موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/85288 :کد

0

ایران قطعاً مخالف کودتا در ترکیه است

  شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵ — ۱۸:۵۸
تعداد بازدید : ۲۶۵   
 تحلیل ایران -ایران قطعاً مخالف کودتا در ترکیه است

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با کودتا در ترکیه و اساساً هرگونه کودتا و تحمیل نظر با زور مخالف است.

 

 

 

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با کودتا در ترکیه و اساساً هرگونه کودتا و تحمیل نظر با زور مخالف است.

 
 
 
 

به گزارش تحلیل ایران، علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل در گفت‌وگوی اختصاصی با  با اشاره به تلاش برای کودتا در ترکیه، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران حکومتی مبتنی بر مردمسالاری دینی، یعنی حکومتی بر اساس رأی مردم در چارچوب ارزشهای اسلامی است و طبیعی است که با هر حرکت غیرقانونی و زورمندانه برای تغییر حکومت‌های مردمی مخالف است.


خبرنگار تسنیم نوشت: وی با بیان "در کشور همسایه و برادر ما یعنی ترکیه انتخابات برگزار شده و سالهاست بر مدار دموکراسی و رأی مردم حکومت تشکیل می‌شود"، افزود: اگر قرار باشد یک عده معدود از نظامی‌ها تحت تأثیر هر عامل یا عواملی بخواهند رأی مردم را پایمال کنند و حکومت مردمی آقای اردوغان را ساقط کنند، طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصولی که به آن معتقد است با این کودتا و هر کودتای دیگری مخالفت می‌کند.

 

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل با تأکید بر اینکه مردم ترکیه همچنان حامی حکومت خود هستند و عامل اصلی که کودتا را به شکست کشاند حضور مردم در صحنه بود، تصریح کرد: ترکیه کشور همسایه و برادر ماست و این نوع اقدامات  مانند کودتا که موجب می‌شود کشوری از مدار پیشرفت، عدالت و مردمسالاری به‌دور بیفتد، هیچ‌وقت مورد تأیید ما نخواهد بود؛ مضافاً اینکه حکومت فعلی ترکیه بر اساس مدعای اصلی آقای اردوغان، به‌دنبال احیای ارزشهای اسلامی است و این مسئله او را به ما نزدیک‌تر می‌کند. هرچند ما و ترکیه درباره مسائلی مثل سوریه با هم اختلاف عقیده داریم و امیدواریم روزی برسد که دولت ترکیه هم به نظرات مردم سوریه و آرای مردم سوریه احترام بگذارد و تعیین حکومت در سوریه را به مردم این کشور واگذار کند.

 

ولایتی ادامه داد: آقای بشار اسد هم در سوریه با رأی مردم انتخاب شده و اگر مردم از او حمایت نمی‌کردند نمی‌توانست به‌مدت بیش از 5 سال در برابر یک جنگ بین الملل محدود مقاومت کند.

 

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه طی هفته‌های اخیر نخست‌وزیر ترکیه به‌نوعی خواستار مذاکره با دولت سوریه شده است، این اقدام دولت ترکیه را "یک گام به‌سمت جلو" توصیف  کرد و گفت: صرف نظر از برخی اختلافات سیاسی، مشترکات زیادی ایران و ترکیه را به هم پیوند می‌دهد. این دو کشور با تاریخ و دین و مرز مشترک و منافع  مشترک قرنهاست کنار هم زندگی می‌کنند.

 

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با تأکید بر اینکه بدون تردید حاکمیت یک عده نظامی که با زور می‌خواهند نظرشان را تحمیل کنند به‌ضرر مردم ترکیه است، افزود: ما سعادت مردم ترکیه را می‌خواهیم، لذا طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران مخالف هرگونه کودتا باشد؛ لذا امیدواریم ان‌شاءالله این مشکلاتی که پیش آمده است به‌زودی با پیروزی کامل مردم ترکیه و حکومتی که ناشی از رأی این مردم است پایان بپذیرد.

 

ولایتی در پایان ابراز کرد: در این ماجرا شاهد بودیم همه احزاب سیاسی، چه آنها که با اردوغان موافقند و چه آنها که مخالفند، کودتا را محکوم کردند؛ این نشان می‌دهد اجماعی بین مردم ترکیه علیه کودتا وجود دارد و این طبیعی هم هست، لذا کماکان مثل گذشته امیدواریم ان‌شاءالله دولت آقای اردوغان در ترکیه بتواند بر این مشکلات پیروز شود و مردم ترکیه راه پیشرفت و ترقی خود را ادامه بدهند و همان‌طور که در آرمان حزب عدالت و توسعه آمده، ارزشهای اسلامی احیا شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :