موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/85365 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیست و هفتم تیر ماه

  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۶
تعداد بازدید : ۵۱۷   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیست و هفتم تیر ماه

امروز یکشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، دوازدهم شوال ۱۴۳۷ هجری قمری و هفدهم جولای ۲۰۱۶ میلادی است. ۲۸ سال پیش در چنین روزی، جمهوری اسلامی ایران پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل را به ط

 

امروز یکشنبه بیست و هفتم تیر 1395 هجری خورشیدی، دوازدهم شوال 1437 هجری قمری و هفدهم جولای 2016 میلادی است. 28 سال پیش در چنین روزی، جمهوری اسلامی ایران پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل را به طور رسمی اعلام کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

27 تیر 1369
قانون ادغام نیروهای انتظامی شامل شهربانی، ژاندارمری، کمیته انقلاب اسلامی و پلیس قضایی از تصویب مجلس شورای اسلامی گذشت.

27 تیر 1368
دولت آمریکا پس از یک سال سکوت درباره حادثه تلخ سقوط هواپیمای مسافربری ایران به وسیله ناوگان دریایی آن کشور بر فراز خلیج فارس، در یک عقب نشینی آشکار وادار به پرداخت غرامت به خانواده های شهدای این حادثه شد.

27 تیر 1367
جمهوری اسلامی ایران پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را به طور رسمی اعلام کرد.

27 تیر 1337
اسکندر میرزا رییس جمهوری پاکستان و همسر ایرانی وی وارد تهران شدند.

27 تیر 1336
آمریکا از محل کمک های نظامی خود هفت فروند جت بمب افکن به ایران تحویل داد.

27 تیر 1331
اعلامیه احمد قوام پس از انتصاب وی به نخست وزیری، درباره برقراری محدودیت در آزادی های سیاسی، ارعاب و تهدید مردم به مجازات، همزمان با اشغال نظامی مرکزهای حساس شهر تهران منتشر شد. آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی به مخالفت شدید با قوام برخاست و با صدور اعلامیه ای مردم را به مبارزه تشویق کرد.

27 تیر 1320
رییس ستاد ارتش انگلیس به دولت آن کشور توصیه کرد، برای واداشتن دولت ایران به اخراج آلمانی های ساکن این کشور شدت عمل داشته باشد.

27 تیر 1305
قیام سربازان پادگان مراوه تپه در منطقه ترکمن صحرا علیه رضاخان سرکوب شد. این قیام که در سوم تیر آغاز شده بود به رهبری سروان لهاک خان مشهور به سالار جنگ، تنها سه هفته دوام داشت.

27 تیر 1303
ماژور ایمبری ویس معاون کنسولی آمریکا در خیابان شیخ هادی تهران به قتل رسید. به دنبال این حادثه در تهران حکومت نظامی اعلام شد.

27 تیر 1302
وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه با تقاضای تشکیل مدرسه ابتدایی با نام رشدیه در شهر رشت موافقت کرد.

27 تیر 1302
روزنامه «اقدام» به دلیل نشر مطلبی علیه دولت وقت توقیف شد.

27 تیر 1302
روحانیان و جمع زیادی از مردم در مسجد سلطانی اجتماع کردند و با دعا و توسل به درگاه خداوند، خواستار حل مساله مهاجرت علمای عتبات شدند. در این گردهمایی تاکید شد که از تعطیلی اماکن کسب خودداری شود. 20 هزار تن در این جلسه حضور داشتند.

27 تیر 1302
خوشتاریا تاجر و تبعه روسیه به همراه هیاتی 14 تنی از مسکو وارد تهران شد. وی در این سفر قصد داشت درباره نفت شمال، ایجاد بانک، کشیدن جاده میان تهران- انزلی و عقد پیمان تجاری با مسوولان بلند مرتبه ایران گفت و گو کند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 3)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :