موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/85469 :کد

0

انقراض یک گونه به معنای نابودی زیستگاه آن است

  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ — ۱۸:۰۴
تعداد بازدید : ۲۴۶   
 تحلیل ایران -انقراض یک گونه به معنای نابودی زیستگاه آن است

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست گفت: انقراض یک گونه بومی در یک منظقه به معنای تخریب زیستگاه آن است.

 

 

 

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست گفت: انقراض یک گونه بومی در یک منظقه به معنای تخریب زیستگاه آن است بنابراین احیای دوباره آن نیازمند مطالعات دقیق و احیای زیستگاه آن گونه است.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، علی تیموری روز یکشنبه افزود: سیاست سازمان محیط زیست بر تبادل گونه ها با هدف احیا و زاد و ولد نیست زیرا زمانی که یک گونه منقرض می شود یعنی زمینه حیات آن در آن منطقه و طبیعت از بین رفته است. 


وی اظهار کرد: در چند سال گذشته به علت دست اندازی انسان به طبیعت، شکار بی رویه و تخریب زیستگاه ها شاهد نابودی گونه های ارزشمندی مانند شیر ایرانی در کشور هستیم و این به معنای این است که زیستگاه این گونه نابود و غذای مورد نیاز آن کم شده است یا زمانی که 60 سال گذشته ببر مازندران منقرض شد یعنی زمینه زیست این گونه از بین رفته است. 


وی افزود: بنابراین اگر بخواهیم این گونه را احیا کنیم نیاز به مطالعات و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی فراوانی دارد مبنی بر اینکه چنین گونه بومی پیدا و پیش از آن زیستگاه حیوان به طور طبیعی آماده شود در غیر اینصورت تبادل گونه با این هدف به نتیجه نخواهد رسید زیرا کار بسیار حساس و ظریفی است. 


خبرنگار ایرنا نوشت: تیموری به تبادل دو گونه پلنگ و ببر بین ایران و روسیه در دوره ریاست قبلی سازمان محیط زیست اشاره کرد و گفت: در این تبادل که با هدف احیای نسل ببر در کشور صورت گرفته بود، دو قلاده پلنگ ایرانی به روسیه اعزام و در عوض دو قلاده ببر به ایران منتقل شد که در همان ابتدای کار به دلیل آماده نبودن زیرساخت های مکان زندگی این حیوانات یکی از آنها به بیماری مشمشمه مبتلا و تلف شد و ببر بعدی به علت مشکوک بودن به این بیماری حدود 5 سال در قرنطینه بود که اواخر سال گذشته با انجام آزمایش های متعدد مشخص شد به مشمشمه مبتلا نیست. 


مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اما اگر تبادل گونه با هدف استفاده در باغ وحش ها انجام شود بحثی جدا است هرچند آنهم نیاز به مطالعه و بررسی دارد. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :