موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/8528 :کد

0

کنگره به ندرت توانسته بر حق وتوی رئیس‌ جمهور غلبه کند

  چهارشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۸:۵۶
تعداد بازدید : ۳۲۵   
 تحلیل ایران -کنگره به ندرت توانسته بر حق وتوی رئیس‌ جمهور غلبه کند

روزنامه نیویورک‌تایمز با اشاره به سابقه مناقشات میان قوای مجریه و مقننه در تاریخ آمریکا، نوشته است که موارد بسیار اندکی بوده که کنگره توانسته است از پس حق وتوی رئیس‌جمهور، برآید.

روزنامه نیویورک‌تایمز با اشاره به سابقه مناقشات میان قوای مجریه و مقننه در تاریخ آمریکا، نوشته است که موارد بسیار اندکی بوده که کنگره توانسته است از پس حق وتوی رئیس‌جمهور، برآید.

به گزارش تحلیل ایران ، با نزدیک شدن به ضرب‌الاجل بررسی توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا، شمار سناتورهای دموکرات حامی این سند همچنان در حال افزایش است.

روزنامه نیویورک‌تایمز به همین بهانه در گزارشی به سابقه تاریخی جدال میان کنگره و رئیس‌جمهور آمریکا پرداخته و نوشته است که تاکنون قانونگذاران آمریکایی به ندرت توانسته‌اند بر حق وتوی رئیس دولت، غلبه کنند.

بر اساس قوانین آمریکا، رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند مصوبات کنگره را وتو کند، مشروط بر آنکه آن مصوبه از حمایت بیش از دو سوم نمایندگان در هر مجلس (سنا و نمایندگان)، برخوردار نباشد. به اکثریت دو سومی در کنگره آمریکا که حق وتو را از رئیس‌جمهور سلب می‌کند، اصطلاحا «ابَر اکثریت» گفته می‌شود.

نیویورک‌تایمز نوشته است: «نادر بودن موارد غلبه بر وتو به طور کلی و در موضوعات سیاست خارجی به طور خاص، نشان می‌دهد که مخالفان جمهوری‌خواه توافق هسته‌ای، برای فائق آمدن بر رد طرح "عدم حمایت از توافق" توسط (باراک) اوباما (رئیس‌جمهور آمریکا)، که وعده‌اش را هم داده است، تا چه حد دشوار است.»

در این گزارش با اشاره به افزایش تعداد سناتورهایی که از توافق حمایت می‌کنند و این نکته که اوباما برای حفظ حق وتو تنها لازم است تا 34 نفر از 100 عضو سنا را با خود همراه کند، آمده است: «شانس (مخالفان) از قبل هم اندک به نظر می‌رسید. این بدان معنی است که حتی با وجود مخالفت اکثریت در مجلس نمایندگان و سنا، توافقنامه اجرایی می‌شود.»

از مارس سال 1845 تاکنون، کنگره تنها در 110 مورد توانسته ابراکثریت را به دست آورد و بر وتوی رئیس‌جمهور غلبه کند. «جان تایلر» اولین رئیس‌جمهوری بود که کنگره وتوی او را رد کرد. «اندرو جانسون» که پس از جنگ‌های داخلی آمریکا استیضاح شده و از تقریبا کنار گذاشته شد، از این حیث رکوردار است. او مجموعا 15 بار با اثر اکثریت کنگره در برابر خود مواجه شد.

کنگره در مجموع تنها در 5درصد از 2566 موردی که روسای‌جمهور آمریکا از حق وتو استفاده کرده‌اند، توانسته موفق ظاهر شود و وتو را بی‌اثر کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :