موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/85182 :کد

آرزوهای برباد رفته اردوغان

محمد پارسا نجفی

  شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵ — ۲۲:۳۰
تعداد بازدید : ۵۷۵   
 تحلیل ایران -آرزوهای برباد رفته اردوغان

در داخل ترکیه اوضاع بسیار بد است، اگر از مسایل اقتصادی وخیم این کشور بگذریم نمی توان به صنعت توریسم ورشکسته آن بی توجه بود.

 

 در داخل ترکیه اوضاع بسیار بد است، اگر از مسایل اقتصادی وخیم این کشور بگذریم نمی توان به  صنعت توریسم ورشکسته آن بی توجه بود.


با گلوله باران ساختمان مرکزی میت (سازمان امنیت ترکیه) توسط کودتاگران ترکیه و نیز کنترل ساختمان ریاست جمهوری این کشور و مهمتر از همه کنترل شهرهای آنکارا ، استانبول و ازمیر که قلب سیاسی، اقتصادی و صنعتی این کشور محسوب می شود می توان به تغییر اساسی در این کشور یقیین کرد. دوران عثمانی گری در ترکیه با سقوط اردوغان به پایان رسید و فصل جدید بازگشت نظامیان آغاز شد.


کودتاچیان که گفته می شود از طرفداران فتح ا.. گولن امریکایی هستند توانسته اند کشور را تصرف کرده و حتی فرمانده کل ارتش را نیز دستگیر کنند. ظاهرا امریکا که اتمام کار تروریست ها در سوریه و عراق را می داند ، دیگر نیازی به جاده صاف کن تروریست ها نداشته و به راحتی کمتر از چند دقیقه وی را کنار گذاشتند.


اردوغان مردی که بیش از یک دهه با ادعاهای پاک دستی و اسلام گرایی بر مردم مسلمان ترکیه حکومت کرد و به بیشترین حد از اعتماد مردمی نیز دست یافت و در نهایت بالاترین جایگاه سیاسی این کشور را نیز به دست آورد تقریبا به هیچکدام از اهداف خود نرسید و هیچ یک از وعده هایش را نیز تحقق نبخشید اما توانست مشکلات بسیاری را برای همسایگان و البته بیشتر از آنها خود مردم کشورش فراهم سازد.


اما چه شد که اردوغان به پایان راه رسید؟
اردوغان بعد از اینکه توانست طوفانی از دشمنی ها را علیه خود برانگیزد و در عین ناباوری با بی اعتنایی ناتو تنها ماند ،‌تحریم شد و در داخل با بحران اقتصادی، سقوط ارزش لیر و شاخص سهام مواجه شد از روسیه عذرخواهی کرد. از طرف دیگر همزمان اردوغان دستور گسترش روابط سیاسی و دیپلماتیک با تل آویو را صادر کرد. اردوغان که شش سال خود را مدافع حقوق مردم فلسطین خصوصا غزه در محاصره، نشان می داد از تمام ادعاهای خود صرف نظر کرد و جالبتر اینکه میت یا همان سازمان امنیت ترکیه را مسئول همکاری با موساد و کنترل فعالیت های حماس در داخل ترکیه کرد.


اینها همه به دستور کسی بود که بیش  از یک دهه است رویاهای عجیبی از بازگشت خلافت سنی و نو عثمانی گری تا سلطه بر خاورمیانه و شمال افریقا را در سر می پروراند و همین افکار موجب شد تا ملت های ترکیه، عراق ، سوریه و ... را به بدبختی بکشاند.


شکست از درون کشور
در داخل ترکیه اما اوضاع بسیار بد است، اگر از مسایل اقتصادی وخیم این کشور بگذریم نمی توان به  صنعت توریسم ورشکسته آن بی توجه بود. صنعتی که از یک طرف تاثیر زیادی در ارزآوری برای اقتصاد ضعیف این کشور داشته و از طرف دیگر به روابط سیاسی با کشورهای منطقه کاملا حساس است. صنعتی که بخاطرش آنکارا از مسکو عذرخواهی رسمی و مکتوب کرد تا پوتین اجازه دهد گردشگران روس به این کشور سفر کنند.


در ابعاد امنیتی، اردوغان توانست کشورش را به مرز تجزیه یا جنگ داخلی کامل سوق دهد. با وجود سانسور شدید اما بازهم خبرنگاران توانستند از شهرهایی که ارتش ترکیه با کردها درگیر است تصاویر خبری منتشر کنند که نشان  می دهد ارتش ترکیه اقدام به بمباران هوایی و استفاده از توپخانه در شهرهایی مانند نصیبین ، شیرناک ، اوبا و .... کرده است. یک جنگ واقعی که ابعاد آن بعدها بیشتر نمایان می شود. این شهرها در شرق و جنوب این کشور واقع شده است.


ساخته هایی ویران شده
اردوغان بیش از یک دهه قبل با وعده آتشی ملی و حل بحران کرد ها توانسته بود یک ارامش سیاسی در ترکیه برقرار سازد و از درگیری های بیست ساله در شرق و جنوب به صلح برسد. اردوغان در ابتدای حکومتش توانست تنش زدایی در رابطه با همه کشورهای همسایه از ایران و سوریه تا روسیه و یونان را به مرحله عمل رساند و همین امر منافع اقتصادی بسیاری برای این کشور به همراه داشته باشد.


اقتصادی که اردوغان تحویل گرفت با کمک مغزهای متفکری مانند چیلک ، عبدا... گل و اوغلو از چهارمین کشور ورشکسته به بیستمین اقتصاد پیشرو جهان تبدیل شود. این کشور مرزهای لرزان را به روابط با ثبات و همکاری های اقتصادی مشترک تبدیل کرد و در همه زمینه ها از مصرف کننده به صادر کننده مصنوعات ساخت تبدیل شود اما اردوغان به نزدیک ترین دوستانش نیز وفادار نماند و آنها را از عرصه سیاسی ترکیه حذف کرد.


 در دوران اولیه اردوغان کودتا و سرکوب های سیاسی جای خود را به انتخابات و دموکراسی گذرا داد اما همه این موفقیت ها دیری نپایید که با رسوخ یک توهم در سران حزب عدالت و اردوغان به کابوس تبدیل شد.ناگهان اردوغان خود را مامور تشکیل نو عثمانی یافت. اردوغان وظیفه داشت تا عثمانی را تجدید حیات دهد. کابوسی که توانست همه موفقیت ها را با شکست های بزرگ در همه زمینه ها تعویض کند.اردوغان با چرخشی شدید در سیاست های داخلی و خارجی تقریبا همه همسایگان را به دشمن تبدیل کرد؛ از روسیه تا مصر از سوریه تا یمن و .....


مرزهای 800 کیلومتری مشترک با سوریه که با آمدن اردوغان مین روبی شد و سیم های خاردار جای خود را به شهرک های صنعتی مشترک و همکاری های اقتصادی با همسایه جنوبی داده بود ظرف مدت کوتاهی شاهد شدید ترین جنایات و آوارگی ها بود. تمام تعامل ها به عداوت ها تغییر کرد و اردوغان توانست تنها تفرقه و تنفر بکارد و اینک حکومت تحت امر این شخص، طوفان و بحران در سیاست و اقتصاد تریکه را برداشت می کند.


تصور اردوغان این بود که بتواند یک امپراطوری مانند عثمانی را شکل دهد اما آنچه خود ساخته بود را نیز بر باد فنا داد و تازه فهمید در مسیری گام برداشته که شیطان از وی خواسته بود. شاید این بخشی از تقدیر خاورمیانه است که هر بار شخصی در کشوری از این منطقه ظهور می کند تا گذشته های دور را دوباره زنده کند اما تنها مردم کشورش را به کام مرگ می برد. صدام در عراق , اردوغان در ترکیه، قذافی در لیبی و ....


البته راه اشتباه را هر زمان تغییر بدهند خوب است اما به شرط اینکه یک اقدام تاکتیکی برای پافشاری بیشتر بر خواسته های خود در آینده نباشد.ویرانی های شرق و جنوب ترکیه و درد و رنج ملت های نابود شده سوریه و عراق بهای کمی نیست برای اشتباهات بزرگ اشخاص کوچک.


آینده چه خواهد شد؟
احتمال قوی این است که محور ترکی عربی که علیه مردم سوریه و عراق و ضد محور مقاومت به پیاده نظام استکبار تبدیل شده بود مضمحل خواهد شد و آنچه قطعی است اخوانی های در ترکیه که در سودای احیای عثمانی بودند در ایستگاه آخر قرار گرفتند. از طرف دیگر با توجه به شرایط امنیتی که حزب عدالت و توسعه در کشور ایجاد کرده بود ترکیه در معرض جنگ داخلی بود و چنین رخدادی آن هم در کشوری که تاکنون 4 کودتای موفق و 10 کودتای ناموفق را تجربه کرده است چندان  عجیب نیست. به هر حال اگر چه ترکیه در آینده دیگر بازیگر فعالی نیست اما دوست ایران هم نخواهد بود.

 

                               

  محمد پارسا نجفی
 
  آدرس ایمیل : parsanajafi@outlook.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :