موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/85712 :کد

0

اتحادیه اروپا: قانون اساسی در ترکیه تمام و کمال رعایت شود

  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵ — ۲۲:۱۵
تعداد بازدید : ۱۹۶   
 تحلیل ایران -اتحادیه اروپا: قانون اساسی در ترکیه تمام و کمال رعایت شود

اتحادیه اروپا پس از نشست فوق‌العاده خود در بروکسل درباره کودتای نافرجام در ترکیه اعلام کرد که همه نوع اقدامی در جهت جلوگیری از خشونت های بیشتر، محافظت از جان مردم و برقراری آرامش باید به کار گرفته شود

اتحادیه اروپا پس از نشست فوق‌العاده خود در بروکسل درباره کودتای نافرجام در ترکیه اعلام کرد که همه نوع اقدامی در جهت جلوگیری از خشونت های بیشتر، محافظت از جان مردم و برقراری آرامش باید به کار گرفته شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از آسوشیتدپرس، در بیانیه وزرای خارجه اتحادیه اروپا که پس از نشست فوق العاده وزرا در بروکسل پایتخت بلژیک صادر شد، آمده است: همه نوع اقدامی در جهت جلوگیری از خشونت های بیشتر، محافظت از جان مردم و برقراری آرامش باید به کار گرفته شود.


وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه خود یادآور شدند که این نهاد خواستار رعایت تمام و کمال نظم قانون اساسی در ترکیه است و بر اهمیت رواج حاکمیت قانون در این کشور تاکید دارد.


این بیانیه در ادامه حاکی است: تضمین احترام کامل به همه نهادهای دمکراتیک در ترکیه شامل دولت منتخب و مجمع ملی بزرگ این کشور، مساله ای حائز اهمیت است.


وزرای خارجه اتحادیه اروپا همچنین رد صریح مجازات اعدام را مبنای اصولی از شروط عضویت در این اتحادیه دانستند.


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفته است که احتمال دارد مجازات اعدام دوباره در کشورش به اجرا درآید. اعدام در ترکیه در سال 2004 برچیده شد.


ترکیه که عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است، رویای پیوستن به اتحادیه اروپا را نیز در سر دارد.


ترکیه بامداد شنبه صحنه کودتای نافرجام بخشی از بدنه ارتش بود، به طوری که نظامیان تلاش کردند کنترل نقاط راهبردی در این کشور را در دست گیرند، اما حضور فعالانه مردم در سطح شهرها، از رقم خوردن یک کودتای تمام عیار در ترکیه جلوگیری کرد.

 

منبع : تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :