موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/84587 :کد

0

کمک‌های مالی مخفیانه کشورهای عرب خلیج فارس به داعش

  ﺳﻪشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ — ۱۹:۴۳
تعداد بازدید : ۱۵۶   
 تحلیل ایران -کمک‌های مالی مخفیانه کشورهای عرب خلیج فارس به داعش

وزارت دفاع انگلیس در گزارشی به کمیته روابط خارجی پارلمان این کشور از احتمال زیاد کمک‌های مالی اشخاص نزدیک به خاندان‌های سلطنتی حکومت‌های حاشیه خلیج فارس به داعش خبر داده است.


وزارت دفاع انگلیس در گزارشی به کمیته روابط خارجی پارلمان این کشور از احتمال زیاد کمک‌های مالی اشخاص نزدیک به خاندان‌های سلطنتی حکومت‌های حاشیه خلیج فارس به داعش خبر داده است.


به گزارش تحلیل ایران، گزارشی از سوی وزارت دفاع انگلیس به پارلمان این کشور ارائه شده است که حاوی مدارکی تاریخی دال بر ارسال کمک‌های مالی کشورهای عربی خلیج فارس به گروهک تروریستی داعش است.


در مدارکی که در قالب گزارش به کمیته انتخابی امور خارجی از سوی وزارت دفاع بریتانیا ارائه شده است، آمده «مدرکی تاریخی وجود دارد که از داخل کشورهای عربی خلیج فارس از طریق سیستم‌های انتقال وجه جایگزین (ای وی تی اس) به داعش کمک‌های مالی می‌شود».


«ای وی تی اس» انتقال پول در سطح بین‌المللی را با حداقل اطلاعات اشخاص، انجام می‌دهد. وزارت دفاع بریتانیا گفت اطلاعاتی در دست دارد که بر اساس آن معلوم می‌شود کمک‌های مالی به داعش شامل برخی کمک‌های اندک و منابع عظیم‌تر است که شامل نفت و مالیات می‌شود.


کمیته منتخب امور خارجه پارلمان بریتانیا گفت در موضوع دارایی‌های داعش، بریتانیا باید این توانایی را داشته باشد که سوالات سختی از دوستان نزدیک خود بپرسد که چطور کمک‌های مالی به داعش در عراق و سوریه می‌رسد.


وزارت دفاع بریتانیا گفت که ترکیه، عربستان سعودی، کویت و قطر نقشی اساسی در ائتلاف ضدداعش ایفا کردند اما مقامات وزارت خارجه گفته‌اند که برخی دولت‌های منطقه خاورمیانه جلوی ارسال کمک‌های مالی به داعش را نگرفته‌اند.


«توبیاس الوود» معاون وزیر خاورمیانه بریتانیا در امورخاورمیانه به کمیته پارلمان گفت بعد از آنکه داعش برای اولین بار توجهات بین‌المللی را به خود جلب کرد، این گروهک مدافع سنی‌ها در عراق و سوریه بود.


همچنین «دن چاگ» رئیس مسایل مربوط به داعش در وزارت خارجه بریتانیا به کمیته پارلمان گفت که داعش توانسته کمک‌های مالی ثروتمندترین حکومت‌های سنی منطقه را به خود جلب کند.


درباره احتمال کمک مالی از سوی خاندان‌های سلطنتی کشورهای حوزه خلیج فارس، الوود گفت که این مساله مبهم است و اینکه خاندان‌های سلطنتی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به داعش کمک‌ می‌کنند یانه، در مورد برخی کشورها به سختی قابل دریافت است.


در این گزارش آمده است گرچه کشورهای منطقه اخیرا ارسال کمک مالی به داعش را غیرقانونی اعلام کرده‌اند اما هنوز برخی از این کشورهای این ضوابط را به کار نگرفته‌اند.  


در انتهای این گزارش از دولت بریتانیا خواسته شده است با توجه به کمک‌های مالی به داعش از سوی متحدان بریتانیا در منطقه خاورمیانه این اطمینان را به دست آورد که این کشورها قابلیت آن را دارند تا قوانینی را به کار بگیرند که جلوی ارسال کمک مالی به داعش گرفته شود و این گروهک در آینده هیچ کمکی از سوی متحدان بریتانیا در خاورمیانه دریافت نکند. 


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :