موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/85352 :کد

نگاهی به بیو تروریسم

ناصر محمدي

  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۶
تعداد بازدید : ۱۱۶۵   
 تحلیل ایران -نگاهی به بیو تروریسم

بحث جنگ‌هاي بيولوژيك امري حساس و قابل پيشگيري توسط سياستمداران‌ استراتژيست‌‌هاي نظامي،‌ دانشمندان‌ و حقوقدانان مي‌باشد. انجام اقدامات قبل از حمله بيولوژيك به منزله ايجاد سدي محكم در برابر تهديدات كم

بحث جنگ‌هاي بيولوژيك امري حساس و قابل پيشگيري توسط سياستمداران‌ استراتژيست‌‌هاي نظامي،‌ دانشمندان‌ و حقوقدانان مي‌باشد. انجام اقدامات قبل از حمله بيولوژيك به منزله ايجاد سدي محكم در برابر تهديدات كم احتمال، اما با عواقب گسترده، موثرترين راه مقابله با اين حملات مي‌باشد.

 
ترس از قرار گرفتن در معرض انواع بيماري‌ها دغدغه هميشه انسان در طول تاريخ بوده است. در اين ميان انسانهاي سلطه‌طلب هميشه درصدد بهره‌برداري از عوامل مختلف براي تسلط و ضربه زدن به ديگران بوده‌اند.اينگونه افراد با علم بر وحشت عمومي از بيماري‌ها و قدرت عوامل بيماري‌زا در فلج كردن جوامع همواره درصدد بر‌آمده‌اند تا نهايت استفاده را از اين عوامل جهت نيل به اهداف خود ببرند.

 

با پيشرفت‌هاي حاصله در علوم ژنتيك و پزشكي اين نگراني و وحشت عمومي از بيماري‌ها تا حدودي برطرف شده است، اما همين پيشرفت‌ها موجب برخي سوء استفاده‌ها نيز گرديده است. تغيير و تحولات گسترده در نوع و ساختار جنگ‌ها موجب گرديده لغات جديدي وارد ادبيات نظامي جهان شود كه بيوتروريسم به عنوان شكل جديدي از تروريسم از جمله‌ آنهاست. سوء استفاده از عوامل میکروبی زنده یا فرآورده‌های آنها یا به عبارت جامع‌تر، استفاده از عوامل بیولوژیک، به منظور ارعاب یا هلاکت انسانها و نابودی دام‌ها و گیاهان جنگ نهاني است كه «بيوتروريسم» ناميده مي‌شود.

وسایلی که به منظور انتشار عمدی ارگانیسم‌های مولد بیماری یا فرآورده‌های آنها توسط  غذا، آب، حشرات ناقل یا به صورت افشانه (آئروسل)، به کار برده می‌شود، جنگ افزار بیولوژیک مي‌باشد.


واژه بيوتروريسم و جنگ‌هاي تروريستي پس از حادثه 11 سپتامبر رنگ و بوي تازه‌اي به خود گرفت بطوري كه بودجه سالانه امريكا براي مبارزه با اينگونه اعمال جنايتكارانه به يكباره دهها برابر شد. تبليغات گسترده‌اي كه در اين زمينه صورت گرفت موجب وحشت روز افزون مردم از اين پديده و به خطر افتادن سلامت رواني جوامع شده است. بحث جنگ‌هاي بيولوژيك امري حساس و قابل پيشگيري توسط سياستمداران‌ استراتژيست‌‌هاي نظامي،‌ دانشمندان‌ و حقوقدانان مي‌باشد.

 

انجام اقدامات قبل از حمله بيولوژيك به منزله ايجاد سدي محكم در برابر تهديدات كم احتمال، اما با عواقب گسترده، موثرترين راه مقابله با اين حملات مي‌باشد. بحث حملات بيوتروريستي مقطعي نبوده و آمادگي لازم براي مقابله با حملات بيوتروريستي بايد هميشگي و دائمي  باشد. در حقیقت مهمترین مساله در مقابله با بحران‌ها مديريت سريع و كارآمد مي‌باشد.

 

هدايت صحيح و اصولي نهادهاي مسئول منجر به كاهش ابعاد فاجعه مي‌گردد. در حاليكه نداشتن راهكارهاي مناسب و عدم اجراي صحيح و بموقع سازوكارهاي موجود نتايج عكس داشته و در برخي موارد حتي باعث خارج شدن اوضاع از كنترل مي‌شود.


تمامي كشورها در برابرحملات تروريستي بيولوژيكي (بيوتروريست) بسيار آسيب‌پذير هستند و نبايد از اين حملات غافل بود. بنا به شواهد موجود، تهديد حملات بيولوژيكي در حال جدي شدن است و گروهك‌هاي نوظهوري كه تعهدات اخلاقي كمتري دارند در حال گسترش مي‌باشند. از این رو تمركز بر شيوه‌هاي مقابله با تهاجم تروريستي و پنهاني بيولوژيكي اقدامي لازم و بجا است.

 

البته در پايان اين نكته را نيز بايد خاطر نشان كرد كه همانگونه كه ناديده گرفتن و بي اعتنايي به تهديدهاي بيوتروريستي بسيار خطرناك است، بزرگ‌نمايي بيش از حد در اين مورد نيز نادرست بوده و بايد با اين مساله بطور منطقي برخورد كرد.


رسیدگی به بحث بیوتروریسم از لحاظ  حقوقی بسیار پیچیده است و اگر فردی از این طریق کشته شود از لحاظ حقوقی پیگیری این موضوع بسیار مشکل و امکان رسیدن به نتیجه درباره آن ناچیز است. شاید با ترور یاسر عرفات رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سال 1383 بود که این شیوه ترور کمی جدی شد.

 

عرفات با ماده سمی ساخته شده از پلوتونیم توسط موساد که در نسکافه اش ریخته شده، مسموم شد در نهایت درگذشت. سید عبدالعزیز حکیم رئیس مجلس اعلای عراق نیز در سال 1389 قربانی این شیوه ترور شد. او یکی از اعضای حکومت انتقالی عراق پس از سقوط صدام بود و مدتی ریاست آن را در سال ۲۰۰۳ بر عهده داشت. حکیم از حامیان فهرست ائتلاف ملی عراق در انتخابات مجلس عراق در سال 1384 بود. گرچه سرطان عامل فوت این رهبر سیاسی عراق عنوان شد اما گفته می شد وی قرباتی بیو تروریسم از سوی مقامات کشور اردن شد.


اما کم نیستند از چهره های شاخص داخل کشور که قربانی این شیوه ترور شدند.بیژن نوباه که سالها خبرنگار صداوسیما در آمریکا و مقر سازمان ملل در نیویورک بود، بیماری سرطان دارد. سرطانی که از آمریکا با وی به ایران آمد.او می گوید یکی از 2 نوع سمی که در بدن وی است، از نوع سم باغبانی است که توسط آمریکایی ها در جنگ جهانی دوم استفاده می شد.

 

او که در مجلس هشتم و نهم نمایندگی مردم تهران را بر عهده داشته می گوید: بنده دو عمل جراحی مهم را درآمریکا انجام دادم احتمال می دهم به دلیل سه ساعت بیهوشی سم را دراین مقطع وارد بدن بنده کرده اند. گرچه نوباوه در قید حیات است اما زندگی پرمشقتی دارد. نادر طالب زاده یکی از چهره های فرهنگی و هنری کشورمان است که حالا روزهای سخت بیماری را می گذراند. خود او در مورد بیماری اش می گوید:یک سال و نیم پیش به گروهی از لبنان برای راه پیمایی اربعین به عراق رفتم. که چمدان من را از هتلی که در نجف بودم از میان صد‌ها چمدان برداشتند و ۵ الی ۶ روز بعد در کربلا نصفه شب تحویلم دادند.لب تاپ من را خالی و بررسی های‌کامل را انجام داده بودند.

 

از همان روز که چمدان‌ را تحویل گرفتم حالم بد شد اما متوجه این ماجرا نبودم.طالب زاده در حال حاضر با بیماری اش که از سرفه های خونی شروع شد و یکی از متخصص بیو تروریست، موضوع ترور وی را تائید کرده، دست و پنجه نرم می کند.


علی دادمان فرزند مرحوم دادمان وزیر راه و ترابری در دولت اصلاحات، بود. او که در روز دوشنبه هفتم تیر امسال بر اثر بیماری ناشناخته درگذشت، قائم مقام مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت مهندسی تکنوتار، مدیریت بخش دریایی شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان و مجری طرح توسعه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در سال ۱۳۹۰ بود.

 

گفته شده بیماری ایشان در پی حمله بیوتروریستی در خارج از کشور بوده که بعد از فوتش علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در حاشیه‌ مراسم ترحیم درباره احتمال ترور بیولوژیک آن مرحوم گفت: این مسئله در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بررسی خواهد شد. بنده دستور بررسی این موضوع را ابلاغ کردم تا ابعاد آن مشخص شود.در حال حاضر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بررسی بیوتروریسم را در دستور کار خود دارد و قرار است در یکی از جلسات کمیسیون این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.


از سویی در داخل کشور مواردی همچون صنعت خودرو که با استاندارد های جهانی فاصله بسیاری دارند و سالیانه بیش از 16000 نفر  رابه کام مرگ می کشاند و یا مواد غذایی و استفاده از سموم برای نباتات گیاهی و یا استفاده از هورمون که دیگر یک امر عادی در جامعه امروزی ما تلقی می شود خود نوعی کار مشابه بیوتروریسم را در کشور انجام می دهد که ما شاهد بروز بسیاری از بیماریها از جمله سرطان از سنین 20 تا 70 سال در کشور می باشیم و هر روز مردم کشور بخاطر مصرف غذاهای غیر سالم یا بر اثر سرطان می میرند و یا در جاده های کشور کشته می شوند به نوعی ما بیو تروریسم داخلی داریم بیوتروریسم جایگاهی در دنیای فعلی ندارد مگر برای ترور اشخاص بسیار مهم آنهم در شرایط خاص.
 

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
پیامهای بازدید کنندگان
  ناشناس
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۵
با تشکر از آقای محمدی، موضوع حساسی بود


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :