موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/85111 :کد

دولت فرانسه؛ حامی تروریسم، مردم قربانی آن

محمد پارسا نجفی

  جمعه ۲۵ تیر ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۹
تعداد بازدید : ۵۰۴   
 تحلیل ایران -دولت فرانسه؛ حامی تروریسم، مردم قربانی آن

حوادث تروریستی اخیر در فرانسه که به کشته و زخمی شدن نزدیک به ۲۰۰ نفر منجر شد بار دیگر این سوال را بر اذهان متبادر می سازد که چرا اروپا این چنین قربانی می دهد؟


حوادث تروریستی اخیر در فرانسه که به کشته و زخمی شدن نزدیک به 200 نفر منجر شد بار دیگر این سوال را بر اذهان متبادر می سازد که چرا اروپا این چنین قربانی می دهد؟


بیایید دانسته هایمان را مرور کنیم؛
-تروریست ها که توسط مربیان غربی آموزش دیده اند از اروپا وارد خاورمیانه می شوند،


-عربستان سعودی با هماهنگی امریکا آنها را تامین مالی کرده و


- امکانات لجستیک اسرائیل و ترکیه در اختیار شان قرار می گیرد.


-آنها عازم شهرهای مسلمان نشین می شوند و به تروریسم دست می یازند.


مرحله اول این سناریو یک دهه قبل در روسیه و به ویژه شهرهای قفقاز شمالی مانند گروزنی و مخاچ قلعه اجرا شد سپس همین روش ها برای نابود کردن ملت های منطقه خاورمیانه در کشورهای عراق، سوریه ، لیبی ، یمن ، لبنان ، افغانستان ، سومالی و.... به مرحله اجرا درآمد. همان گروه القاعده وهابی که زمانی توسط امریکا محکوم می شد و ارتباط مالی کاملا آشکاری با عربستان دارد تحت عناوین مختلف داعش، جبهه النصره، احرار شام ، جیش الاسلام و... در کشورهای خاورمیانه فعال شدند و اتباع بسیاری از کشورهای اروپایی و به ویژه فرانسه را جذب کردند.


طبیعی است این تروریست های تکفیری ها فاقد پایگاه اجتماعی و عقبه فرهنگی در میان مردم کشورهای منطقه هستند در نتیجه زمانی که به بن بست می رسند برای تجدید قوا به کشورهای سازنده خود روی آورند و از آنجا که غیر از تروریسم اقدام دیگری در اختیار ندارند برای اعمال فشار از همان آموزشهای تروریستی که از مربیان غربی خود دیده بودند علیه سازندگان خود نیز استفاده می کنند.


فرانسه فقط نیست
اگر به دو هفته قبل نگاه کنید انفجار هایی نیز در شرق و غرب عربستان روی داد که به اعتراف خود دولت وهابی ریاض توسط گروه های وهابی مانند داعش انجام شده بود. پیش از آن هم استانبول هدف این گروه ها قرار گرفت.


بنابراین عجیب نیست تروریست های سرخورده برای تجدید قوا به کشوری مانند فرانسه روی آورند، همانگونه که قبل از آن به سراغ عربستان و ترکیه هم رفته بودند.


دقیقا همین رویکرد را فرانسه در همراهی با عربستان اخیرا تکرار کرد؛ اجلاسی با حضور مقامات عربستان در فرانسه برگزار شد تا از این گروه تروریست که عامل کشتار 17 هزار نفر است، پشتیبانی صورت گیرد.


این به معنای تلاش برای انتقال تروریسم به داخل ایران است. چنانچه گفته شد این گروه ها که برای ایجاد ناامنی علیه روسیه و ایران طراحی شده اند با شکست در ماموریت اصلی خود به سوی سازندگانشان بازگشته اند. مدت ها بعد، بازهم فرانسه که از همین تروریست های منافقین ضربه خواهد خورد. البته هنوز هم فرانسه به سیاستی که امریکا برایش طراحی کرده و تروریسم را به خوب و بد تقسیم کرده، پایبند است.


هنوز هم فرانسه معتقد است همه گروه های تروریستی فعال در کشتار مردم سوریه بد نیستند و باید به برخی از آنها مانند جیش الحر کمک شود اما نمی گوید همین گروه یا گروهک منافقین در حال همکاری با داعش و النصره در خاورمیانه هستند.


البته تاوان اشتباهات راهبردی و کم خردی امنیتی دولت فرانسه را مردم این کشور می پردازند که در خیابان ها ، سواحل و شهرهای فرانسه کشته و زخمی و داغدار می شوند. باز هم دولت فرانسه رویکرد خود را تغییر نمی دهد. اقدام این کشور در اعزام ناو هواپیما بر برای بمباران داعش در عراق نمی تواند ذره ای به امنیت این کشور کمکی کند چرا که با نابودی داعش در عراق بازهم در کشوری دیگر تشکیل خواهد شد.


زمانی که این گروه ها اعلام موجودیت می کردند و به کشتار مردم منطقه اقدام کردند تادولت های بغداد و دمشق و... را تضعیف کنند کسی آنها را محکوم نکرد.


صدای ناله ها و فریاد های مردم این کشورها برای کسی در غرب شنیده نمی شد. در آن زمان سازمان های امنیتی کشورهایی مانند فرانسه تصور میکردند باز گذاشتن دست تروریست های وهابی در کشورهایشان می تواند از پتانسیل اعراب و افریقاییان ساکن در اروپا بکاهد و انها را علیه رقبایشان در خاورمیانه و روسیه مورد استفاده قرار دهد. آنها ذره ای به شکست این پروژه و بازگشت تروریسم به زادگاهش در اروپا فکر نمی کردند. به اینکه همان اتباع شان نه در جنگ بمیرند و نه در همان کشورهای هدف بمانند بلکه به اروپا بازگردند و آنچه یاد گرفته اند استفاده کنند.


اما در نهایت این مردم کشورهای منطقه و اروپا هستند که باید تاوان این اشتباهات سازمان های امنیتی غربی را بپردازند . مردم در بیروت ، الکراده بغداد، مدینه، استانبول، بروکسل، نیس و پاریس کشته می شوند  اما سیاست های سازندگان تروریسم در عربستان و فرانسه تغییری نمی کند.

                               

  محمد پارسا نجفی
 
  آدرس ایمیل : parsanajafi@outlook.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :