موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/85701 :کد

0

جان کری: درکنار دولت منتخب ترکیه ایستاده ایم

  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵ — ۲۰:۵۱
تعداد بازدید : ۱۹۱   
 تحلیل ایران -جان کری: درکنار دولت منتخب ترکیه ایستاده ایم

'جان کری' وزیر امورخارجه آمریکا در بروکسل درحاشیه نشست فوق العاده مشترک وزیران خارجه اتحادیه اروپا و آمریکا، با بیان اینکه 'ما در کنار دولت منتخب ترکیه ایستاده ایم' در عین حال گفت: درخواست رسمی در مور

 'جان کری' وزیر امورخارجه آمریکا در بروکسل درحاشیه نشست فوق العاده مشترک وزیران خارجه اتحادیه اروپا و آمریکا، با بیان اینکه 'ما در کنار دولت منتخب ترکیه ایستاده ایم' در عین حال گفت: درخواست رسمی در مورد استرداد فتح الله گولن نداشتیم.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از شبکه خبری سی ان ان ،وزیر خارجه آمریکا در نشست مشترک خبری با فدریگا موگرینی در حاشیه نشست فوق العاده وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا درخواستی از ترکیه برای استرداد گولن داشته اید ،گفت: کشورش درخواست رسمی برای استرداد «فتح الله گولن» روحانی مخالف دولت ترکیه دریافت نکرده است.

 

وی گفت: روال استرداد، روالی بسیار رسمی است و برای شروع آن به درخواست رسمی نیاز است.


وی افزود: آمریکا از ترکیه می خواهد به حکومت قانون و عرف دمکراتیک در برخورد با کودتاگران احترام گذارد.


کری گفت: همچنین از دولت ترکیه قویا می خواهیم آرامش و ثبات را در سراسر این کشور برقرار کند، ضمن اینکه از سپردن عاملان کودتا به دست قانون به طور قطع حمایت می کنیم، اما در عین حال نسبت به اقدامی که فراتر از این رویه باشد، هشدار می دهیم.


جان کری تاکید کرد آمریکا و اتحادیه اروپا درصدد همکاری با ترکیه به نحوی سازنده هستند تا از پس رفت دمکراسی در این کشور در شرایط دشوار پس از کودتا جلوگیری شود.


کری در عین حال یادآور شد که «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه به وی اطمینان داده است که دولت آنکارا به روند دمکراتیک در برخورد با عاملان کودتا احترام می گذارد.


وزیر امورخارجه آمریکا دراین نشست همچنین به بازنگری در وضعیت سوریه اشاره کرد و گفت که همتایان خود را درمورد دیدار نتایج جمعه گذشته خود از مسکو مطلع کردم . آمریکا و روسیه برای از سرگیری دوباره 'ترک مخاصمه' در سوریه توافق داشتند.


وی افزود: از دیگر مواردی که باوزیران خارجه اتحادیه اروپا درمورد آن بحث شد، جنگ با گروه تروریستی داعش بود. در جنگ با داعش توافق داریم و در بسیاری ازجبهه ها به موفقیت هایی نائل آمده ایم.


وزیر خارجه آمریکا همچنین به حمایت از دولت وحدت ملی در لیبی اشاره کرد و گفت : باید توانایی های ضد تروریستی آنها موردحمایت و بررسی قرار داد.


کری درادامه همچنین گفت که اروپا و آمریکا بر تمامیت ارضی اوکراین تاکید دارند.


در ادامه وزیرخارجه آمریکا بر طرح پیمان تجاری فرا آتلانتیک موسوم به TTIP اشاره کرد و گفت آنچه که منتقدان درمورد این پیمان می گویند را قبول ندارد.


وی بر مزیت های اقتصادی قرار داد توافق تجاری TTIP درجمع خبرنگاران حاضر در بروکسل تاکید کرد و گفت که این پیمان سبب تسهیل تجارت درجهان و ایجاد اشتغال خواهد شد.


کری پیش از پاسخ به خبرنگاران گفت که در گذشته غرب با اتحاد و با اتکا بر ارزش ها و منافع مرتبط و منحصر به فرد توانست فاشیسم را ازمیان بردارند، دیوار برلین فرو ریزد و به اتحاد دو آلمان منجر شود، اتحاد جماهیر شوروی از هم بپاشد و جهان امروز بیش از هرزمان دیگری از دمکراسی برخوردار است.


'فدریکو موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز دراین نشست مشترک خبری در مورد احتمال بازگشت حکم اعدام در ترکیه به دنبال وقوع کودتا دراین کشور گفت :هیچ کشوری نمی تواند عضو اتحادیه اروپا شود چنانچه حکم اعدام داشته باشد.


وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد نگرانی بر سر اینکه آنکارا احتمالا اقدام به بازگرداندن حکم اعدام برای مجازات عاملان ترور نافرجام 26 تیرماه کند،گفت: به صراحت می گویم ، هیچ کشوری نمی تواند عضو اتحادیه اروپا باشد چنانچه حکم اعدام را اجرا کند.


موگرینی افزود: مورد دوم اینکه الزامات کنوانسیون حقوق بشر اروپا، درمورد حکم اعدام کاملا روشن و شفاف است.


نشست فوق العاده 28 وزیر خارجه اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) به درخواست فرانسه و به منظور بحث و گفت و گو درباره مبارزه با تروریسم در بروکسل برگزار شده است.


به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در این نشست از «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه درخواست خواهند کرد در مقابله با ئوطئه گران کودتای شکست خورده در این کشور، به قانون و حقوق بشر احترام بگذارد.


بر پایه این گزارش، محورهای اصلی نشست امروز در بروکسل را سه تحول مهم هفته گذشته تشکیل می دهد که شامل تشکیل سریع دولت جدید انگلیس به ریاست «ترزا می» نخست وزیر و همکاری آینده انگلیس با اتحادیه اروپا به دنبال برگزیت، کشتار 84 نفر از مردم به دنبال حادثه تروریستی شهر نیس فرانسه در روز ملی این کشور و کودتای نافرجام نظامی بامداد شنبه در ترکیه است.


بامداد شنبه 26 تیر ماه شماری از نظامیان ارتش ترکیه با استقرار در ورودی پلهای موسوم به «بوغاز ایچی» و«سلطان محمد فاتح» استانبول، سعی در اشغال نقاط راهبردی زیادی مانند مرکز فرماندهی ستاد ارتش ترکیه، فرودگاه ها و ایستگاه های تلویزیونی درشهرهای مختلف این کشور واجرای یک کودتای تمام عیار راداشتند که با حضور مردم در سطح شهرها به سرانجام نرسید و این کودتا پس از چند ساعت به شکست انجامید.


رویترز به نقل از منابع مطلع در ترکیه از کشته شدن 290 نفر ، زخمی شدن 1440نفر ، بازداشت 3 هزار نظامی، 3 هزار قاضی و دادستان و تعلیق بیش از 8 هزار نیروی پلیس در جریان حوادث مربوط به کودتای نافرجام این کشور خبر داد.


منبع : ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :