موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/85302 :کد

ترکیه بازیچه کودتایی مشکوک

احمدرضا صباغی

  شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵ — ۰۸:۰۱
تعداد بازدید : ۴۸۱   
 تحلیل ایران -ترکیه بازیچه کودتایی مشکوک

جمعه شب گذشته در حالی سپری شد که تا صبح همسایه غربی کشورمان نخوابید. درواقع وقتی نیمه شب در کشورما در حال سپری شدن بود رسانه های مختلف دنیا خبر از حضور تانک ها وسربازان اسلحه به دست...

جمعه شب گذشته در حالی سپری شد که تا صبح همسایه غربی کشورمان نخوابید. درواقع وقتی نیمه شب در کشورما در حال سپری شدن بود رسانه های مختلف دنیا خبر از حضور تانک ها وسربازان اسلحه به دست در خیابانهای شهرهای استانبول وآنکار ترکیه دادند.پس از گذشت زمانی اندک فرضیه کودتا درکشور همسایه غربی ایران قوت گرفت.


از طرف دیگر با پررنگ تر شدن حضور ارتش وسربازان درشهرهای آنکار واستانبول  روند اتفاق های سیاسی ترکیه هرچه به ساعات پایانی شب نزدیک می شدیم به نفع کودتاگران نظامی پیش می رفت که به یک باره با فراخوان رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه به حضور مردم در خیابان های آنکارا واستانبول به طور کلی روند سیاسی ترکیه عوض شد.


در واقع با حضور مردم در خیابانهای استانبول وآنکارا ومقابله آنها با کودتاگران خیانت های گروهی از نظامیان به ریاست جمهوری ترکیه به ثمر ننشست ومردم با محاصره تانک ها موجب شدند نظامیان کودتاگران دست های خود را در جهت تسلیم شدن در برابر قدرت مردم بالا ببرند.


اما وقایع اخیر ترکیه طی 24 ساعت آینده از اعلام کودتا گرفته تا پیروزی مردم برنظامیان کودتا گرا بسیار مشکوک به نظر می رسد.درحقیقت وقتی در ساعت های اولیه حضور نظامیان در خیابانهای استانبول وآنکار فرضیه کودتا مطرح شد بسیاری از تحلیل گران مسائل سیاسی وبین المللی منتظر وقوع اتفاق های بیشتری در ترکیه بودند که این کودتای مشکوک با حضور مردم ختم بخیرشد.مشکوک بودن کودتای ترکیه را می توان در وقوع این اتفاق مشاهده کرد که رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه که از حامیان اصلی کودتا گران بود  با حضور گسترده مردم در خیابانها به ناچار تسلیم قدرت های مردمی می شود وپس ازآن رییس جمهوری ترکیه این فرد را از سمتش برکنار می کند وبا آزادی وی مجددا موجب قوت گرفتن نظریه مشکوک بودن کودتا ترکیه می شود.


از طرف دیگر بسیاری از مردم ترکیه  در حوالی بین ساعات یک  تا دوبامداد شروع به استراحت کردن وخوابیدن می کنند ولی  ساعت آغاز این کودتا به وقت ترکیه 10 جمعه شب بوده است که خود این موضوع هم مشکوک بودن کودتای ترکیه را تایید می کند.


البته وقوع یک اقدام نظامی در یک کشور که از آن به عنوان کودتای نظامی نامبرده می شود معمولا با تلفات وخسارت های جانی ومالی فراوانی همراه است اما گویا در ترکیه به نوعی کودتایی کنترل شده ومشکوک رخ داده است تا نظامی ها بیشتر در خیابانهای آنکار واستانبول رژه بروند.بنابراین حوادث جمعه شب گذشته ترکیه بیشتر به جای اینکه به یک کودتای نظامی واقعی علیه رجب طیب اردوغان شباهت داشته باشدمانند یک صحنه نمایش ساختگی ومشکوک است که بسیاری ازرسانه ها داخلی وخارجی از آن به عنوان کودتا یاد می کنند که اگر هم لفظ کودتا برای اتفاق های جمعه شب گذشته در ترکیه درست باشد نباید از مشکوک بودن آن به راحتی گذشت.

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:
پیامهای بازدید کنندگان
  ناشناس
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۵
این یک کودتای معکوس بود تا اردوغان این مهره آمریکا بتواند حکومت مذهبی را در راستای اسلام زدائی در منطقه در ترکیه راه بیاندازد.


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :