موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست انسانی

a/85294 :کد

ضرورت گفتمان ایجابی در سازمان حفاظت محیط زیست

تحلیل ایران

  شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵ — ۲۳:۵۹
تعداد بازدید : ۱۱۵۴   
 تحلیل ایران -ضرورت گفتمان ایجابی در سازمان حفاظت محیط زیست

برای حل شدن بسیاری از مشکلات طبیعی و انسانی در حوزه محیط زیست، سازمان حفاظت محیط زیست باید گفتمان ایجابی را جایگزین گفتمان سلبی کند

چندی پیش خبر شهادت سه محیط بان سبب ایجاد غم و اندوه فراوانی در سطح کشور شد و قلب بسیاری از مردم به ویژه دوستداران محیط زیست و طبیعت را به درد آورد تا شمار شهدای محیط بان کشور به عدد 119 برسد. مصاحبه ها، یادداشت ها و مقاله های زیادی تاکنون از سوی کارشناسان و مسئولین در باب کمبود نیروی محیط بانی جهت حفظ و حراست از محیط زیست کشور و وضعیت معیشتی نه چندان درخور و شایسته این قشر زحمتکش متناسب با سختی ها و تهدیداتی که با آن روبرو هستند، منتشر شده است؛ اما سوال اصلی این است که به راستی جهت حفظ و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست کشور و حفاظت از جان انسان ها چه باید کرد تا باز هم شاهد داغدار شدن جامعه محیط زیست کشور نباشیم؟


راهکار اصلی را باید در گفتمان و خطی مشی سازمان حفاظت محیط زیست جست. برای حل شدن بسیاری از مشکلات طبیعی و انسانی در حوزه محیط زیست، سازمان حفاظت محیط زیست باید گفتمان ایجابی را جایگزین گفتمان سلبی کند و نوع برخورد خود را با مسائل گوناگون تغییر دهد.  برای جلوگیری از وقایعی مشابه با آنچه که برای محیط بانان عزیز کشورمان پیش آمد، پیشنهادهای ذیل ارائه می گردد:


1- پیشنهاد می شود که سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست کشور و حفظ جان محیط بانان، به سمت استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و سیستم های هوشمند(مانند هواپیماهای بدون سرنشین، سیستم های ردیابی و...) برود، چرا که با توجه به وسعت اراضی تحت حفاظت محیط زیست در ایران، افزایش تعداد محیط بانان کارساز نخواهد بود و راهگشای مشکلات فعلی نیست.


2- پیشنهاد می گردد که محیط بانان با استفاده از فناوری های جدید (مانند دوربین های پیشرفته و وسایل موقعیت یاب مکانی با دقت بالا) تجهیز شوند و تحت آموزش های تخصصی جهت شناسایی شکارچیان غیرقانونی، خاطیان و قانون شکنان عرصه طبیعت قرار گیرند و در زمینه برخورد با حرمت شکنان محیط زیست، فقط وظیفه " شناسایی " را انجام دهند و از حمل سلاح و رویایی مستقیم و درگیری اجتناب شود.


3- لزوم آموزش همگانی در زمینه حفاظت از محیط زیست به شدت در کشور احساس می شود و باید در این زمینه همه رسانه ها با قوت وارد شده و کار فرهنگی انجام شود؛ زیرا تا خود مردم ارزش منابع طبیعی، زیستگاه ها، گونه های گیاهی و جانوری را که در پیرامون آن زندگی می کنند درک نکنند، مشکلی حل نخواهد شد. باید در این زمینه اینقدر کار کرد که هر فردی خود به یک محیط بان تبدیل شود و مردمان هر روستا و شهری خود را در قبال حفاظت از محیطی که در آن زندگی می کنند، مسئول بدانند.


4- پیشنهاد می گردد که مکان هایی برای تکثیر برخی گونه ها که بیشتر در معرض شکار قرار می گیرند در نظر گرفته شود و با پرورش و تکثیر این گونه ها در مناطق خاص، توازن را میان شکار و شکارچی برقرار کرد، چرا که باید پذیرفت که میل به شکار در درون بسیاری از انسان ها وجود دارد و علاوه بر آن امروزه شکار به یک صنعت تبدیل شده است و از قبال آن و جذب توریسم می توان برای کشور درآمدزایی کرد.

همچنین باشگاه‏های تیراندازی چه در جهان و چه در ایران به کنترل میل شکار، کمک شایانی کرده‌اند. ایجاد و توسعه باشگاه‏های تیراندازی باعث خواهد شد که بسیاری از شکارچی‏ ها احساس خود به شکار را با تیراندازی تخلیه کنند. لذا ساخت و توسعه باشگاه های تیراندازی می تواند قدمی در جهت حفظ گونه های مختلف جانوری باشد.


در پایان باز هم باید متذکر شد که اگر سازمان حفاظت محیط زیست می خواهد در وظایفی که به آن محول شده موفق عمل نماید تا بتواند از محیط زیست کشور به خوبی حفظ و حراست نماید باید به جای برخورد سلبی، ایجابی عمل نماید.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :