موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/8569 :کد

0

اعدام۴نفر درعربستان یک روز پس ازمحکومبت سازمان عفو بین الملل

  چهارشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۶:۵۳
تعداد بازدید : ۲۲۸   
 تحلیل ایران -اعدام۴نفر درعربستان یک روز پس ازمحکومبت سازمان عفو بین الملل

عربستان صبح امروز (چهارشنبه) ۳ تبعه این کشور و یک شهروند سوری را در شهرهای مختلف این کشور اعدام کرد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری رویترز، عربستان امروز 3 تبعه این کشور را به جرم قتل در استان
«عسیر» و شهرهای «طائف» و «الباحه» و یک شهروند سوری را به جرم قاچاق مواد مخدر در منطقه «الجوف» در شمال این کشور اعدام کرد.
حکم اعدام این افراد در عربستان تنها پس از یک روز از درخواست سازمان عفو بین الملل برای توقف اجرای احکام اعدام و محکومیت آن در این کشور اجرا می شود.
بر اساس این گزارش، عربستان در سال جاری تاکنون 130 نفر را اعدام کرده است که در مقایسه با سال های گذشته رقم قابل ملاحظه ای است.
کارشناسان هنوز نتوانستند دلایل افزایش اعدام ها در عربستان را در سال جاری در مقایسه با سال های گذشته بیابند. بر اساس آمار ارایه شده از سوی سازمان بین المللی هیومن رایتس واچ، 88 تن در سال 2014 و 64 تن در سال 2013 در این کشور اعدام شدند.
سازمان عفو بین الملل روز گذشته (سه شنبه)در اعتراض به موج اعدام ها در عربستان از احکام اعدام در این کشور با عنوان قتل با نام قانون یاد کرد.
این سازمان در گزارش سالانه خود اعلام کرد که عربستان تنها کشوری در جهان است که بیشترین موارد حکم اعدام را به اجرا گذاشته است.
عفو بین الملل در ادامه از عربستان خواست صدور حکم اعدام را حداقل برای افراد زیر 18 سال و افراد دچار اختلالات روانی و عقلانی متوقف کند.
عفو بین الملل در گزارش جدید خود تاکید کرد که بیشتر اعدام ها از طریق گردن زدن در ملا عام و سپس، از طریق تیرباران انجام شده و در مواردی هم اجساد اعدام شدگان، برای مدتی در مکان های عمومی در معرض دید مردم قرار گرفته است.
این سازمان افزود: اقدامات قضایی در عربستان احیانا به گونه ای است که متهمان حق برخورداری از وکیل و یا محاکمه علنی را ندارند و اعتراف گرفتن از متهمان تحت شکنجه انجام می شود و چنانچه متهمان خارجی باشند از داشتن مترجم هم محروم هستند.
عربستان که یکی از نزدیک ترین متحدان آمریکا در منطقه خاورمیانه به شمار می رود، با این کشور از نظر امنیتی اقتصادی و سیاسی روابط نزدیک دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :