موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگ

a/85070 :کد

ضرورت حفظ فرهنگ واخلاق در فضاهای مجازی

احمدرضا صباغی

  جمعه ۲۵ تیر ۱۳۹۵ — ۱۳:۴۲
تعداد بازدید : ۳۴۲   
 تحلیل ایران -ضرورت حفظ فرهنگ واخلاق در فضاهای مجازی

یکی ازاتفاق های تلخی که درمیان برگزاری فینال یورو۲۰۱۶ بین تیمهای فرانسه وپرتغال رخ داد ارسال بیش از۳۰۰ هزار فحش وتوهین به صفحه اینستاگرامی ((پایت)) بازیکن فرانسه بود.


یکی ازاتفاق های تلخی که درمیان برگزاری فینال یورو2016  بین تیمهای فرانسه وپرتغال رخ داد ارسال بیش از300 هزار فحش وتوهین به صفحه اینستاگرامی  ((پایت)) بازیکن فرانسه بود.


در واقع وقتی این بازیکن فرانسوی با انجام خطا برروی ((کریستینورونالدو))بازیکن مشهور پرتغال موجب مصدومیت وی شد گزارشگر بازی عادل فردوسی پور از ارسال شدن فحش ها وتوهین های فراوان به صفحه اینستاگرامی این بازیکن از سوی ایرانی ها خبرداد.


در حقیقت این اتفاق برای نخستین بار  نیست که در کشور ما می افتد  واوج چنین توهین هایی را باید در صفحه اینستاگرامی((لیونل مسی))جستجو کرد.به راستی چراباید صفحه اینستاگرامی یک بازیکن اروپایی فوتبال از سوی ایرانی ها با فحش وتوهین پر شود؟

آیا واقعا فرهنگ غنی ملت ایران با وقوع چنین اتفاق هایی زیر سوال نمی رود؟


آیا فکر بسیاری از مردمان ملل دیگر نسبت به ایران ومردمانش تغییر نخواهد.درحقیقت چه لزومی دارد در میان یک بازی فوتبال ناگهان یک مخاطب ایرانی صفحه اینستاگرامی یک بازیکن فوتبال را با فحش وتوهین پر کند.

در واقع وقوع چنین اتفاق هایی نه تنها به فرهنگ وشعور ملت ایران ضربه وارد می کند بلکه موجب تغییر افکار سایر ملل نسبت به مردمان ایران می شود البته نباید از ذکر این نکته مهم غافل شد که وقوع چنین اتفاق هایی در کشورمان  نشان از آن است که فرهنگ توهین وتحقیر افراد به یک امر عادی وطبیعی تبدیل شده است وهر فردی به خودش حق می دهد که هرسخنی دلش خواست به دیگران از یک فرد عادی گرفته تا یک بازیکن مشهور فوتبال نسبت دهد.


در واقع  با توجه به تکرار این گونه اتفاقات به دفعات متعدد در کشورمان به نظر مسئولان فرهنگی کشورباید به جای شعارهای فراوان در اجرا وعملیاتی کردن مسئولیت فرهنگی خود در جامعه گام های اساسی بردارند هرچند متاسفانه اگر بخواهیم به بررسی حوزه های مختلف جامعه از بخش های اقتصادی،فرهنگی واجتماعی گرفته تا بخش های ورزشی به لحاظ حفظ حرمت واخلاق بپردازیم متوجه خواهیم شد که بی اخلاقی هایی که منجر به توهین وفحش می شود در این  بخش های جامعه به یک امر عادی وطبیعی تبدیل شده است.


بنابراین در شرایط کنونی وبا توجه به اینکه صفحه های اینستاگرامی بعضی بازیکنان مشهور فوتبال به دلیل اقداماتشان با فحش وتوهین از سوی  بعضی هموطنان ما پرشده است به نظر می رسد لزوم فرهنگ سازی اخلاقی در فضاهایی همچون فضای مجازی به یک ضرورت تبدیل شده باشد وتدوام این اتفاق ها وپرکردن صفحه اینستاگرامی یک بازیکن فوتبال یا بازیگر مشهور با فحش وتوهین از سوی ایرانی ها جز تغییر افکار مردمان ملل مختلف نسبت به فرهنگ وخوش اخلاقی ایرانی ها سودی برای کشورمان نخواهد داشت.

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :