موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی انرژی

a/85659 :کد

0

خرده‌فروشی نفت ایران به پالایشگران مستقل چین

  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۶
تعداد بازدید : ۱۷۸   
 تحلیل ایران -خرده‌فروشی نفت ایران به پالایشگران مستقل چین

ایران قصد دارد با کمک یک شرکت معامله گر، به پالایشگران مستقل چینی نفت بفروشد.

ایران قصد دارد با کمک یک شرکت معامله گر، به پالایشگران مستقل چینی نفت بفروشد.


به گزارش تحلیل ایران، بنابر گفته ی منابع تجاری، محموله ی نفت خام ایرانی که توسط شرکت بازرگانی ترافیگو بارگیری شده است قرار است که اواخر این هفته به چین برسد.


این اقدام رقابت بین صادرکنندگان نفتی که با افزایش تقاضای واردات از پالایشگاه های مستقل چین رو برو شده اند را افزایش می دهد.


در سال گذشته، به پالایشگاه های کوچک نفت‌چین مجوز واردات نفت داده شد. این مجوز زمانی صادر شد که پکن به دنبال افزایش رقابت با بخشی تحت کنترل  گروه های دولتی بود .


از آن جایی که ایران به دنبال بازسازی سهم بازار جهانی خود بعد از لغو تحریم هاست ، به  گروه جدید خریداران چینی  در منطقه ی شرقی استان شاندونگ چین توجه ویژه ای دارد.  شرکت ملی نفت ایران ، دو میلیون بشکه نفت خام سنگین را به شرکت ترافیگو فروخته است که  این  محموله  در ژوئن در نفت کش المپیک تارگت بارگیری شد.


مقامات بازرگانی با بیان این که شرکت ترافیگو اولین شرکت در بین سایر شرکت های تجاری مهم است که نفت ایران را در اختیار پالایشگاه های کوچک چینی قرار می‌دهد، اعلام کرد که این محموله به شاندونگ ارسال شده است.


براساس این گزارش، ترافیگو دومین شرکت  معامله گر مستقل  نفت در جهان از ارایه هرگونه اظهار نظری درباره این معامله امتناع کرده و ارتباط با شرکت ملی نفت ایران نیز به سهولت میسر نیست.

اما بنا بر گفته ی منابع آگاه، شرط این شرکت برای خرید نفت از ایران این بوده است که  نفت را به پالایشگاه های نفتی که پیشتر جزو  مشتریان  دایمی ایران  از  جمله  پالایشگاه های دولتی  ساینوپک و پترو چاینا محسوب نمی شدند معامله کند .یکی  دیگر از شروط این قرارداد تخلیه نفت در منطقه ی شاندونگ است.

با توجه به محدودیت های لجستیکی و ریسک های اعتباری موجود در معامله با خریداران غیر رسمی کوچک ، ایران به عنوان سومین تولیدکننده ی بزرگ اوپک نیاز داشت تا نفت خود را از طریق معامله‌گران حرفه‌ای به فروش برساند.
 
بنا بر گفته ی مقامی تجاری، پیش از این  هیچ یک از پالایشگاه های کوچک چین  قادر به دریافت  محموله ی بسیار بزرگ نفت خام نبوده و ایران نیز بدون عملیات ذخیره سازی نفت در چین قادر به فروش نفت خود  به این کشور نیست.

 برای مثال شرکت سعودی آرامکو اولین محموله ی نفت خود را  از طریق ذخیره خود در  جزیره اوکیناوا به فروش رساند و کویت از طریق معامله گر دولتی سینوکوم نفت خود را به فروش رسانده است.  با معامله شرکت ملی نفت ایران با ترافیگو، ،ایران از پرداخت  هزینه های دیرکرد در بندر شاندونگ معاف شده است .


 امسال تقاضای نفت  پالایشگاه های  چینی  بیش از نیمی از خرید های در حال افزایش  نفت خام  چین را تامین کرده  و باعث شده است تا تعداد زیادی نفت‌کش در بندر برای تخلیه منتظر باشند.


نفت‌کش المپیک تارگت که نفت خام ایران را حمل می کند قرار است که  پس از انتقال این محموله به مخازن  به پالایشگاه ها ی کوچکتر بفروشد .

 
 
 منبع : ایسنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :