موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/85417 :کد

0

شیطنت طرف مقابل باعث شده تحریم‌ها کامل لغو نشود

  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ — ۱۲:۲۶
تعداد بازدید : ۱۸۴   
 تحلیل ایران -شیطنت طرف مقابل باعث شده تحریم‌ها کامل لغو نشود

نشست خبری معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد کشورمان برگزار شد.

نشست خبری معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد کشورمان برگزار شد.

به گزارش  تحلیل ایران ، نشست خبری "سید عباس عراقچی" معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد کشورمان به مناسبت یک سالگی برجام در سالن آمفی تئاتر باشگاه خبرنگاران جوان برگزارشد.


اصلی تریم محور اظهارات عضو ارشد تیم هسته‌ای ایران: 

*در اجرای برجام بحث تحریم ها و برداشته شدن آن بسیار مهم بود اما خواسته های بزرگتری وجود دارد

*نباید برجام را منحصر به رفع تحریم ها کنیم

*در فضای کنونی پسابرجام با سوتفاهماتی روبرو هستیم

*خواسته ما در طول این ۱۲ سال در یک جمله خلاصه میشود و آن هم «انرژی هسته ای حق مسلم ماست» بود و برجام آن شعار همیشگی را محقق کرد

* غنی سازی ما یک روز تعطیل نشد و‌ شورای امنیتی که برنامه هسته ای ما را ممنوع اعلام کرده بود و تمامی هواپیماها و کشتی هایی که به سمت ایران می‌آمدند تفتیش می شد که مبادا قطعه ای وارد کشورمان شود اما همین شورای امنیت قطعنامه ای صادر می کند که برنامه هسته ای در آن تثبیت می شود

*در برجام فقط تحریم های هسته ای برداشته شد و باقی تحریم ها سر جای خود است، در موضوعات غیر هسته ای اجازه مذاکره نداشتیم به همین جهت تحریم های غیر هسته ای باقی مانده است، نمی توان گفت همه تحریم ها برداشته شده است

*تعهدات طرف مقابل طبق برجام مبنی بر لغو تحریم ها و تصویب مصوبات جدید و انجام مجوزهای جدید، همگی انجام شده است

*تعهدات کاغذی طرف مقابل انجام شده اما در عمل خیر

*غرب روی کاغذ تعهدات خود را انجام داده اما فضا و شرایط لازم را برای عملی شدن فراهم نکرد

*تحریم ها در عمل آثار خود را نشان نداده اما به معنی این نیست که هیچ گشایشی در اقتصاد کشور صورت نگرفته است

*مشکلات ساختاری، فرایندی و شیطنت طرف مقابل باعث شده تا تحریم ها کامل لغو نشود

*در حوزه انرژی، نفت، صنعت و‌ تجارت به حالت عادی بازگشتیم

*در مسئله سوخت هواپیماها تقریبا مشکل حل شده است

*بانک های بزرگ بین المللی هنوز وارد کار بانکی با ایران نشده اند

*طرف غربی در بعضی قسمت ها فضای مخربی ایجاد کرده است

*حوزه مالی و بانکی هنوز به وضعیت مطلوب نرسیده است 

* FATF ( اتحادیه بین المللی مبارزه با پول شویی) موضوع مذاکرات هسته ای نبود

* با FATF اشتراک نظر داریم که باید با منابع مالی تروریست ها برخورد شود و‌ در این زمینه دو قانون مهم را در مجلس تصویب کردیم

*آمریکایی ها قبول کردند که تحریم فروش هواپیما و‌ تحریم فروش فرش و غذا را بردارند و این تحریمی غیر هسته ای بود

*استفاده از مبادلات دلاری در کلان خودش هیچ گاه آنچنان که گفته می شود مطلوب جمهوری اسلامی ایران نبوده تا بتواند از سلطه آمریکا رهایی پیدا کند

* ما با آمریکا مذاکره نکردیم، با ۶ کشور مذاکره کردیم و هر کدام بخواهند برجام را نقض کنند باید هزینه سیاسی بپردازند

*ترامپ یا هر رییس جمهوری برجام را پاره کند ما ان را آتش میزنیم

مشروح نشست خبری 

سیدعباس عراقچی در این نشست خبری با بیان اینکه بهتر است در راستای برجام برخی سوء تفاهم‌ها رفع شود گفت: در فضای کنونی با برخی سو تفاهم‌هایی روبرو هستیم که درباره آن توضیحاتی ارائه شود بهتر است برای ما اجرای برجام نتیجه مذاکرات هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها مهم بود و در همه موارد هیچ‌گونه تردیدی وجود ندارد ولی نباید فراموش کنیم که تمامی خواسته ما رفع تحریم‌ها نبود.

وی افزود: ما نباید برجام را فقط به برداشته شدن تحریم‌ها منحصر کنیم ما در راستای مذاکرات با بدعهدی‌ها و عدم اجرای درست آن از سوی کشورهای 1+5 مواجه بودیم .

عراقچی با طرح این سوال که در واقع خواسته اصلی ما در این راستا چه بوده است گفت: مردم ما 10 الی 12 سال در مقابل تحریم‌ها مقاومت کردند و در بحبوحه بحران هسته‌ای ما یک خواسته‌ای داشتیم و باید بدانیم که آن خواسته اصلی چیست اگر دقیق‌تر این موضوع را متوجه شویم قطعا در ارزیابی مذاکرات و برجام نیز ارزیابی دقیق‌تری خواهیم داشت.

معاون وزیر امورخارجه کشورمان تصریح کرد: تمام خواسته‌های ما در طول بحران هسته‌ای در یک جمله و یک شعار خلاصه می‌شد و آن این بود که انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست که میلیون‌ها نفر در سراسر ایران این شعار را فریاد زدند تا این حق را تثبیت کنند موضوع غنی‌سازی از گذشته بود اما شعار اصلی داشتن حق مسلم این انرژی مطرح شد. 

عراقچی با طرح این سوال که آیا در طول مذاکرات هسته‌ای این حق مسلم تثبیت و محقق شد یا خیر، اظهار داشت: در کنار موضوع تحریم‌ها توجه به خواسته اصلی ما و ایستادگی در برابر گرفتن این حق در برجام این امر کاملا محقق شد. شش قدرت بزرگ دنیا و در رأس آنها شورای امنیت حق ما را برای داشتن یک برنامه و صنعت صلح آمیز هسته‌ای با همه ابعاد در قسمت‌های حساسش از جمله غنی‌سازی و آب سنگین اراک بدون آنکه روزی تعطیل یا کنار گذاشته شود پذیرفتند. 

وی افزود: شورای امنیت موظف بود که همه موارد مربوط به مذاکرات هسته‌ای ایران را شناسایی کند همان شورای امنیتی که شش قطعنامه‌ای را علیه برنامه هسته‌ای ما طرح و برنامه‌مان را ممنوعه اعلام کرده بود و‌ تمامی هواپیماها و کشتی‌هایی که به سمت ایران می‌آمدند تفتیش می شد که مبادا قطعه ای وارد کشورمان شود اما همین شورای امنیت قطعنامه‌ای صادر می کند که برنامه هسته ای در آن تثبیت می شود و غنی سازی ما یک روز تعطیل نشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا تحریم‌ها کلا رفع شده و تاثیر آن بر زندگی مردم چه زمانی مشخص می‌شود عنوان داشت: در عمل برای رفع کامل تحریم‌ها زمان لازم است و یکسری مشکلات فرآیندی و بخشی از مسئله، شیطنت طرف مقابل است که باید به صورت موردی بررسی شود.
 
عضو ارشد تیم مذاکره کننده ادامه داد: در چهار حوزه مالی و بانک و بیمه، نفت و گاز و پتروشیمی، حمل و نقل و صنعت و تجارت و انرژی باید این موضوع بررسی شود که در حوزه‌های صنعت و تجارت و حمل و نقل تقریبا به حالت سابق برگشته‌ایم و در حوزه انرژی پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم.
 
معاون وزیر خارجه با بیان اینکه در حوزه انرژی اگر برجام نبود صادرات نفت از یک و نیم بشکه به صفر می‌رسید عنوان داشت: تلاش بر این است که در آینده تولید نفت به دو میلیون بشکه در روز و بیشتر برسد.
 
وی تاکید کرد: در حوزه میعانات گازی 35 درصد رشد صادرات داشته‌ایم و در حوزه بیمه نفتکش‌ها با مدیران صحبت کردیم و مشکل مذکور حل شده و در موضوع عواید نفتی هم 5 میلیارد دلار دریافتی از امارات و 2 میلیارد دلار دریافتی از شرکت شل داشتیم و رفت و آمد کشتی‌ها به روال سابق بازگشته است.
 
عراقچی با اشاره به اینکه در همه پایتخت‌های اروپایی به جز یکی دو مورد سوخت هواپیما دریافت می‌کنیم حال آنکه در گذشته چنین نبود افزود: در حوزه صنعت و تجارت قراردادهایی انجام شده اما سرمایه‌گذاری یا تاسیس یک کارخانه با مشارکت خارجی زمان‌بر است.
 
عضو ارشد تیم مذاکره کننده ادامه داد: در حوزه مالی و بانکی اگرچه گشایش‌های خوبی صورت گرفته اما موضوعی که به عنوان یک واقعیت مطرح است عدم ورود بانک‌های بزرگ بین‌المللی به حوزه مبادلات است که این به یک فضای برون برجامی بازمی‌گردد و آمریکایی‌ها کمال سواستفاده را از آن کرده‌اند.
 
معاون وزیر خارجه با بیان اینکه آمریکایی‌ها در برخی موارد فضای مخربی را ایجاد کرده‌اند اظهار داشت: این که بانک‌های بزرگ پس از برجام ورود پیدا نکرده‌اند به این معنا نیست بانک‌های کوچک نیامده‌اند و ضمنا مدیریت منابع ارزی در دست بانک مرکزی است و شاخصی که در این زمینه مطرح می‌شود شاخص تخصیص ارز است که به صورت روزانه انجام می‌شود حال آنکه در گذشته چند ماه طول می‌کشید تا این روند اتفاق بیافتد.
 
وی با اشاره به اینکه در حوزه روابط کارگزاری LC دسترسی منابع، مشکلات رفع شده و موضوعاتی هم باقیمانده یادآور شد: اگر قبل از برجام صد واحد انرژی مصرف می‌کردیم و 20 واحد نتیجه می‌گرفتیم امروز این عدد به 60 تا 70 واحد رسیده است.
 
عراقچی تاکید کرد: در مورد FATF که کمیته‌ای است برای مقابله با پولشویی و مبارزه با تامین منابع تروریسم که البته تعریف ما درباره گروه‌های تروریستی و گروه‌هایی که عضو محور مقاومت هستند متفاوت است و در این زمینه اختلاف نظر داریم.
 
 
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :