محل منابع این کمیته 500 هزار میلیارد تومان قرض‌الحسنه دادیم.


رئیس کمیته امداد ادامه داد: رفع نیازهای مردم و اعضای تحت پوشش نیاز به تعیین خط فقر از سوی مسئولان دارد لذا باید با برنامه ریزی به فقر حمله کرد تا تعداد محرومان کاهش یابد. همچنین خدمت بی منت از مهم‌ترین اهداف ماست و در وهله اول اکرام را در اولویت قرار داده‌ایم.

فتاح همچنین با بیان اینکه 6 میلیون نفر شاغل وجود دارند که هنوز تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار ندارند، گفت: از مجلس تقاضامندیم در این زمینه توجه کند، همچنین تفکیک وظیفه تخصصی و عمومی کمیته امداد از سوی قوه مقننه مورد استقبال ماست.

وی افزود: تصور ما این است که همه شما در مجلس امدادگر هستید لذا باید با هم افزایی به طبقه محروم خدمت‌رسانی کنید که در این زمینه انتقال ساختمان کمیته از سوهانک به آزادی پاسخ به مطالبه عمومی بود.


رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: مجموعاً 6 هزار میلیارد تومان برای اشتغال افراد تحت پوشش صرف شده که شامل 130 هزار نفر در سال 94 بوده و در رابطه با این موضوع 600 هزار نفر وام دریافت کرده‌اند. رئیس کمیته امداد افزود: بنده ادعایی ندارم که تمامی مبالغ مذکور به ایجاد اشتغال پایدار منتهی شده اما بالای 80 درصد به استقلال اقتصادی منتهی شده، در سال گذشته 150 هزار نفر تحت پوشش کمیته قرار گرفته‌اند و 190 هزار نفر خارج شده‌اند و قصد داریم در سال جاری 5 درصد خارج شوند.

وی در خصوص سؤال رئیس مجلس در رابطه با وامهای بانکی کمیته افزود: 2 هزار میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه از طریق بانکها به مددجویان ارائه شد که منابع در سال جاری به 1000 میلیارد تومان کاهش یافته، این در حالی است که انتظار اشتغال‌زایی در این رابطه وجود دارد.

فتاح با بیان اینکه باید مشکل 6 میلیون نفر شاغلی که تحت پوشش تأمین اجتماعی نیستند حل شود و نقصهای قانونی در این رابطه مرتفع شود، تصریح کرد: در حال حاضر هزینه‌های تحصیل بالا رفته، بنابراین باید به حمایت از دانشجویان و دانش آموزان بیشتر توجه شود.


رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد: اینکه در حال حاضر تمامی مردم به صورت مساوی یارانه دریافت می‌کنند قابل قبول نیست و اگر قانون مجلس اجرایی شود با استفاده از یارانه دهکهای بالا می‌توان منابع لازم را برای اشتغال‌زایی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد فراهم کرد.

وی با انتقاد از روند دشوار ارائه وام در بانکها گفت: برای ارائه وام با مصیبت روبه رو هستیم و مشکلاتی مانند نبود ضامن و مدارک وجود دارد این در حالی است که خود بانکها اعلام می‌کنند کمتر از 2 درصد از لاوصولیها مربوط به وام گیرندگان کمیته است و این بیانگر خوش حسابی آنان است در حالی که درصد بیشتر لاوصولیهای بانک‌ها مربوط به دیگران است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با تاکید بر لزوم حل مسائل وام گیرندگان مسکن روستایی افزود: بازگشت بدهی‌ها و همچنین نظارت بر خیریه‌ها توسط کمیته امداد و بسیاری از مسائل دیگر نیاز به مصوبه مجلس دارد.


فتاح  گفت: کمیته امداد تحت نظارت سازمان بازرسی و دیوان محاسبات و نهاد مقام معظم رهبری است و این اطمینان را می‌دهم عملکرد کمیته شفاف است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: نیروهای رسمی، قراردادی، شرکتی و ساعتی در کمیته امداد حضور دارند و تاکنون کسی تعدیل نشده و حتی به خاطر کمبود نیرو نمی‌توانیم یک نفر را تعدیل کنیم، صرفاً بخشی از کارکنان به‌صورت قراردادی بودند به‌گونه‌ای که به آنها اجازه داده شد آنها را به‌صورت شرکتی استخدام کنیم.

**لزوم حمایت جدی دولت از کمیته امداد امام خمینی(ره)

 

محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی صبح امروز(سه شنبه 22 تیرماه) در نشست علنی پارلمان پس از سخنان رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) اظهار کرد: از رویکرد بسیجی‌گونه و انقلابی آقای فتاح و تلاشهای بی‌شاعبه همکاران ایشان در جهت خدمت رسانی به محرومین جامعه تشکرمی‌کنم. امروز کشور نیازمند مدیران انقلابی و جهادی است که باید در سازمانهای دیگر هم این رویکرد اتخاذ شود.

وی افزود: با توجه به اینکه کمیته امداد در بین مردم نفوذ دارد، لازم است از ظرفیت موسسات خیریه هم در جهتت خدمت رسانی بهتر به محرومین استفاده شود.

سعیدی با اشاره به مشکلات معیشتی مردم تصریح کرد: عدم توجه به اقتصاد محرومان، افزایش طلاق، مهاجرت محرومان و خشکسالیهای اخیر موجب حاد شدن وضعیت اقتصادی مردم شده که نیاز است دولت از کمیته امداد حمایت جدی داشته باشد.

نماینده مردم تبریز افزود: دولت با بخشش وامهای معوقه محرومین جامعه می‌تواند دلگرمی حداقلی به این قشر از جامعه بدهد. از طرفی مجلس هم باید به کمک دولت شتافته تا این نهاد انقلابی را حمایت و فقر زدایی کنند.

**مسئولان مبارزه با فقر را در دستور کار قرار دهند

 

جمشید جعفرپور نماینده مردم لارستان در مجلس شورای اسلامی پس از سخنان رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)، گفت: انقلاب اسلامی با هدف تقویت و تثبیت ارزشهای اسلامی شکل گرفت و هر جا که صحبت از امام خمینی مطرح باشد محرومیت‌زدایی را به همراه دارد.

نماینده مردم لارستان در خانه ملت با بیان اینکه کمیته امداد و سازمان بهزیستی در جهت محرومیت‌زدایی از فقرا تلاش می‌کنند، افزود: محرومان در لحظات حساس و در جبهه‌های جنگ یار و یاور رهبری بوده و هستند.

وی با بیان اینکه مبارزه با معلول مشکلات یعنی رفع محرومیت وظیفه کمیته امداد امام خمینی(ره) است، تاکید کرد: مسؤلان نظام  باید همیشه مبارزه با  فقر را در دستور کار خود داشته باشند. از طریق قوانین و لوایح می‌توان بخشی از فقر را در جامعه کاهش داد.


**تقدیر از فتاح به دلیل تعطیل‌کردن «ساختمان‌ گران قیمت کمیته امداد»

 

علی بختیار نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی، صبح امروز (سه شنبه 22 تیرماه) در نشست علنی پارلمان پس از سخنان رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، اظهار کرد: جا دارد به دلیل اقدامات خوب کمیته امداد امام خمینی(ره) و تدبیر درست  آقای فتاح در تعطیلی ساختمان گران‌ قیمت این کمیته تشکر و قدردانی لازم را از ایشان داشته باشم.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات مهم در نظام تامین اجتماعی عدم حمایت از محرومین است، گفت: تعدد و موازی‌کاری در ارائه خدمات به محرومین جامعه موجب بروز این مشکلات شده است.

نماینده مردم گلپایگان افزود: بنیاد شهید و جانبازان نسبت به رسیدگی وضعیت خانواده‌های شهدا و جانبازان اهتمام لازم را ندارند و هیچ حمایت مناسبی از این قشر جامعه نمی‌شود.

بختیار با اشاره به اینکه وضعیت حقوقی محرومین در جامعه بسیار تاسف بار است، تصریح کرد: بین 50 تا 100 هزار تومان به محرومین حقوق پرداخت می‌شود که واقعاً این حقوق خرج یک روز آنها نیست. متاسفانه در هدفمندی یارانه‌ها تخصیص مناسبی از سوی دولت برای محرومین دیده نشده است.

وی افزود: اگر می‌خواهیم نظام توسعه یافته در بحث اشتغال داشته باشیم باید حتماً با یک مطالعه جدی جهت حمایت از محرومین گام برداریم.

**6میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد بیمه تأمین اجتماعی ندارند/ سهم کمیته امداد از یارانه‌ها پرداخت نمی‌شود 

پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) در حاشیه جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، 22 تیر) خانه ملت در جمع خبرنگاران در سخنانی با بیان "وقتی اقتصاد دچار رکود و تورم است و واردات بر صادرات غلبه دارد، نباید انتظار داشته باشیم که درآمد سرانه ملی ارتقا یابد"، گفت: درآمد افراد طبقات پایین جامعه در شرایط جاری اقتصاد کمتر شده و معنای آن افزایش جامعه کمیته امداد است.

وی وظیفه کمیته امداد را امدادرسانی به فقرا برای توانمندسازی آنها و نه ریشه‌کن‌کردن فقر آنها دانست و افزود: گزارش امروز بنده به نمایندگان مجلس مبتنی بر عملکرد کمیته امداد، جامعه آماری این نهاد و نواقص قانونی بود که به نمایندگان مجلس ارائه شد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با تأکید بر اینکه 6 درصد از کل جمعیت کشور تحت پوشش کمیته امداد هستند، گفت: عملکرد کمیته امداد مربوط به دوره جاری یا این دولت نیست. وضعیت فعلی کمیته امداد، وضعیت خوبی نیست.

فتاح با بیان "با اقدامات پیشگیرانه و با قوانین و اقدامات دولت باید جلوی فقر جامعه را با عزم ملی بگیریم"، اظهار کرد: کمیته امداد مسئول ایجاد اشتغال، رفع تورم و رکود، تحصیل، مسکن و تأمین اجتماعی مردم نیست، اما این نهاد به‌سهم خود وارد همه این معضلات شده تا بتواند افراد نیازمند را پشتیبانی کند.

وی همچنین بودجه تعیین شده از ناحیه کمکهای مردمی و بودجه‌های دولتی را در وضعیت نامطلوبی توصیف و تأکید کرد: وقتی این مبلغ بین خانواده کمیته امداد که 6 درصد از جمعیت کشور را شامل می‌شود، تقسیم شود، می‌گویند کمیته امداد پول کمی به خانواده‌های تحت پوشش اختصاص می‌دهد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) 6 میلیون نفر از جمعیت تحت پوشش این نهاد را فاقد بیمه تأمین اجتماعی اعلام کرد.

فتاح همچنین در پایان از پرداخت نشدن سهم کمیته امداد از یارانه‌های نقدی انتقاد و خاطرنشان کرد: با تعدیلی که از جمعیت یارانه‌بگیر اتفاق افتاده، تمایلی به پرداخت سهم کمیته امداد از یارانه‌ها برای اشتغال و توانمندسازی خانواده‌های تحت پوشش این کمیته در برخی مسئولان وجود ندارد.

**نزدیکان رئیس‌جمهور حقوق‌های‌ خود را اعلام کنند

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا صباغیان نماینده مردم مهریز در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از حقوقهای نجومی گفت: حقوقهای نامتعارف باعث دغدغه مردم شده و تکلیف سنگینی را متوجه نمایندگان کرده است.

وی افزود: اقدامات خوبی از سوی دولت و مجلس در رابطه با پیگیری مسئله فیشهای نجومی انجام شده اما این موضوع به خوبی برای مردم روشن نشده است. هنوز مشخص نشده که مشکل قوانین و مقررات بوده و یا از قوانین سوء‌استفاده شده، اگر ناشی از قوانین و مقررات نبوده افرادی برکنار شده‌اند و چرا بزرگ‌ترهایشان برکنار نمی‌شوند؟

وی با طرح این سؤال که اگر مشکل سوء‌استفاده از قوانین بوده چرا وزرا و معاونین آنها و ناظران برکنار نشده‌اند، اظهار کرد: باید مشخص شود که مجلس در قبال این فیشهای حقوقی چه کار کرده است؟ مجلس دو هفته تعطیل بوده و هنوز مشخص نیست که چه کار کرده است. بنده احساس می‌کنم که تناقضاتی در زمینه تعداد فیشهای نجومی وجود دارد.

صباغیان خطاب به لاریجانی که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: آقای رئیس‌جمهور‌ آماری از فیشهای حقوقی عمومی اعلام کرد و گفت این موضوع فراگیر بوده اما شما گفتید که حدود 900 فیش حقوقی نجومی داریم.

لاریجانی در واکنش به اظهارات صباغیان که به نقل از وی گفت که تعداد فیشهای حقوقی نجومی 900 عدد بوده گفت من چنین چیزی نگفتم.

نماینده مهریز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پیشنهاد بنده این است که به دلیل اینکه موضوع فیشهای حقوقی ملی شده و مردم نیز واقعاً نگرانند و اعتماد عمومی نیز سلب شده، آقای رئیس‌جمهور باید پاسخگو باشد. عذرخواهی و استعفا برای برخورد با فیشهای حقوقی کافی نیست. احساسات مردم خدشه‌دار شده است.

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور باید به دلیل فیشهای نجومی از مردم عذرخواهی کند، گفت: باید در خصوص فیشهای حقوقی جدی باشیم مردم انتظار برخورد در این زمینه را داریم. وزرا باید در مجلس حضور یافته و مورد استیضاح و سؤال نمایندگان قرار گیرند.

صباغیان افزود: پیشنهاد بنده این است که اگر دولت قصد دارد که با موضوع فیشهای حقوقی برخورد کند، اقوام آقای رئیس جمهور، وزرا و ناظرین رسیدگی کننده به این مسئله نیز دریافتی‌هایشان را منتشر کنند. یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید رطب‌خورده کی منع رطب کند. ما نمایندگان مجلس نیز باید فیشهای حقوقی‌مان را اعلام کنیم.

وی با بیان اینکه اگر امروز با فیشهای حقوقی برخورد نشود به سرنوشت پرونده بابک زنجانی منجر خواهد شد زیرا در این پرونده نیز با بزرگترهای آن برخورد نشد.


**مجلس مخالفتی با انتشار فیشهای حقوقی نمایندگان ندارد/ارائه گزارش کمیسیون اصل 90 درباره «نجومی»‌ها

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار نماینده مهریز که درباره فیشهای حقوقی نجومی بود، گفت: فیشهای حقوقی نجومی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و مجلس نیز به دلیل این اهمیت تعطیلات تابستانی‌اش را دو هفته به تاخیر انداخت.

وی افزود: در روزهایی که مجلس از هفته گذشته جلسه نداشته 4 جلسه با فراکسیون اصل 90 و دستگاههای نظارتی و مرکز پژوهشها داشته‌ایم و مرکز پژوهشهای مجلس نیز گزارشی ارائه کرده که در آن ریشه‌های فیشهای حقوقی مطرح شده که تسامح در اجرای قانون و تخلفات قانونی نیز در آن عنوان شده است.

رئیس مجلس با بیان اینکه به کمیسیون اصل 90 مجلس ماموریت داده شده که موضوع فیشهای حقوقی نجومی را بررسی کند، اظهار داشت: قرار شد کمیسیون اصل 90 ریشه‌یابی دقیق‌تری نسبت به موضوع داشته باشد و جلساتی برگزار شده و امروز هم رئیس این کمیسیون به بنده گفت که طرحی را آماده کرده‌ام که در مجلس ارائه شود. این طرح در حال انجام است.

لاریجانی خاطر نشان کرد: گزارشهای جدیدی نیز از بخشهای نظارتی درباره آخرین اقداماتشان در حوزه پیگیری فیشهای نجومی انجام شده و در مجموع می‌توان گفت که این موضوع در مجلس در حال پیگیری است. ما نمی‌توانیم مطلب خامی را مطرح کنیم. باید بررسیهای لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به اظهارات نماینده مهریز که خواستار انتشار فیشهای حقوقی نمایندگان مجلس شده بود، گفت: شما می‌توانید فیشهایتان را به رسانه‌ها بدهید و مخالفتی در این زمینه نداریم زیرا چیز پنهانی نیست.

رئیس مجلس همچنین در خصوص سؤال و استیضاح از وزرا در خصوص فیشهای نجومی حقوقی هم گفت: نمایندگان برای سؤال و استیضاح اختیار دارند که البته این موضوع به تصمیم رئیس جلسه بستگی ندارد اگر شما واقعا به این تصمیم رسیده‌اید مکانیسم آن در آیین‌نامه وجود دارد و می‌توانید آن را انجام دهید و کسی مخالفتی با آن ندارد.** حاجی دلیگانی: نمایندگان در نشست دولت و مجلس فرصت بیان دغدغه‌ها را ندارند

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در تذکری به تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب مبنی بر برگزاری جلسات مشترک بین قوای سه‌گانه و نیز بین دو قوا اشاره کرد و گفت: جلسه بین دولت و مجلس برگزار می‌شود اما کیفیت لازم را ندارد و فرصتی برای بیان دغدغه‌های مشکلات از سوی نمایندگان فراهم نیست که باید به این نکته توجه شود.

وی افزود: سال گذشته ما درخواست کردیم که نشست مشترکی بین مجلس و قوه قضائیه برگزار شود اما این موضوع در مجلس دهم رها شد و به سرانجام نرسید.

نماینده شاهین‌شهر خطاب به لاریجانی گفت: از شما می‌خواهم که در راستای اجرای فرامین رهبر معظم انقلاب، نشست مشترک مجلس و قوه قضائیه را پیگیری کنید.

لاریجانی در پاسخ به تذکر حاجی دلیگانی تصریح کرد: پیشنهاد شما را با قوه قضائیه مطرح می‌کنیم.


 

 

**انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان به جلسه فردای بهارستان موکول شد

 

طبق برنامه، قرار بود 3 عضو حقوقدان شورای نگهبان در جلسه علنی امروز(سه‌شنبه، 22 تیر) پارلمان انتخاب شوند که انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان به جلسه فردای پارلمان موکول شد.

پیش از این بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، از انتخاب 3 عضو حقوقدان شورای نگهبان در جلسه علنی امروز پارلمان خبر داده به گفته بود: 3 عضو حقوقدان شورای نگهبان امروز (سه‌شنبه) در جلسه علنی مجلس و با رأی اکثریت نمایندگان انتخاب می‌شوند.

به گزارش تسنیم، 14 تیرماه، قوه‌‌ قضائیه در نامه‌ای به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، حقوقدانان شورای نگهبان را به خانه ملت معرفی کرد.

قوه‌‌ قضائیه در این نامه عباسعلی کدخدایی، محمدرضا علیزاده، محمدهادی صادقی، سیدفضل‌الله موسوی و احمد بیگی حبیب‌آبادی را به‌‌عنوان کاندیداهای حقوقدان عضویت در شورای نگهبان معرفی کرده بود.

طبق آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، انتخاب اعضای حقوقدان شورای نگهبان به‌عهده وکلای ملت است که باید در یکی از جلسات علنی مجلس انجام شود.

در حال حاضر محمدرضا علیزاده، محسن اسماعیلی، حجت‌الاسلام محمد سلیمی، سیامک ره‌پیک، سام سوادکوهی‌فر و نجات‌الله ابراهیمیان اعضای حقوقدان شورای نگهبان هستند.

در نامه قوه‌‌ قضائیه به مجلس محمدرضا علیزاده و عباسعلی کدخدایی دوباره  برای حقوقدانی شورای نگهبان معرفی شده‌اند.

برای آشنایی با سوابق و کارنامه 5 کاندیدای حقوقدان شورای نگهبان که به‌تازگی از سوی قوه‌ قضائیه به مجلس معرفی شد‌اند به اینجا مراجعه کنید.

**طیبه سیاوشی عضو ناظر مجلس در هیئت امنای کتابخانه عمومی شد

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 22 تیر) خانه ملت، ناظر مجلس در هیئت امنای کتابخانه عمومی کشور را انتخاب کردند.

بر اساس این گزارش، کمیسیون فرهنگی مجلس، طیبه سیاوشی عنایتی و پروانه سلحشوری نمایندگان مردم تهران در خانه ملت را برای عضویت در هیئت امنای کتابخانه عمومی کشور به صحن علنی مجلس معرفی کرد که با انصراف سلحشوری از کاندیداتوری برای عضویت در هیئت امنای کتابخانه عمومی، طیبه سیاوشی از مجموع 186 رأی اخذ شده با رأی اکثریت نمایندگان، عضو ناظر مجلس در هیئت امنای کتابخانه عمومی کشور شد.


**متخلفان حقوقهای نجومی را عزل کنید/ چرا در عزل متخلفان کوتاهی شده؟

علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی، صبح امروز (سه شنبه 22 تیرماه) در نشست علنی پارلمان طی اخطاری اظهار کرد: دیوان محاسبات تا به امروز گزارشی در مورد حقوق‌های نجومی ارائه نداده است. شاید گزارش دیوان فقط برای رئیس مجلس بوده که این با سازوکار مجلس منافات دارد و باید گزارش  این تخلف به نمایندگان ملت هم داده شود.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه متخلفان حقوق‌های نجومی به مردم خیانت کرده‌اند، گفت: چرا تا به امروز در عزل این متخلفان کوتاهی شده است؟ باید در معرفی آنها به دستگاه قضایی اهتمام فوری صورت گرفته و مجلس از قوه قضائیه پیگیر برخورد قانونی با این متخلفان باشد.

نماینده مردم محلات با بیان اینکه امریکایی‌ها در قرارداد بوئینگ هم بدعهدی کردند، تصریح کرد: فرانسوی‌ها حمایت جدی از تروریستها دارند و حکام عرب هم از آنها حمایت می‌کنند. در بدعهدی امریکایی‌ها و این‌گونه حمایتها انتظار است دستگاه دیپلماسی کشور برخورد قاطع داشته باشد.


**اعضای ناظر مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتخاب شدند

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعضای ناظر مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را انتخاب کردند.

براساس این گزارش، بهمن طاهرخانی و احمد انارکی، به ترتیب با با 109 و 94 رأی به عنوان عضو ناظر مجلس در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتخاب شدند.


**اعضای ناظر مجلس در شورای فرهنگ ایثار و شهادت انتخاب شدند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعضای ناظر در شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را انتخاب کردند.

بر اساس این گزارش، در این جلسه عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد با 171 رای و علی رستمیان با 172 رای از مجموع 206 رای اخذ شده و با رای اکثریت بهارستان‌نشینان برای عضویت در شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت انتخاب شدند**اعضای ناظر مجلس در شورای‌ عالی اداری انتخاب شدند

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعضای ناظر پارلمان در شورای‌عالی اداری را انتخاب کردند.

بر اساس این گزارش، در این جلسه سید سعید موسوی با 125 رای و زهرا ساعی با 106 رای به عنوان اعضای ناظر مجلس در شورای‌عالی اداری انتخاب شدند.

همچنین علی کرد و محمد وحدتی نمایندگان معرفی شده به صحن علنی برای عضویت در شورای‌عالی اداری بودند که نتوانستند رای لازم را برای تصدی سمت از سوی نمایندگان کسب کنند.


**لزوم کنترل حقوق دستگاه‌های دولتی/ در پرداختهای نجومی با خائن برخورد شود

 

علی بختیار نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی، در نشست علنی پارلمان طی تذکری اظهار کرد: درپرداختهای نجومی باید با خائن در هر دوره‌ای برخورد شود و این دولت و آن دولت ندارد.

وی افزود: صندوقهای بازنشستگی و نهادهای پرداخت حقوق و مزایا باید مورد کنترل و نظارت جدی قرار بگیرند.

نماینده مردم گلپایگان در مجلس با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات در مورد کنترل حقوقهای نجومی ضعیف عمل کردند، متذکر شد:  تمرکز جدی در دستگاههای دولتی از سوی نهادهای نظارتی مورد انتظار است که باید در همه سازمانهای که ذی حساب مالی وجود دارد این نظارتها متداول و همیشگی باشد.

**حضرتی و تابش عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار شدند

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعضای ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار را با رأی اکثریت‌شان انتخاب کردند.

براساس این گزارش، الیاس حضرتی و محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، محمدرضا تابش و هادی قوامی برای عضویت در شورای پول و اعتبار از سوی کمیسیونهای برنامه و بودجه و اقتصادی به صحن علنی مجلس معرفی شدند.

این گزارش می‌افزاید، محمدرضا تابش با 136 رأی و الیاس حضرتی نیز با 126 رأی از مجموع 216 رأی اخذ شده، با رأی اکثریت خانه ملتیها به عنوان اعضای ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار انتخاب شدند.

**نماینده آستارا از اداره کارشناسی سؤالات مجلس انتقاد کرد

 

 

ولی داداشی نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی به اصل 88 این قانون استناد کرد و گفت: براساس اصل 88 قانون اساسی، سؤال از وزرا حق قانونی نمایندگان است.

وی افزود: بنده سؤالی از یکی از وزرا داشتم، اما اداره کارشناسی، سؤالات را متناقض با ماده 210 آئین‌نامه اعلام کرد و گفت که بنده حق طرح سؤال ندارم.

نماینده مردم آستارا در مجلس همچنین خطاب به هیئت رئیسه خانه ملت، گفت: درخواست بنده این است که هیئت رئیسه دستور بدهد که اداره کارشناسی دقت بیشتری در اظهارنظرهایش داشته باشد.

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت در پاسخ به تذکر نماینده آستارا، خواستار پیگیری سؤال وی از وزیر مربوطه از سوی هیئت رئیسه شد.

**اعضای ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد انتخاب شدند

 

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(سه‌شنبه 22 تیر) خانه ملت، اعضای ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد را انتخاب کردند.

براساس این گزارش، شکور پورحسینی با 142 رأی و منصور مرادی با 130 رأی از مجموع 198 رأی اخذ شده، با رأی اکثریت بهارستان‌نشینان به عنوان اعضای ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد انتخاب شدند.

**اعضای ناظر مجلس در شورای اقتصاد انتخاب شدند

 

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه 22 تیر)پارلمان، اعضای ناظر مجلس در شورای اقتصاد را انتخاب کردند.

براساس این گزارش، محمدحسن نژاد نماینده مردم مرند و جلفا با 116 رأی و معصومه آقاپور نماینده مردم شبستر نیز با 116 رأی از مجموع 212 رأی اخذ شده، برای عضویت در شورای اقتصاد انتخاب شدند.

**اعضای ناظر مجلس در هیئت عالی نظارت بر قانون نظام صنفی انتخاب شدند

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، 22 تیر) خانه ملت، ناظرین مجلس در هیئت عالی نظارت بر قانون نظام صنفی را انتخاب کردند.

براساس این گزارش، قرجه طیار نماینده مردم گنبد در مجلس با 113 رأی و علی‌اکبر کریمی نماینده مردم اراک نیز با 106 رأی از مجموع 183 رأی اخذ شده، با رأی اکثریت وکلای ملت، به عنوان اعضای ناظر مجلس در هیئت عالی نظارت بر قانون نظام صنفی کشور انتخاب شدند.

 

**طرح 2 فوریتی حقوق‌های نجومی تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد

 

 

محمد دهقان نماینده مردم چناران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(سه‌شنبه 22 تیر) خانه ملت به ماده 131 آئین‌نامه داخلی مجلس درباره انتخاب مجلس در شوراهای عالی گفت: وقتی طرحی ارائه می‌شود، باید در همان جلسه به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع شود؛ این در حالیست که ما اکنون یک سال است که طرح مبارزه با جرائم اقتصادی را تقدیم هیئت‌ رئیسه مجلس کرده‌ایم.

وی افزود: طرح مبارزه با جرائم اقتصادی سه هفته‌ پیش در مجلس اعلام وصول شده، اما هنوز چاپ نشده است.

نماینده مردم چناران در مجلس تصریح کرد: آقای محبی‌نیا نماینده تکاب یک ماه است که طرحی به هیئت‌ رئیسه مجلس ارائه کرده، اما هنوز چاپ نشده است؛ هیئت رئیسه به ما می‌گوید که آقای رضایی در اداره قوانین مشغول بررسی طرح هستند.

دهقان همچنین خطاب به پزشکیان نایب‌رئیس اول مجلس که اداره جلسه علنی مجلس را برعهده داشت،گفت: طبق قانون اساسی هیچ مرجعی از جمله هیئت‌ رئیسه خانه ملت و اداره قوانین  نمی‌تواند جلوی طرح را بگیرد.

وی با انتقاد از معطل ماندن طرحهای نمایندگان در دفتر اداره قوانین مجلس اظهار کرد: طبق قانون نباید چنین شود.

نماینده مردم چناران در مجلس همچنین از ارائه طرحی دو فوریتی به هیئت‌ رئیسه مجلس درباره حقوقهای نجومی خبر داد و افزود: این طرح  هنوز چاپ نشده و دو هفته پیش تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است.

دهقان یکی از طرحهای معطل مانده در اداره قوانین مجلس را طرح تحقیق و تفحص از موضوع «از کجا آورده‌ای؟» عنوان کرد و گفت: معطل ماندن این طرح در هیئت رئیسه مجلس مبنای قانونی ندارد و باید در مدت 48 ساعت اعلام وصول می‌شد.

به گزارش تسنیم، مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت، خاطرنشان کرد:  احتمال دارد که در ابتدای کار مجلس با ازدحام طرحها مواجه شده‌ایم، اما پیگیری می‌کنیم که طرحهای معطل مانده به کمیسیونهای تخصصی ارجاع شود.

**قانون مدیریت خدمات کشوری ربطی به پرداختهای نجومی ندارد

 

حسن سلیمانی نماینده مردم کنگاور و هرسین در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 22 تیر) پارلمان در تذکری شفاهی به ماده 22 آئین‌نامه داخلی مجلس استناد کرد و گفت: این ماده بر نظارت مجلس در عملکرد دستگاههای تابعه دلالت دارد.

وی با اشاره به گزارش مرکز پژوهشهای مجلس درباره حقوقهای نجومی افزود: بنده معتقدم که در این گزارش، پیرامون نحوه اعمال قانون کم‌لطفی و بی‌توجهی شده است.

نماینده مردم کنگاور در مجلس تصریح کرد: در بیانیه دولت آمده است که قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون پرداخت نظام هماهنگ سبب پرداختهای غیرمتعارف شده است؛ در حالیکه قانون سببیتی بدون اجرا فراهم نمی‌کند و اگر ایرادی هم وجود دارد، باید متوجه اجرای قانون باشد، زیرا این قوانین از سالهای 70 و 86 تا امروز اجرا شده است.

وی خاطرنشان کرد: سؤال بنده این است که اجرای بد قانون و یا عدم اجرای آن اشکال می‌کند و یا مصوباتی که نهادها خارج از اختیارات مصوبه تصویب کرده‌اند؟

**درباره فروش آب سنگین به آمریکا باید هوشیار بود/ صالحی معتقد است معامله‌ای صورت نگرفته است

 

 

محمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 22 تیر) پارلمان در تذکری شفاهی به ماده 104 آئین‌نامه‌ داخلی مجلس  استناد کرد و گفت: آنچه در دستور جلسه منتشر شده با آنچه در تابلوی صحن است و عزیزان می‌خوانند، منافات دارد و هیئت‌ رئیسه باید به این مضوع دقت کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به اظهارات اخیر عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای مبنی بر فروخته شدن آب سنگین ایران به امریکا و اخذ پول اشاره و تأکید کرد: این در حالی است که آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی می‌گوید که به دلیل اینکه دو میلیارد دلار را امریکاییها بلوکه کرده‌‌اند، اصلا معامله‌ای صورت نگرفته؛ ما نمی‌دانیم، آقای صالحی درست می‌گوید یا آقای عراقچی؟

نماینده خمینی‌شهر در مجلس تصریح کرد: موضوع حقوقهای نجومی، مسائلی نظیر فروش آب سنگین ایران به امریکا و IPC و نیز قراردادهای جدید نفتی را تحت‌ تأثیر قرار داده است.

ابطحی همچنین از نمایندگان مجلس خواست که در زمینه فروش آب سنگین ایران به امریکا هوشیار باشند.

**نمایندگان کرمانشاه سوء‌قصد به فلاحت‌پیشه را محکوم کردند

 

غلامرضا کاتب عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(سه‌شنبه، 22 تیر) خانه ملت در سخنانی، گفت: ضمن عرض تسلیت به مردم اسلام‌آباد به مناسبت شهادت دو تن از همشهریانشان، خدارا شاکریم که نماینده اسلام‌آباد و جمعی از مدیران کرمانشاه از این اقدام تروریستی نجات یافتند.

وی همچنین اعلام کرد که جمعی از نمایندگان استان کرمانشاه در بیانیه‌ای، اقدام تروریستی و سوء‌قصد به نماینده اسلام‌آباد و تعدادی از مسئولان استانی را محکوم کرده‌اند.

دربخشی از این بیانیه آمده است: اقدامات ناجوانمردانه حمله تروریستی به نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهو و فرماندار دالاهو و مدیرکل شیلات استان کرمانشاه و شهادت دو تن از همراهان را محکوم کرده و از نیروهای امنیتی، نظامی و اطلاعاتی کشور و استان کرمانشاه می‌خواهیم که با هوشیاری، سریعاً نسبت به شناسایی و دستگیری و برخورد قاطع با عاملین حادثه، اقدام اساسی صورت پذیرد.

**رئیس‌جمهور موضوع FATF را به صورت ویژه و با ظرافت بررسی کند

 

 

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 22 تیر) پارلمان در تذکری شفاهی، خطاب به رئیس‌جمهور، گفت: براساس توافقی که در تعهدات مالی مربوط به FATF که اخیراً به عنوان زیرمجموعه گروه G7 انجام شده، قرار است ایران درباره بحث پولشویی و تأمین مالی تروریسم، تعهداتی بدهد.

وی به جلسه فردای کمیسیون اقتصادی مجلس با مسئولین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد اشاره و خطاب به حجت‌الاسلام روحانی، تصریح کرد: درخواست ما از رئیس‌جمهور و دولت این است که تعهدات کشور باید براساس مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران انجام شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس، اضافه کرد: اگر قرار است در FATF  تعهدات‌ ما براساس کارگروه ویژه اقدام مالی، موجب زیان برای کشور شود، این از نظر ما قابل قبول نیست؛ دولت باید "اکشن پلن" آن را در اسرع وقت به مجلس ارائه کند تا براساس محتویات و ریز اطلاعات، تعهدات جمهوری اسلامی مشخص شود.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: درخواست ما از آقای رئیس‌جمهور این است که با دقت و ظرافت خاصی موضوع بحث تعهدات ما را به FATF به صورت ویژه بررسی کند.

** چهاردهمین جلسه علنی مجلس پایان یافت/ جلسه بعدی فردا

 

 

چهاردهمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس پایان یافت.

پزشکیان پیش از به صدا درآوردن زنگ پایان جلسه علنی مجلس اعلام کرد که جلسه بعدی خانه ملت فردا چهارشنبه 23 تیر و با ادامه دستورکار جلسات مجلس برگزار می‌شود.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :